| Popa02 a întrebat:

Salut TPU
Am aproape 17 ani si locuiesc cu parintii mei. Nu stiu sigur daca am dreptate sau nu dar cred ca sunt abuzat verbal de tatal meu. El e plecat in timpul saptamanii si vine numai in weekenduri si e mereu nervos. Eu am un ton mereu mai sarcastic si uneori imi spune ca sunt "un nesimtit" sau ca "o sa ma bata asa de tare ca o sa imi mute gura" sau ca "sunt un idiot" sau "cretin" sau multe altele mereu amenintandu-ma ca ma va bate sau uneori chiar batandu-ma. Nu am note rele dar nu sunt nici primul din clasa. Si anturajul meu nu prea conteaza avand in vedere ca stau cu colegii si rareori ies pe afara. Mereu imi comenteaza cand gresesc si la cele mai mici chestii sau imi spune ca sunt un lenes ca nu invat nimic sau ca sunt un incapabil sau ca nu o sa ajung la facultate doar din cauza ca el nu imi vede munca din timpul saptamanii. Mereu cand il contrazic dupa la mine incepe sa urle sau sa ma ameninte ca ma bate. Daca am un ton mai sarcastic si el ma ameninta cu absolut orice sunt abuzat verbal sau e vina mea?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pare sa fie vina ta, din modul cum ii vorbesti.
Asta nu este abuz verbal. Se pare ca iti si place sa-l enervezi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Catinca02 are dreptate si raspunsurile cu ton "sarcastic" nu sunt agreate de cei mai in varsta. Incearca sa vorbesti normal, daca poti! Altfel se va ajunge, inevitabil, si la lovire daca tatal tau este o fire mai irascibila. Stiu! Este un lucru urat dar este posibil.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, nu exista varsta de " aproape 17 ani" fiindca pana in ziua cand vei implini varsta, cveia avea doar 16 ani!

Este evident din ce descrii aici nu arati pic de respect tatalui si nu sti cum sa vorbesti si sa te, odata ce te contrazici cu parinti si vorbesti in bataie de joc, cu ton sarcastic.
Abuzul ala verbal de care spui este ca raspuns lipsa toatal de respect pe care o arati tatalui tau, la mitocania si nesimtirea pe care i-o arati fara macar sa intelegi ce faci.

Sincer, cred ca tu ai avea nevoie de o bataie serioasa ca sa intelegi ca asa ceva nu se raspunde NICIODATA parintilor fiindca te-au crescut prea razgaiat si ti-au tolerat prea mult nesimtirea si lipsa de respect.
Cum in ziua de azi nu se mai accepta bataia ca sistem de educatie, i-as recomandat tatalui atu sa-ti aplice pedeapsa cu statul in casa si invatatul doar, fara telefon, fara computer, fara acces la internet si fara iesit cu pirteneii.

Inca mai are 2 ani la dispozitie sa faca barbat din tine si sa te educe, ca pana acum a gresit-o rau si dupa cum raspunzi si te comporti, esti deja pierdut pentru societatea asta.
Invata sa vorbetsi baiete, ca la anii astia taica-t are mu

| Freya1 a răspuns:

Dacă stai numai cu mama și mama nu prea are autoritate asupra ta, e normala sa crezi ca îți merge și cu tatăl tău.

E urat sa vorbiți asa unul cu altul.Dar si tu trebuie sa înțelegi ca e tatăl tău totuși, are o vârstă și ar trebui sa ii oferi mai mult respect.
Părerea mea e ca tu cam ești obraznicut, iar tatăl sta din ce în ce mai rău cu răbdarea.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă totuși sa adopti un ton mai calm si lasă sarcasmul, pentru ca încă ești minor și ai mult de învățat, atat despre viata cat si la școală, poate ai gresit cu ceva și încearcă sa te corecteze, ceea ce este perfect normal, însă o face spre binele tău. Nu consider ca este abuz verbal! Asa fac parintii, te cearta cand gresesti, tocmai spre binele tau suprem, ca sa eviti problemele.

Cât despre venitul numai în weekend-uri este strict problema tatalui tău, pentru ca asa îi permite job-ul sau programul.

| trisxx3 a răspuns:

Ce naiba. nu, nu e vina ta. totusi tatal tau poate ca trece printr o perioada mai grea, cred ca ar trebui sa vorbesti calm cu el, nu sa il contrazici CHIAR daca ai dreptate, asta il va enerva si mai tare ceea ce poate desigur sa rezulte la o bataie. cam asa se intampla cu generatia lor. au o mentalitate diferita si gresita, deoarece pe vremuri era normal sa ti bati copilul si ei probabil ca au trecut prin asta la randul lor asa ca acum li se pare normal sa faca la fel cum faceau parintii lor cu ei. dar bataie NU e NICIODATA educatie. incearca sa porti o discutie cu tatal tau despre asta cand il prinzi intr o stare mai buna ):

| Catinca02 a răspuns:

Îți propun o chestie.
Am trecut prin asa ceva și acum încep sa se vadă urmele, dar ai spus ca tatăl tău lucrează toată săptămâna, iar acasă vine doar în weekend. E normal sa fie asa oboseala, griji și probabil alte probleme ca orice familie. Și eu le răspundeam alor mei, țipam pentru ca e conflictul între generații, iar la 17 ani crezi ca știi tot. Bătaia nu rezolva nimic, doare pe tine fizic și pe el sufletește după. Uite poți de exemplu după ce vine de la serviciu sa îl aștepți cu o mâncare gătită de către tine ceva ce ii place și apoi discuta cu el sau viziona ceva unde sa începeți o discuție calma, sincera. Știu e greu sa fi deschis în fata unui părinte mai ales la vârsta asta, dar pe viitor o sa lase urme astfel de vorbe.