| SamuraiCHR a întrebat:

Am o problema cu o ruda de familie mai indepartata. Stau in chirie cu el intr-un apartament pentru facultate si e foarte enervant! Da muzica tare sau imi ia din mancare sau imi umbla in lucruri etc. Cine imi poate da cateva idei cum sa il chinui indirect pentru a nu avea un conflict?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Pfoai,a pus o intrebare omu si voi il luati cu religia.Scurt pe 2, spune-i ca ii rup picioarele daca il mai prinzi cu mana pe lucrurile tale.Rude rude, dar nici chiar asa. Spune-i ca ramaneti in relatii bune, dar pana la o anumita limita, sa nu o depaseasca. P.S Oameni buni, imbolnaviti omu de cap(si pe el si pe mine)ce atata religie? sa nu mai aduc in plus argumente ca va inchinati la stele.Raspundeti direct pe tema intrebari si voi

36 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Muta-te in alta parte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Muta te

| neutrino a răspuns:

Singura solutie este sa-i spui in fata toate neplacerile pe care el ti le provoaca. Asa-i barbateste!

| danay72 a răspuns:

Fii sincera cu el si stabileste niste limite clare.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Maii "Martor al lui Iehova" Ni s.a spus sa ne ferim de voi ca de dracul! :))) Huaaaaaaaaa "Holera Iehovista" http://ortodoxia.md/......-iehoviste

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Pacat ca faci ce ti se spune in loc sa vezi daca e real sau nu.O religie care jigneste asa un alt cult nu demonstreaza respect fata de dreptul la opinie, ca sa nu mai zic de iubirea despre care vorbeste Isus ca trebuie sa o manifestam fata de oameni, inclusiv fata de dusmani. Apoi daca ti-ar fi zis sa studiezi Biblia, ai fi vazut ca iubirea e semnul de identificare al adevaratilor crestini. Iar religia ortodoxa demonstreaza ura fata de cei care sunt diferiti de voi.Ioan13:34,35

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Eu nu fac ce mi se spune. Religia noastra nu ne spala creierele ca si a voastra! Nu iti vei deschide nici o data ochii, pot sa iti explic eu orice pe aici fiindca degeaba. Voi "iehovistii" stati prin frig impartind pliante prin orase si cei mai mari din S.U.A care au inventat acest cult, au vile cu piscine si conturi in banci pe spatele vostru, din cauza creierelor voastre spalate, cult care se dovedeste a fi pagan, dovada stau link. urile mele in care preoti devotati intr.adevar religiei si lui Dumnezeu au pareri negative despre voi. Doamne, unde ati ajuns, sa postati despre voi si pe site.uri care sunt mai mult dedicate adolescentilor, nu e destul ca aveti deja radacinile raului in voi, ii mai contaminati si pe altii! Nu sunt rasista, insa acesta este adevarul, este un cult care nu aduce pace spirituala si apropiere de Dumnezeu fiindca interpreteaza Biblia complet gresit! In caz ca nu stii, dupa cum va credeti voi, "cea mai de presus religie si cea mai apropiata lui dumnezeu" flacara care se aprinde de Paste in mormantul Domnului Hristos se aprinde numai preotilor Ortodocsi!

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Nu e neaparat ura fata de cei care sunt diferiti de noi. E mai mult o mahnire fata de cei din alte culturi care ba nu se inchina la icoane (care sunt ferestre catre divinitate), ba nu o cinstesc pe Maica Domnului (care este una intre femei), ba voi am inteles ca spuneti ca Iisus a fost un simplu om (sa nu mai spun ce a facut Acesta fiindca mi.ar lua o groaza sa zic, dar niciun om nu poate face ceea ce a facut El si nu poate avea bunatatea si intelepciunea Acestuia, depaseste cu muult, infinit de muult puterile si granitele fiintei umane) Aici CITEZ: „Căci sunt încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile, nici înălţimea, nici adâncul şi nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru" (Romani 8, 38-39) " si unele culturi nu cinstesc sfintii, care iar au facut niste sacrificii in numele Domnului. Vezi, draga mea, religia voastra va impune sa ganditi pripit despre alte religii. Daca nu ai gandit pripit, de unde ti.ai dat tu seama ca eu am in interior "ura fata de cei care sunt diferiti de noi?" Nu iti dai seama, creier spalat, ca va invrajbesc, va fac sa credeti ceea ce nu e, ba mai mult va imping informatii eronate si le sudeaza in creierasele voastre. La noi nu se intampla asta! Mi.e mila de voi! Domnul sa va ajute! Iar spre incheiere, dau si eu un citat semnificativ din Cartea Sfanta care sa sustina spusele Marelui Mitropolit Augustin de Florina ( http://ortodoxia.md/......-iehoviste ) CITEZ: " Matei 7, 15 - 20 „Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori." PACE VOUA, "MICI ROBOTEI" Amin!

