| felfalus a întrebat:

Sunt cam gelos, iar prietenei mele nu-i place asta si vrea sa-i redau libertatea.Cum sa scap de gelozie si cum pot sa nu ma mai gandesc tot timpul la ea, in sensul ca vorbeste cu altii. Vreau sa-i redau libertatea.
P.S.:Relatie la distanta

14 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Ioooi, şi tu chiar crezi că o să ţină relaţia asta?

În fine, dacă stă cu tine, înseamnă că te iubeşte, deci nu ai de ce să-ţi faci griji.

| Ineys a răspuns:

Stiu ce simti ma' men. Si eu sunt la fel, dar incerc sa ma controlez. Fac ceva sa uit de gandurile astea, imi gasesc o ocupatie, fac ceva pe moment, chiar... invat laughing. Ma joc ceva intens, ceva care sa ma "prinda" si sa ma concentrez 100% pe acel lucru. Atunci uit toate gandurile, si imi trece... Dar desigur, asa nu rezolv problema, si mai tarziu iar ma gandesc. O sa te obisnuiesti cu chestia asta. Incearca sa ai incredere in ea.
Stii, pana la urma nu poate sa nu vorbeasca cu nici un baiat, asa cum nici tu nu poti sa nu vorbesti cu nici o fata.
Daca vorbeste cu ei gen "Ce faci, bine tu, bine, bine pa" nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi. E ceva normal sa vorbesti, pana la urma omul e facut de asa natura sa comunice, socializeze. Deci, cred ca-ti faci tu prea multe probleme. Si spune-i ca gelozia e o dovada de dragoste posesiva. Mi se pare aiurea sa nu se impace cu gandu ca esti gelos. Asa esti tu... Cu timpul o sa-ti treaca. Distanta te face gelos, pentru ca stii ca nu esti acolo si asta te ingrijoreaza.

| felfalus explică (pentru Ineys):

Ai dreptate man, trebuie sa imi gasesc o ocupatie, ceva. oricum vineri termin cu bac-ul si o sa ma apuc sa invat pentru admitere.Incerc sa ma concentrez acolo 100% si o sa vad ce va fii.Mersi pentru sfat

| Mayar a răspuns:

Eu zic sa o inchizi intr-un glod de sticla catva timp, apoi ii dai drumul si te inchide ea pe tine acolo, si vezi ce bine ii devil

Mai, te puni in locul ei! Ti-ar placea o gaiță pe cap? Nu cred, asa ca stapaneste-te. Nu te poti controla?

| mihaicelsfant a răspuns:

Frate si eu am fost asa si am pireduto din cauza asta. nu-i mai zi ca esti gelos nu da nici semne ca esti gelos. tine in tine daca nu vrei sa o pierzi

| lBroken69 a răspuns:

În primul rând află ce vorbeşte cu ei. După ar trebui să îţi dai seama dacă sunt motive de îngrijorare sau nu.Ascultă muzică,joacă-te, ieşi cu prietenii, citeşte, sunt o grămadă de lucruri pe care le poţi face, care să nu îţi ducă gândul la ea.

| LaurNebunu a răspuns:

Simte

| LaurNebunu a răspuns:

Nimeni nu e liber mă uite dacă ești gelos înseamnă că ții la fată iar dacă ții ar trebui să o lași liberă cum te roagă și apropie relația. Dacă vrei să uiți nu merge mai bine vorbește cu ea liber dacă știi ce nseamnă!

| Beniamin_Dani_1994 a răspuns:

O relatie la distanta nu prea are sanse mari ca si viitor dar sunt si cazuri in care reusesc sa ramana impreuna si sa formeze o familie, la voi nu stiu varsta si nici daca aveti intentii de viitor, asa ca...
1. Daca sunteti tineri (sub 20 de ani) atunci sfatul meu e sa o lasi definitiv in pace happy E ceva mai greu daca o fata nu primeste nimic (gen saruturi, imbratisari, etc) intelegi tu? big grin E nevoie si de astfel de chestii ca sa reziste relatia happy
2. Daca sunteti peste 20 de ani (apropo e doar o varsta de mijloc in care parerea mea esti apt sa poti incepe viata pe cont propriu) atunci eu zic sa aveti o discutie serioasa si sa vedeti intentiile ficaruia!
P.S.:Esti gelos pentru ca nu ai incredere in ea happy Daca va iubiti si tineti unul ala altul si sunteti sinceri nu e nevoie de gelozie sau motive de teama tongue

| felfalus explică (pentru Beniamin_Dani_1994):

Eu am 19, ea are 17

| Beniamin_Dani_1994 a răspuns (pentru felfalus):

Atunci move on! nu e de viitor! laughing de preferat sa fie din oras/sat/comuna cu tine laughing big grin

| cherry127 a răspuns:

Pai nu trebuie sa ii inpui vreo regula, si doar sa ii spui ce simti tu

| Lumiii13 a răspuns:

Pai...Nu mai fii gelos, nu te mai tot gandi la ea. Cheama-ti prietenii la tine sau du-te tu la ei si faceti si voi ceva ca intre baieti. Exemplu: Spuneti bancuri, va plimbati (cu bicicleta sau pe jos) sau va uitati la un film. Atunci poti sa nu te mai gandesti la ea...
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| cvbbb a răspuns:

Doar ai incredere in ea! Daca vorbeste cu altii,aia sunt prieteni, amici, insa tu ii esti iubit! Daca continuii sa fii gelos in sensul extrem, risti s o pierzi, asa ca fii mai relaxat si ai incredere