| Razzzna10 a întrebat:

am si eu o problema cu tatal meulaughing e foarte recalcitrant.se enerveaza din orice. daca nu fac ce zice el in momentul ala incepe sa tipe la mine straight face ba chiar cateodata ma jigneste straight face. Cand il intreb daca imi da voie afara incepe: cu cine iesi? unde te duci? cum ii cheama pe prietenii tai? de unde ii cunosti:-s e foarte, foarte stresantstraight face. Daca cheltui prea multi incepe: ce ai luat? cat mai ai? Si cand sunt afara ma suna din 10 in 10 minutecrying, daca ii dau ton de ocupat suna in disperare pana raspund si bineinteles incepe sa tipe in telefon...straight face si nu e seara in care sa ma intrebe : ce prietena ai? si eu unul nu-l mai suport. e foarte stresant si se enerveaza foarte repede. Ce pot face ca sa numai fie asa? Sa fie mai calm si sa vorbeasca frumos. Funda si Vot!

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lerka9613, nu te supăra, cu cine ai studiat limba română?
Danutza27, categoria religie e puţin mai jos. În secolul XXI lumea mai are şi altă treabă decât să creadă în basme cu moş crăciun, zei care comit genocid şi să pupe cadavre în palate ţigăneşti - pardon - să sărute moaşte în sfânta biserică.

Salam alekum.

| tabittha a răspuns:

Eu iti propun o solutie mai eleganta a acestei probleme. Acusi incepe scoala. Presupun, dupa cum este normal, ca exista un consilier psihopedagogic la voi in scoala. Vorbeste cu persoana respectiva despre aceasta problema in particular. Incearca sa ai incredere ca acea persoana, caci poate discuta mult mai usor cu un adult cum e tatal tau si il poate invata cum sa se comporte cu tine. Sa nu-ti fie rusine sa incerci.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@D33a de unde stii tu ca nu mai e copil? stie taicaso ce e mai bine pentru ea. Mai lasa-ma cu replica asta ''overused'' si negandita care este pusa in masă dar care nu e buna in toate cazurile cazurile.
Hai sa ne lasam toti copii sa-si faca de cap,apoi te miri de ce mai vine violata acasa,sau chiar sa nu mai vina deloc. mai gandeste-te cand dai sfaturi ''de plastic''.
@tabittha iti dau dreptate,dar vezi tu,astia din scoli ori sunt angajati doar pentru salariu, ori sunt niste perversi. Eu nu as avea incredere daca cineva(vreun psiholog) i-ar da sfaturi copilului meu. Depinde acum, nu e o regula ca toti sa fie la fel. Dar doamne fereste sa dai peste vreun psihilog dus cu pluta.
@Angelblack cu ce ai putea s-o ajuti? cum sa fuga de acasa?

| sixtythree a răspuns:

Bate-l bine. Iti iei 2, 3 amici. Doi dintre voi il imobilizati, iar celalalt ii aplica corectia. Nu? Vorba aia: "bataia e rupta din Rai"

| legendarul a răspuns:

Nu prea poti sa faci nimic, asteapta sa mai treaca ceva timp si totul va fi ok... poate are si el problemele lui si el se descarca pe tine...

| miolina a răspuns:

Atunci ar trebui ca fiul sa se ocupe de propriul tata? Sa-l calmeze si sa-l linisteasca? Sa cred ca ar trebui ca feciorul sa vorbeasca cu sotul si sa-l linisteasca, sa afle motivele pentru care e asa de nervos.

| Andreea14Bianca a răspuns:

Spune-i ca nu mai esti un copil si ca ai inceput sa te maturizezi. Zi ca e singurul care te suna din 10 in 10 minute, si ca tatii prietenilor tai sunt mai ingaduitori. Atunci cand tipa inghite in gol si poate daca nu il bagi in seama o sa se calmeze.Si eu patesc asta des cu mama mea. Da bine, inteleg are de lucru si porcarii din astea, dar ar trebui macar sa se comporte calmi. Incearca sa ii spui ca o sa ramai mereu copilul lui chiar daca o sa cresti si tampenii din astea, poate asa o sa se mai inmoaie putin. Spune-i ca vrei sa fiti prieteni nu dusmani si ca te deranjeaza atunci cand se comporta ca si un "crizat". Amintestei ca si el a fost tanar si ca si el isi dorea libertate pe atunci. Explicai ca si tu ai nevoie de libertate nu sa fi tinut din scurt. Inceraca sa ii explici lucrurile astea, si poate se va oprii din tipat. Nu mi se pare deloc normal sa se comporte asa. Chiar deloc... Daca deja ai incercat sa vb cu el si nu si-a schimbat atitudinea cred ca e un caz pierdut. Sua daca nu incearca prin alt mod sa vb cu el. sunt sigura ca o sa gasesti tu ceva. Funda?

| Danutza27 a răspuns:

Daca ar fi postat si tatal tau se schimba situatia asa amarita de tine pozezi in victima.Dar eu stiu o chestie nu iese fum pina nu dai foc.O avea bietul crestin un motiv ca nebun nu este,stie el ce podoaba are la usa casei,cine stie ce pacate o trage.Din pacate consideri ca ai numai drepturi iar obligatii au altii fata de tine. Nici cu Slujbe la Sf Biserica nu pomenesti de pasiunile tale de scoala ce ai citit, vad ca problemele tale sunt altele citi bani cheltui (banuiesc ca el munceste ca tu nu te deranjezi sa speli farfuria unde maninci), relatia ta serioasa de 1 an si numai bazaconii in mintea ta.Tu nu ai leac indiferent cit se chinuie amaritul ala.

| LiviuL a răspuns:

Daca te pun sa respecti cele 10 porunci nu o sa poti, dar daca te "pun" sa faci ce zice el o sa poti (asta e asa ca offtopictongue) conteaza fff mult ce varsta ai aproape toti trecem prin asta nu esti singura incearca sa faci ce zice sa il "santisfaci" din pctul asta de vedere sunt fff multe chestii ce il pot influenta in privinta comportamentului(servici,rate, bani, etc.) stiu ca e greu sa intelegi la varsta pe care o ai si chiar daca iti cere cineva asta nu o sa poti pentru asa e varsta de 15-16ani cat iti dau tongue Vb lu legendaru... timpu e singurul medicament happy tu cresti si jigniriile si tipatu la tine va inceta pe zi ce trece o sa vezi big grin sunt mult mai multe chestii de care ar trebui sa iti faci griji happy BFt Take Care!

| Angelblack a răspuns:

Si eu si alexandra avem aceiasi problema daca vrei sa vorbim uite id meu tibi_24k

| seneorita a răspuns:

Am patit si eu asa cu parintii mei.da chiar mai mult numi permit foarte multe.am deja 15 ani si nu-mi da voe sa ma intilnesc.am o relatie serioasa cu prietenul meu de un an de zile si nu-mi da voe.sorei mele i-a dat voe de la 14 ani.mereu tata tipa la mine si ma jigneste foarte des.da il rabd.nu stiu pina cind.mama nu im ea apararea des.nu stiu ce sa le mai zic sau sa fac sa stiiba ca nu-s fetita cea mica care eram kindva.ca m-am maturizat si stiu destul de bine ce e bine si ce e rau.