| DomnishoaraTPU a întrebat:

Deci m-am săturat ca ai mei să mă tot compare cu verişoara mea.
Chiar îi iubesc, dar nu înţeleg de ce pe vară-mea o iubesc mai mult.
Mereu spun uite ea, faţă de tine e mai muncitoare, mai deşteptă mai nu ştiu cum.
Ea dacă intră în casă cu bocancii murdarii o ceartă puţin şi gata, eu în schimb dacă fac cea mai mică greşeală gata, sunt rea, o nesimţită, o nu-ştiu-cum...
De exemplu, vară-mea când se uită prin lucrurile şi caietele mele, ba chiar şi prin telefonul şi jurnalul mea nu zice nimeni nimic dar când eu prin lucrurile ei vai, da de ce te uiţi că nu-s ale tale.
Da ea de ce se uită prin ale mele?!
Şi uite-aşa. Ea orice ar face şi ar zice e perfecta iar eu parcă sunt un gunoi sau o ciumă.
Ce pot face?!

2 răspunsuri:
| soloangel01 a răspuns:

E chestia ca ea nu este copilul lor si vad doar partea buna in ceea ce este sau ce face ea. E ca si cum ai avea o pisica cu ochi albastri si tu vrei una cu ochi verzi. E clar ca pisica pe care o ai este mai frumoasa dar tu o vrei pe cealalta. Asa am patit si eu, tot cu varul meu ma comparau. De fapt ziceau de el ca face mai multa treaba decat mine ca in rest nu prea avea ce sa mai zica. In ultima vreme nu ma mai compara sau nu le mai dau importanta. Eu am inceput sa ii compar cu parintii varului meu. Le spuneam alor mei ca matusa-mea i-a cumparat un calculator nou, i-a cumparat telefon nou si a inceput sa se simta si a incetat. Nu iti sugerez sa faci asta deoarece s-ar putea sa pari nesimtita. Nu mai baga in seama tot, este mai greu daca ai vreo 10-14 ani dar o sa vezi ca daca pui tot la suflet o sa fie rau.

| ionela47 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine deci eu am inceput sa fiu mai nepasatoare cu toate ca ma raneste dar ii evit o respecta pe verisoara ta pentru ca este nepoata lor intelegi si de aia nu ii zice nimic ca daca era sa fiti surori ii zicea la fel si ei asa cum iti zice tie. Deci evita asta e singura solutie. Bafta si nu te mai supara ca tot tu esti mai desteapta indiferent ca o face pe verisoara ta asa. O sa isi dea seama parinti tai mai tarziu ce au si o sa pretuiasca atunci cand o sa fie prea tarziu.