| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu ma obliga sa merg de acum la biserica doar fiindca vede de fiecare data ca un coleg de scoala merge in fiecare duminica la biserica impreuna cu tatal sau. Eu cu acel coleg nu suntem prieteni caci el este un copil needucat care injura lumea pe strada fara nici un motiv. Chiar tatal meu mi-a spus sa nu fiu prieten cu el si sunt 100% sigur ca tatal meu nu ma ia cu el doar ca sa petrecem timpul impreuna ci sa ma vada vecinii camerg cu el si alte motive din astea. Ce sa fac ca sa scap de asta caci nu rezist in biserica si nu din cauza ca nu cred in Dumnezeu ci fiindca vad si aud oameni care se auto-umilesc in fata unui grasan de preot care poate este chiar ateu si face toate chestiile alea pentru. bani. FUNDA

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Spune-i asa tatalui tau: " Nu vreau sa merg la biserica pentru ca nu imi place. Si mai mult, nu imi place motivul pentru care ma iei/obligi sa merg la biserica." Si ca sa-l duci in deruta si mai mult, spune-i: "Biserica adventista este mai buna decat ce-a ortodoxa." Si daca te intreaba de ce, atunci sa-i spui: "Pentru ca ei nu beau, nu fumeaza, nu se cearta in familie si nu-si obliga copii sa mearga la biserica."
Iar in continuare intreaba-l: "Dumnezeu ii obliga pe oameni sa mearga la biserica sau nu? Ce le face oamenilor care nu vor sa mearga la biserica?" Lasa-l in felul acesta sa gandeasca. Regimul comunist si-a pus cu greutate amprenta asupra tatalui tau. Da, tatal tau este comunist 1000%.
Tu trebuie sa fii intelept pentru ca sa stii sa-i pui intrebari intelepte. In timp va incepe sa-si puna el singur intrebarea daca ceea ce face este bine.
Pune-i tot felul de intrebari de felul: "Cu ce ma ajuta biserica daca merg la ea mereu? Macar daca mi-ar da bani pentru un calculator mai bun sau pentru niste haine mai bune." Si spune-i ca nu duminica este adevarata zi de odihna ci sambata( vezi http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/20/ ) Pune-l in incurcatura.

| Felissa13Eden a răspuns:

Si pe mine m-a obligat tata sa merg cu el la biserica si ne-am certat urat pe tema asta,dar i-am spus ca nu vreau sa merg.
Daca tu crezi ca exista Dumnezeu,nu biserica e raspunsul,poti sa fii credincios si fara sa te duci la un "popa grăsan",cum spui si tu.
Explica-i ca nu vrei sa te duci si ca, daca tine mortis sa mergi la biserica totusi, poti sa te duci inainte de scoala, sau dupa, sa aprinzi o lumanare si sa-ti faci cruce de cateva ori big grin

| Adrian926a a răspuns:

Pai du-te la biserica, nu te umilesti, pur si simplu te duci intrii in biserica te asezi pe scaun si asculti slujba, nu vad cum te poti umili, daca chiar nu vrei sa mergi la biserica sub nici o forma, de ce nu ii spui tatalui tau ca nu vrei, ce e mare scofala.
Daca esti sub 16 ani sa zic n-ai ce face trebuie sa asculti de parinti