| George1234543 a întrebat:

Salut, părinții mei sunt despărțiți de vreo 8 ani, nu sunt divortati, tata umbla cu măgarii, si nu am mai păstrat legătura cu el de 3 ani, nici eu nici sora mea ( mea acuzat că i-am furat bani) mama este in Italia, acum 2 ani am fost la ea, vine de 2 ori pe an acasa, vorbim zilnic cu ea pe web si la munca si oriunde. Tata stă la 2 km de unde stau eu cu sora mea la bunici, dacă sunt pe aceeași parte cu el pe trotuar traversează, eu sunt cam rebel, fumez, ma droghez mai rar, consum alcool, bunica ma bate si pe mine si pe sora mea din orice, (are 50 ani) ex azi aveam musafiri si m-a trimis sa aduc suc, am adus după cand m-am pus si eu la masa sa beau un pahar de suc s-a luat de mine ca musafirii stau in picioare si eu jos, si ca eu sa beau apa, după m-am enervat m-am dus în casă, după ce au plecat musafirii a venit cu o salcie si m-a batut. După mi-a dat cu bidonu de suc in cap, a mai spus să-l beau si sa ma satur, după a început sora mea sa plângă a spus,, sa vina mama acasa " după s-a dus la ea, i-a dat vreo 5 palme.
Eu ma ocup cu telefoane, cand schimb, cand iau bani, imi spune că mi-i da cand ia pensia, si dupa spune că din banii aia a luat mâncare.
Mama trimite cel puțin 250€ pe luna, noua din banii ăștia nu ne ia nimic.
Eu am 14 ani si sora mea 11.
Dati-mi un sfat, mereu ne amenință că, cand vine mama nu mai primește.
Nu stiu de ce dar cred ca in maxim 2 ani mama o sa aiba grija doar se sora mea (o ia acolo ) si eu o sa raman pe drumuri, niște sfaturi va rog? Sa-mi fie bine.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E tipic.
Tata caruia nu ii pasa, mama ce pleaca in strainatate si isi lasa copii cu bunica ce nu are rabdare cu ei, copii ce o iau pe aratura se drogheaza si fumeaza si poftim viitor.
Vorbeste cu mama ta sa se intoarca acasa si sa va creasca, mai sunt o gramada de femei ce muncesc in tara si nu au murit. Vrea sa se recasatoreasca foarte bine, va avea o mana in plus la ajutor da nu isi mai lase copii cu o baba dezaxata si un tata ce nici nu ii baga in seama.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cred ca este foarte grea situatia prin care treci.
Inteleg ca ati rups legatura cu tatal, mama fiind singura cu care vorbiti.
I-ai spus despre violenta bunicii? Nu este in regula comportamentul ei. Mama ta v-a lasat in grija ei ca sa va ocroteasca, nu sa va bata.
De ce crezi ca tu vei ramane pe drumuri? Ce te face sa crezi ca nu te va lua si pe tine in strainatate, ci doar pe sora ta?
Sfatul meu este sa incerci sa discuti cu mama ta despre cele intamplate.
Daca nu se rezolva situatia, ai putea apela la asistenta sociala, pentru ca in familie este un caz de violenta fizica asupra minorilor.

| Miru345 a răspuns:

E cam complicata situatia la tine.din cate am citit, bunica ta chiar nu stiu ce-i cu ea..eu as spune sa vorbesti cu mama ta despre toate astea, cred ca daca e o mama intelegatoare, te va asculta si va lua o decizie corecta sa va fie la toti bine!