| Darius5557 a întrebat:

Salut TPU

Am probleme in familie și vreau să mă ajutați cu un sfat

Bun deci e o chestie ciudata la părinții mei...in special la tatăl meu

In general este un om okk dar de când eram mic până acum îmi mai aplica niste înjurături.
(Pro$t, handic*pat, prost*lan etc)

Tot felul de înjurături de genul

Mama e și ea cam așa doar că nu mă înjură atât de aspru.și nici nu prea o face.

Eu mai am câteva zile și fac 17ani și mă gândeam la niste lucruri:

*Sunt până la urmă părinții mei și nu am cum să mă cert cu ei pe veci..adică chiar daca pot..nu cred că are rost sa ma cert cu ei și să stric relația asta

In schimb m-am gândit să fac altceva...

Vreau ca pe viitor sa mă mut mai departe de ei și să-mi fac o familie în acea locație.
Nu mă simt așa okk sa stau langa părinții mei când ei reacționează așa.
Sa racesc treaba dar în același timp sa nu mă cert cu nimeni și să fie încă o familie.

Țin să menționez că:

*Nu m-a atins niciodată nici mama nici tata..nu am luat bătaie de la ei
*Sunt oameni okk până la un anumit nivel
*Nu sunt consumatori de băutură,substanțe, țigări..etc

Doar că au un limbaj foarte urat cu mine.
S-au chinuit mult sa mă creasca..in prezent nu am anturaje,nu fumez,nu beau, îmi văd mereu de treaba mea.
Dar nu simt că suntem o familie când apar cuvinte de genul

Și credeti-ma că dacă îmi spuneau asta doar odată nu veneam aici pe site sa mă plânglaughing

Vreau și eu un sfat

80% din gândirea mea se duce spre ce am scris mai sus.că vreau să mă mut mai departe de ei

Fiecare răspuns este binevenit

Dau funda la cel mai bun.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

De ce nu le spui de ce îți zic așa? Ce rezolva ei daca zic aceste lucruri? Și dacă se descarcă pe tine,de ce trebuie sa o facă? Ești copilul lor până la urmă, nu sursa de descărcat nervii.
In plus, daca te muti, nu înseamnă că ai și rezolvat problema, doar ai pus-o sub preș.
Eu îți recomand să ai o discuție deschisă cu ei și vezi daca poți ajunge la un punct comun
Bafta!

| VoidEternal a răspuns:

First world problems.

Alti părinți isi snopesc copiii în bătaie, ii pun sa munceasca, nu le oferă nimic, îi țin în frig, nemâncați, nu ii trimit la școală etc...

Problema ta e că ai avut o viață prea ușoară happy

Eu de când am fost suficient de mare să țin o lopată în mână nu am mai avut vacante, weekenduri, veneam acasă de la școală și în jumătate de oră trebuia să fiu afară la muncă. Și ce auzeam eu nici nu se compara cu ce auzi tu.

Ai 17 ani. Man the f¹¹ck up.

| norisorulpufos a răspuns:

E doar un limbaj mai vulgar dar sunt părinții tăi și nu trebuie să o iei personal.
Când iti mai spune:nătărăule!
tu imediat tradu in mintea ta in limba română:ești un băiat bun, dar fii mai atent.
Nu o lua personal, treci imediat peste ceea ce spune și nu-ți umple mintea cu injurături.
Ca lectie de viață:să nu injuri niciodată!