| NoName0x0 a răspuns (pentru NoName0x0):

OrtodoXi***

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Poti aduce argumente despre tot ce zici ca se intampla in America,dovezi despre case si piscine? Daca nu ai prejudecati, nu spui iehovisti,ci Martorii lui Iehova,asa ne numim. Apoi,despre faptul ca stam oriunde putem vorbi cu oamenii, chiar si in frig, este pentru ca e o porunca data de Isus si urmata de apostoli de a predica,, vestea buna despre Regat,,, pe care crestinii care respecta Biblia trebuie sa faca acest lucru.Matei28:19,20,Fapte20:20. Apoi, la noi nu exista,, mai marii nostri, la noi toti predica gratuit, fara a avea un beneficiu material.Sunt convinsa ca daca ai analiza atent Biblia,ti-ai schimba parerea legat de cat aplica Scripturile religia din care faci parte si cat traditiile. Apoi,crezi ca ni se spala creierul pentru ca noi inainte de a devenii martorii studiem Biblia si daca aplicam ce spune ea si ne dorim,devenim martori,la o varsta in care poti decide singur ce vrei sa faci? Sau mai degraba cand eram un bebelus,parintii mei au incercat sa imi spele creierul,urmand traditia ortodoxa,m-au botezat,cand eu nu mi-am dat acordul? Cat despre flacara de la Ierusalim legat de Paste, cand oamenii celebreaza invierea lui Isus, stiai ca in Biblie Isus a celebrat Pastele? Daca Isus nu era mort, cum si-a celebrat invierea? Daca studiezi Biblia, ai vedea ca celebrarea Pastelui a insemnat eliberarea evreilor din Egipt. Exod12:1-14,Luca22:1-12.Apreciez zelul tau si dorinta ta de a urma religia adevarata, dar studiaza Biblia atent ca sa vezi care este aceasta.

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Noi il recunoastem pe Isus ca fiind cel care a murit pentru pacatele noastre.De fapt noi nu am predica, daca nu ne-ar fi zis Isus.Respectam poruncile sale, pentru ca Isus este mijlocitor intre noi si Dumnezeu.Deci despre Isus,ai fost informata gresit, legat de faptul ca noi nu il recunoastem. Apoi legat de icoane, iti voi da doar versete biblice, pentru ca fiind crestina, cu siguranta te straduiesti sa respecti Biblia ca si mine. Exod20:4,5,1Ioan5:21,Psalmi115:4-8,Isaia42:8,Deuteronom27:15etc.
Apoi despre Maria,mama lui Isus,noi o respectam si vorbim despre ea.Dar daca ai analiza cu atentie Biblia ai intelege mai bine cum stau lucrurile. Apropo, eu inainte de a fi o Martora a lui Iehova, am fost ortodoxa si stiu cum stau lucrurile, mai ales ca am avut prieteni de familie, preoti.Iti doresc mult success si sunt convinsa ca daca vei analiza cu atentie Biblia iti vei schimba punctul de vedere despre noi.Mi-a facut placere sa discut.O zi frumoasa sa ai.

| milan9 a răspuns (pentru NoName0x0):

Intr-adevar, la porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau SUTE de obiecte de cult…

| milan9 a răspuns (pentru NoName0x0):

Intr-adevar, referitor la secta iehovistilor, chiar "întemeietorul" acesteia a fost cel care a stabilit de la bun inceput caracterul arbitrar al interpretarii eronate a Bibliei pentru aceasta grupare intemeiata de el.
Charles Taze Russel e cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA... sad

