| Anonimaa1428 a întrebat:

Am o dilema si sper ca ma puteti ajuta sa iau o decizie buna!
Ok, eu fac arte marţiale de un an si am centura portocalie. Si aveam de gand sa continui pana la centura neagră, dar in ultima vreme sensei (proful) s-a purtat foarte urat cu mine, in sensul ca ma ridiculiza in fata celorlalti, ma certa din orice porcărie etc. Si m-am gandit: daca nu ii convine nimic din ce fac, cum o sa ii convina cand nu o sa mai vin la sala? Adica eu sunt singura cu care se poarta asa. Mai sunt trei fete in afara de mine dintre care pe doua le ignora, iar pe cealalta o idolatrizeaza. Iar de baieti nici nu e cazul sa vorbesc; cu toti se poarta la fel cum se poarta cu mine, ba chiar mai rau. Dar ideea e ca eu NU sunt baiat. Si chiar mi-ar placea sa continui cel putin pana la centura albastra, insa in conditiile astea eu chiar nu pot. Vreau sa zic ca eu platesc pentru a invata niste chestii (pe care, pana la urma, bu pot sa le invat. E doar sensei si inca un tip care pot sa ne ajute. Mai demult, pe langa eu doi, mai erau alti doi baieti care ne invatau si era mult mai bine). Ce sfat imi dati? Sa plec sau saraman? Tin sa precizez ca asta e cea mai buna sala din orasul meu...

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Pleaca. Artele martiale se invata cu inima.

Chiar daca este cea mai buna sala din orasul tau, pana la centura albastra ar trebui sa mai fie cateva.

| Anonimaa1428 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc frumos, cred ca asa o sa fac! Ai mare dreptate, artele martiale se invata cu inima si atata timp cat nu ma simt bine acolo, nu voi fi in stare sa invat nimic. Multumesc inca o data!

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ar fi bine sa le spui parintilor tai de atitudinea profesorului si sa fi atenta.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.