| RoxySmile a întrebat:

Am o problema.
Am o prietena crestin ortodox iar eu sunt atee.
Nu am avut nici o problema pana cand parintii ei au aflat.
Tatal ei este preot si mama ei este profesoara de religie...
Ea ar vrea sa ne vedem dar nu o lasa parintii ei zicandu-i ca "o indrum pe cai gresite" sau "am limbaj blasfemic" sau "sunt nerespectuasa fata de crestinism".
Ce sa fac?
PS:

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tatal ei este preot si mama ei este profesoara de religie..."

Noroc sau ghinion?

O sa se casatoreasca cu un ateu ca sa echilibreze putin situatia.
Cred ca si-a facut plinul de citate religioase pentru viata aceasta.
Asta da indoctrinare, inca de la nastere nu ce spun unii ca se face in scoli.
happy

| Arthiom a răspuns:

Pai parintii tai ar trebui sa inteleaga in primul rand ca a fi ateu nu inseamna neaparat ura/dispret/indiferenta fata de crestinism si nici nu inseamna a adresa vorbe "necurate"(sa zic asa) la adresa lui Dumnezeu. A fi ateu inseamna a nu crede in ceva punct.
Daca ea e atee nu cred ca vorbeste toata ziua despre asta si despre cat de mult uraste ea biserica. Cine stie poate a patit ceva de si-a pierdut credinta nu suntem noi in stare sa judecam acum. In orice caz, ai putea sa le demonstrezi parintilor tai ca ea nu este cum cred ei, anume: vorbeste respectuos, e la locul' ei, nu face tampenii, nu e vagaboanda etc(de obicei chestii de genu asta schimba parerea parintilor). Trimite mesaj daca mai e ceva.

| William a răspuns (pentru Arthiom):

" parintii tai ar trebui sa inteleaga in primul rand ca a fi ateu nu inseamna neaparat ura". N-ai inteles, RoxySmile este atee iar prietena ei este credincioasa. Raspunsul tau nu o ajuta cu nimic.

| kyliejenner a răspuns:

Ei sunt mult mai rai si nerespectuosi decat tine laughing

| kyliejenner a răspuns:

Eu ii locul tau i-as ignora parintii si m-as veda cu ea fara ca ei sa afle. Solutii se gasesc.

Daca nu merge asa, atunci as discuta fata in fata cu ei sa le explic ca nu sunt un demon si nu o indrum pe aia pe cai gresite rolling on the floor)

| RespiraSiInspira a răspuns:

Acel "limbaj blasfemic" la care se refera parintii ei il au cu totii acum. Daca imi spui ca nu injuri nu te cred.Ca ca nu mai spun ca cea mai mare parte din "atei" sunt nerespectuosi fata de orice religie.

Deci ceea ce am vrut sa spun nu este ca e corect sa nu va lase sa va vedeti, ci vreau sa iti arat ca au tot dreptul sa fie injrijorati pentru fata lor si ceea ce au spus nu sunt lucruri nefondate, au toate motivele sa creada ce au spus.

Sfatul meu e sa te duci pe la ei si sa le schimbi parerea.Fii exact opusul a ce au descris ei, adica vorbeste frumos si incearca sa arati ca ai bune maniere.Stiu cum sunt preotii si crede-ma, nu te uraste nimeni.Doar ca parintii vor sa isi creasca fiica intr-un mod deosebit si sa o fereasca putin de gunoiul asta de societate pe care il avem acum.

Iar daca nu poti face un lucru atat de simplu inseamna ca au avut dreptate in privinta ta happy

Peacewinking

| allyn333 a răspuns:

Fa-te si tu crestin, pana la urma urmei trebuie doar sa te duci la biserica ( de preferat unde e tatal ei) si spui acolo ca vrei sa devii ortodox, doar te rogi lui Iisus Hristos.