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Referitor la Matei28:19,20 "Prin urmare, duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfânt 20 şi învăţându-i să păzească tot ce v-am poruncit! Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului!" Unde botezi tu oamenii aceia? Afara in frig? Deci... Citat interpretat gresit! Exod12:1-14 "Domnul le-a zis lui Moise şi lui Aaron în ţara Egiptului: 2 „Această lună va marca începutul lunilor; ea va fi pentru voi prima lună din an. Spune întregii adunări a lui Israel ca, în ziua a zecea a acestei luni, să ia un miel pentru fiecare familie, un miel pentru fiecare casă. Dacă o familie este prea mică pentru un miel, ei vor trebui să-l împartă cu vecinul lor cel mai apropiat, după numărul persoanelor, iar mielul să fie împărţit după cât mănâncă fiecare om. Mielul vostru să aibă un an şi să nu aibă meteahnă. Puteţi lua un miel sau un ied. Să-l ţineţi până în ziua a paisprezecea a lunii, apoi întreaga adunare să-l înjunghie între cele două seri. Să ia din sângele lui şi să ungă cei doi uşori şi pragul de sus al caselor în care vor mânca. Să mănânce mielul în aceeaşi noapte; să-l mănânce fript la foc, cu azime şi cu ierburi amare. 9 Să nu-l mâncaţi crud sau fiert în apă, ci fript la foc – capul, picioarele şi măruntaiele. Să nu lăsaţi nimic din el până dimineaţă orice va rămâne din el până dimineaţa să fie ars. Când îl veţi mânca să aveţi mijlocul încins, sandalele în picioare şi toiagul în mână. Să-l mâncaţi în grabă căci este mielul de Paşte al Domnului. 12 Pentru că în noaptea aceea, Eu voi trece prin ţara Egiptului şi voi lua viaţa tuturor întâilor născuţi din ţara Egiptului, atât ai oamenilor, cât şi ai animalelor şi îi voi judeca pe toţi zeii Egiptului. Eu sunt Domnul. Sângele de pe casele în care locuiţi va fi un semn pentru voi: când voi vedea sângele, voi trece pe lângă voi şi urgia nu vă va distruge atunci când voi lovi ţara Egiptului. Această zi va fi pentru voi o zi de aducere-aminte: să o comemoraţi ca pe o sărbătoare pentru Domnul; să o comemoraţi de-a lungul generaţiilor ca pe o sărbătoare dată printr-o poruncă veşnică." Aici pana si un copil de 3 ani si.ar da seama ca este vorba de faptul ca Dumnezeu ii spune lui Moise ca il va scoate pe el si pe oamenii lui din Tara Egiptului (oamenii lui Moise erau invatati de Duhul Sfant sa practice cele spuse cu mielul ca sa se deosebeasca omaneii lui Moise- credinciosii de cei pacatosi). De Iisus nu putem vorbi in vremea aceea fiindca e cu mult mai devreme. Aici este vorba de Moise si de iesirea din Egipt (atunci cand Moise a primit dar de la Duhul sfant si a despartit Marea Rosie in 2 parti pana au trecut oamenii lui, iar apoi Marea Rosie a revenit la normal si a inecat soldatii care voiau sa ii persecute) - Exod versetele 21, 22 " Iar Moise și-a întins mâna sa aspura mării și Domnul a alungat marea toată noaptea cu vânt puternic de la răsărit și s-a făcut marea uscat, că s-au despărțit apele. Și au intrat fii lui Israel, prin mijlocul mării, mergând ca pe uscat, iar apele le erau perete, la dreapta și la stânga lor. " Si uite scandalul despre care iti vorbeam, e vechi, dar voi "martorii" v.ati revoltat, nu alta religie. http://www.ziaristionline.ro/......-new-york/ Studiati Biblia, dar vi se spala creierul cu informatii interpretate complet gresit din ea. E atat de spalat in cat tu nu ti.ai dat seama ca in Matei28:19 nu este mentionat Iisus :)))) Ti.am demonstrat prin "Exod verset 21 si 22". Care vine si completeaza "Matei28:19,20". In Luca 22, 23, 1 vei vedea ca Iisus "a avut norocul" sa fie rastignit de "Sarbatoarea Azimelor" (Pastele, la evrei, sarbatoare ce a inceput atunci, in perioada despre care ti.am vorbit anterior, legata de Moise) Ti-e clar acum? Studiaza tu Biblia atent!

