| DirviziuQ a întrebat:

Salut, nu sunt sigura daca e categoria buna.
Cum sa nu imi mai pese ce spun altii despre mine? Chiar daca ma incurajez ca sunt doar din invidie sau alte motive, eu tot pun la suflet si ma afecteaza. Cum sa nu mai fiu asa sensibila?
Multumesc!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Nu cred ca exista persoana careia sa nu-i pese 100% ce spun altii. Cred ca cea mai simpla cale e sa nu stai sa gandesti si sa analizezi ce spun ei. Analizeaza-te foarte atent in oglinda si creeaza-ti propria opinie despre tine pe care n-o lasa schimba de nimeni niciodata! Nu te gandi la ce spun ei, lasa sa-ti intre pe o ureche si sa iasa pecealalta. Gandeste-te de fiecare data cand te-a jignit cineva, la complimentele pe care ti le-a facut altcineva. happy Toata chestia asta cu pusu la suflet tine de propria parere pe care ti-o formezi despre tine. Daca e super puternica atunci n-are cum sa fie schimbata de niste persoane irelevante.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu mai asculti ce vor altii sa-ti spuna, sau ce au auzit despre tine.
cand incep sa-ti spun aceva, ii rogi sa inceteze pentru ca nu vrei sa auzi.
Este simplu, nemaiauzind, nu te mai poate afecta si nu mai ai de ce sa-ti faci probleme.
Sunt persoana negativiste langa noi, persoane care incearca sa ne puna jos, persoane care din frustarrile personale incearca sa te faca sa suferi, pentru ca el/ea sufera, acele persoane trebuiesc ococlite cu orice pret!
Cauta motive sa dispari din viata lor, fii tot timpul foarte ocupata cu chestii pozitive si evita chair daca se supara, sa te mai intalnesti cu persoane negativiste sau care te alimenteaza cu chestii negative.
Estoi singura responsabila de situatia in care ai ajuns, petru ca ai permis alora sa te puna jos. Nu uita: daca-i musai sa-i intalnesti, opreste-i si cere-le sa discutati despre alte chestii mai importante, nu despre tine, nu despre barfa in care esti introdusa si in final, rupe prieteniile cu oamenii astia, care nu fac decat sa te imbolnaveasca zilnic, putin cate putin.

| Clorox a răspuns:

Stii ceva, fii o scorpie, daca cineva te face curva, razi! Lumea vorbeste si daca nu este adevarat si nu le pasa de sentimentele tale! Asa ca distreaza-te, traieste-ti viata deoarece nu ai timp de suparari! Iti sugerez sa ii sa-i pe la spate usor usor, vezi tu! Nu uita, fii mandra ca esti o scorpie!

| Lawliet14 a răspuns:

Sa-ti faci iubit, o sa-ti pese mai putin.

| seth2016 a răspuns:

Invata sa iti dezvolti sensibilitatea pentru altii: empatie si compasiune (nu e vorba de mila, este empatie + dorinta de a ajuta). In felul asta iti muti atentia de la tine si de la ce ti se intampla spre ceilalti. Ii intelegi mai bine, intelegi mai bine comportamentul si motivele lor. Asta te ajuta mai departe sa ai relatii sociale mai bune. Lumea din jurul tau va vorbi altfel despre tine.

| Zaygon a răspuns:

Cand cineva te jigneste ii treci numele pe o foaie. Mototolesti foaia si o arunci la gunoi(asa m-a invatat la psiholog). Si daca vrei un bonus, poti sa arzi foaia(eu asa fac).

| lovecats123 a răspuns:

Trebuie sa stii un lucru... Oamenii niciodata nu vor aprecia ceva bun ci vor fii indvidiosi. Cand ii auzi va te critica, sa te bucuri.e clar ca i ai facut indvidiosi. Trebuie sa te plimbi mandra pe strada si sa te incarci cu privirile celorlalte fete care incearca sa te intimideze. Pastreaza-ti zambetul pe buze si calmul. Nu lasa sa se vada ca te afectează. Si apoi sa intelegi ca atunci cand nu iti va mai pasa de ce zic ceilalti, vei fii cu adevarat fericit. Pana la urma viata ta viitoare nu depinde de acele persoane rautacioase...

| Naciu_Mihai_1999 a răspuns:

Nu I mai baga in seama si EU patesc la fel dar sunt indiferent si tu fi la fel de puternica ei spun asa ca le este necaz ca nu sunt ca tine linistita daca vrei sa vorbim uite Id-ul meu mihaimikidutzu123@yahoo.com iti voi da sfaturi si the voi ajuta

| Naciu_Mihai_1999 a răspuns:

Imi poti da cerere pe Facebook am numele mihai Naciu si am poza asta in mine poti avea incredere si EU patesc la fel

| pumadidas33 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa nu iei in considerarea ce zic ei. Ar trebui sa incerci sa vorbesti cu cineva(parinti, prieteni) despre asta si o sa te simti mult mai ok!