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Iesire 25:18, 19,20, 21,22 (cele mai importante versete, insa citeste tot capitolul 25 sa vezi ca Dumnezeu ii porunceste lui Moise sa creeze, ce crezi? O ICOANA! ) "Chipurile cioplite" sunt "zeii" de exemplu, nu icoanele! Iar faci confuzie si interpretezi gresit. Deja nu ma mai mira confuziile tale, am inceput sa ma obisnuiesc cu ele...

| NoName0x0 a răspuns (pentru milan9):

Tocmai ceea ce ai spus tu spuneam si eu in noile mele raspunsuri (al 2. lea explica faza cu icoanele), sunt Ortodoxa, cinstesc icoanele, sfintii, pe Maica Domnului si pe Dumnezeu, Iisus. Explica.i lui danay27 asta, dar cu calm si rabdare ca e spalat/a pe creier rauuuuu de tot!

| NoName0x0 a răspuns (pentru milan9):

Stiu, sunt atat de intortochiati in cat bietii de ei (oamenii de rand) pionii cum s.ar spune nici nu stiu ce sa mai inteleaga. Nu vezi, danay in primul raspuns dat (29 noiembrie 07:23) imi zice cum si.ar fi putut sarbatori Iisus propria moarte daca el nu a murit si in al 2. lea, ca ei il cinstesc pe Iisus pentru ca a murit pentru noi. Se contrazice, singur/a si ma enerveaza ca desi vede asta, nu vede, e ca un robotel din ala defect. Iehovistii astea vad numai in fata, nu stanga, nu dreapta...

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Danay, stii ce te rog, vino cu contraargumente (daca mai ai) la raspunsurile mele de pe 29 noiembrie de la ora 03:00!

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Aici e vorba de arca legamantului, pe care a facut-o Moise sub indrumarea lui Dumnezeu, iar in versete nici unde nu scrie ca trebuiau sa se prosterne inaintea heruvimilor.
După ce i-a eliberat din Egipt, Iehova Dumnezeu le-a arătat clar israeliţilor cum trebuiau să i se închine. A doua dintre Cele zece porunci spune: „Să nu-ţi faci chip cioplit sau imaginea vreunui lucru care este sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele de sub pământ. Să nu te pleci înaintea lor şi să nu te laşi convins să le slujeşti, fiindcă eu, Iehova, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu care pretinde devoţiune exclusivă" (Exodul 20:4, 5).
Chiar în momentul când Dumnezeu îi dădea poruncile lui Moise, israeliţii îşi făceau un viţel de aur, imitându-i foarte probabil pe egipteni, care divinizau animale. Însă israeliţii nu i-au dat acelui idol numele unei zeităţi egiptene; ei au vrut să-l folosească în închinarea la Iehova (Exodul 32:5, 6). Cum a reacţionat Dumnezeu? S-a aprins de mânie, iar Moise a distrus de îndată idolul (Exodul 32:9, 10, 19,  20).
Mai târziu, Iehova Dumnezeu a detaliat cea de-a doua poruncă. Prin Moise, le-a interzis israeliţilor să-şi facă „vreun chip cioplit, imaginea vreunui simbol, reprezentarea unui bărbat sau a unei femei, reprezentarea vreunui animal de pe pământ, reprezentarea vreunei păsări înaripate care zboară pe cer, reprezentarea vreunui animal care se mişcă pe pământ, reprezentarea vreunui peşte din apele de sub pământ" (Deuteronomul 4:15–18). Evident, ei nu trebuiau să folosească idoli, indiferent de formă, în închinarea la Dumnezeu.
Cu toate acestea, israeliţii au căzut din nou în capcana idolatriei. Pentru a-i corecta, Iehova a trimis profeţi care i-au avertizat că pedeapsa pentru idolatrie era iminentă (Ieremia 19:3–5; Amos 2:8). Ca naţiune, Israelul a ignorat avertismentele divine. Drept urmare, Iehova a permis ca, în 607 î.e.n., Ierusalimul să fie distrus de babilonieni, iar evreii să fie duşi în exil (2 Cronici 36:20, 21; Ieremia 25:11, 12).

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Se pare ca trebuie sa iti explic fiecare verset.Matei28:19,20 arata clar ca botezul se face dupa ce o persoana este invatata, ceea ce nu poti spune ca se face cu un prunc. Apoi versetele din Exod12:1-14 arata clar ca Pastele era o sarbatoare evreiasca tinuta cu miel, azimi si ierburi amare, repet doar pentru evrei era porunca. Exod12:43-47. Apoi, despre Isus incercam sa iti explic ca si el a tinut Pastele pentru ca era evreu. Luca22:8.Iar contradictia din religia ta e ca voi spuneti ca sarbatoarea Pastelui se refera la invierea lui Isus.Cum sa sarbatoreaca invierea, daca el o celebra? De aici intelegem clar ca Isus a tinut aceasta sarbatoare pentru ca insemna eliberarea evreilor din Egipt, iar el fiind evreu o tinea.Cat despre ceea ce noi celebram, este vorba despre MOARTEA lui Isus, NU INVIEREA, pentru ca Isus ne-a zis sa le tinem, cu vin si paine nedospita.Luca22:19,20.Celebrarea mortii lui Isus nu se face cu miel, drob, vin etc., ci cu paine nedospita si vin. 1Corinteni11:23-26

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Apreciez faptul ca ai scris, asa de tarziu, se vede ca esti o persoana zeloasa si dornica de a discuta din Biblie. Putini fac acest lucru.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Ti.am spus si eu si iti spune si alt user TPU, Dumnezeu a dat porunca cu chipul cioplit ca sa elimine concurenta, nu icoanele. Repet: Iesire 25:18, 19,20, 21,22 (cele mai importante versete, insa citeste tot capitolul 25 sa vezi ca Dumnezeu ii porunceste lui Moise sa creeze, ce crezi? O ICOANA! ) "Chipurile cioplite" sunt "zeii" de exemplu, nu icoanele! Iar faci confuzie si interpretezi gresit. Deja nu ma mai mira confuziile tale, am inceput sa ma obisnuiesc cu ele...

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

.Matei28:19,20 Iisus nu mentioneaza in acest verset ca trebuie sa fi pregatit sau varsta la care trebuie sa te botezi. Exod12:1-14 Pardon? Invataturile Domnului si poruncile sunt valabile doar pentru o natiune, nu pentru toti? Asa va invata pe voi... Aiurea! Ce spune Luca 22: 1, 7? Tu vad ca nu intelegi ce spun sau nu vrei sa admiti, sa intelegi si ma enervezi! In Luca 22, 23, 1 vei vedea ca Iisus "a avut norocul" sa fie rastignit de "Sarbatoarea Azimelor" (Pastele, la evrei, sarbatoare ce a inceput atunci, in perioada despre care ti.am vorbit anterior, legata de Moise) Ti-e clar acum? De paste se sarbatoreste INVIEREA, tu poti sarbatori moartea cuiva? happy E ilogic, la fel ca ceea ce spui.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Sincer? Am studiat Biblia ca sa nu fiu prostita de persoane care fac parte din erezii ca voi! Toti ar trebui sa faca acest lucru. E tarziu pentru tine, eu te sfatuiesc sa nu mai citesti, daca citesti gresit, Nu cred ca Dumnezeu s.ar mahni daca nu ai citi despre predicile lui, mai rau se mahneste daca inveti gresit, crede.ma!

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Oricum, nu e ok sa postezi cu nerusinare site.ul ala contaminat cu "Martorii nu stiu cui", nu mai incerca sa contaminezi pe altii, te rog eu, daca cineva vrea sa se mute de la Ortodoxie sa se intereseze singur nu sa fie "ajutat". E un site pentru adolescenti, un site unde multi nu au "mintea coapta" las.o sa se "coaca" te rog eu! happy

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Am citit, si nici unde nu scrie sa faca o icoana la care sa se inchine. Apoi, repeti niste versete care nu spun ca trebuie sa ne inchinam la icoane si nu spui nimic despre toate celelalte versete care arata clar ca este gresit sa te inchini la icoane.Pe langa cele spuse inainte sunt si altele. 2Corinteni6:16,Isaia40:8,Leviticul26:1.Te rog, ca sa intelegi ce zice Biblia, roaga-te inainte lui Dumnezeu pentru a te ajuta sa intelegi si vei vedea ca vei intelege mai bine.
Apoi ca sa vezi ca nu e nici o diferenta intre icoana si chip cioplit, DEX-ul spune:
ICOÁNĂ, icoane, s. f. 1. Termen generic pentru orice imagine creștină sacră (reprezentându-l pe Isus Hristos, pe Maica Domnului, un sfânt sau scene cu teme religioase) realizată în diferite tehnici și folosită ca obiect de cult. ♦ P. ext. (Înv.) Tablou, desen, ilustrație. 2. Fig. Imagine, chip. – Din sl. ikona
Apoi, pe un sit orthodox nu apare nici o diferenta intre icoane si chipuri cioplite.Acolo spune:,, Înţelesul "icoanei" sau a "chipului cioplit" este acela de reprezentare a unor lucruri care devin obiect de închinare, şi care deturnează astfel închinarea care I se cuvine doar lui Dumnezeu,,. Spune clar ca icoana sau chip cioplit e acelasi lucru.Deci,raspunsul legat de chipuri cioplite ale Bibliei e clar mentionat in una din cele 10 porunci:,, sa nu iti faci chip cioplit,,. Exod20:4,5

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Studiu Bibliei ajuta oamenii sa fie mai buni, sa nu fie rautaciosi cu cei care gandesc diferit de ei, nici ironici sau sarcastici.Biblia,daca o aplicam in viata noastra, ne ajuta sa manifestam rodul spiritului sfant.Galateni5:22,23.Iar aceste calitati le manifesta adevaratii crestini.Romani12:17-21.Mie mi-a facut placere sa conversam.O seara frumoasa.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Pai versetele nici nu vorbesc despre icoane. Incepi sa ma amuzi, sincer, devi caraghios! 2Corinteni6:16,Isaia40:8,Leviticul26:1 NIMIC despre icoane! Si in afara de asta, noi prin icoane ne inchinam lui Dumnezeu, nu materialului din care sunt facute. Dovada ca sunt icoane facatoare de minuni! Chip cioplit= idol... Ti se spune a nu stiu cata oara, cand ai de gand sa bagi la cap ca Dumnezeu a dat porunca aceea cu "chipul cioplit" ca sa elimine concurenta, sa nu se inchine unii la statui (cu crocodili), in niciun caz de icoane? Si despre scandalul cu S.U.A ai citit, apropo ca vad ca n.ai mai zis nimic?! Si uite ce zile alt user TPU "milan 9" : "Intr-adevar, referitor la secta iehovistilor, chiar "întemeietorul" acesteia a fost cel care a stabilit de la bun inceput caracterul arbitrar al interpretarii eronate a Bibliei pentru aceasta grupare intemeiata de el.
Charles Taze Russel e cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA... sad " Deci nu mai spuneti voi ca noi Ortodoxii va ''marginalizam" ca aveti niste "pete negre" de pe urma carora facem asta. Primiti invataturi gresite de la niste oameni care s.ar zice ca inainte sa predice la voi in cult, predicau in cultul satanic. V.am mai spus si repet, sunteti spalati pe creier!

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Daca nici versetele biblice nu te ajuta, eu nici atat nu pot.O zi buna.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Pai nu am nevoie de ajutor, ci tu ai! Oricum, nu are rost sa imi bat capul cu voi "martorii" ca ni se spune clar ca o facem degeaba! Macar nu mai posta mizeria aia de site sa nu contaminezi si pe altii! Fa reclama in alta parte ca acesta nu este site de reclame! http://www.gotquestions.org/Romana/Martorii-lui-Iehova.html mai documenteaza.te!

| milan9 a răspuns (pentru NoName0x0):

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!
Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "asemănărilor"! Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de a „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!

| NoName0x0 a răspuns (pentru milan9):

Maiiii, pai raspunde la danay27 nu la mine ca eu stiu toate astea, imi racesc gura degeaba cu el/ea... Poate ma ajuti si tu!

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Nu fac reclama la nici un sit, oamenii sinceri chiar gasesc raspunsul la intrebarile lor, iar daca pe mine m-a ajutat, imi face placere sa ii ajut si pe alti.Chiar mi-a facut placere sa discut cu tine si iti doresc mult succes in a continua sa analizezi Biblia.O seara frumoasa sa ai.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Iar vi cu vrajeala din aia de martor? :)) Veneau deseori la mine la usa asa ca va cam cunosc. Nu faci reclama la site la fel cum nici ei nu faceau reclama la tampeniile alea de reviste pline cu texte ''spalatoare de creier?" Dar despre site. urile pe care ti le.am dat ce parere ai (ca vad ca la ceea ce nu iti convine sau nu stii ce sa zici, nu raspunzi) : http://www.ziaristionline.ro/......-new-york/ http://www.gotquestions.org/Romana/Martorii-lui-Iehova.html Adevarul adevarat despre aceasta erezie! RUSINEEE! Credeti ca sunteti ''religia absoluta'' cand voi va apropiati de satanism!

| grab a răspuns:

Pune-ti incuietoare la dulap, cumparati un minifrigider la tine in camera si pune-i si aluia un lacat. ai putea sa cumperi o camera ascunsa sa ti-o instalezi in camera, ii dai drumul cand pleci si seara ii zici ce a facut el toata ziua ca daca mai face ii suni parintii...

| SamuraiCHR explică:

Ok la unele necesia banuti si pe timp de facultate mai greu chestia cu camera o sa o fac si cu parintii lui... am spus la ai mei ii tin partea si tot asa.