| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Cum pot sa devin mai dur, mai barbat? Sunt foarte sensibil adica daca unu vine la mine si ma injura si asta ma panichez si imi vine sa plang.Am unele crize cateodata adica cand ma enervez bat pana distrug pana ii dau sangele si dupa aia tot eu am belele cu directoru sad. Tata ma cam invata la rau sa bat pe toata lumea si ca noi 2 distrugem totul in cale si ca toti sunt niste prosti in fata noastra.e cam obsedat sad si de la el sunt asa sensibil pentru ca ma bate destul de des ca sunt un pampalau si ca nu sunt destul de barbat.Ce pot face ca sa devin mai barbat?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Salut. Nu prea ai obtinut raspunsuri folositoare.
Mama ta ce zice?
In al doilea rand barbatia nu reprezinta violenta, forta sau lupta. Sa fii barbat se tine strict de varsta si de asemenea, si de comportament. Faptul ca tu esti foarte sensibil reprezinta ceva normal. Daca esti sensibil nu inseamna ca nu esti barbat.
Nici nu stii tu cati barbati sensibili exista in aceasta lume. Multi.
3.Nu mai asculta sfaturile tatalui tau(in fata lui ii spui da, iar cand esti in societate nu ii pui in practica sfaturile). Observ din ce ai zis ca tatal tau nu este un om inteligent, este un om limitat la ratiune(nu poate gandi mai mult decat ii trebuie). Are o slujba de cea mai joasa speta?
Comporta-te dur in fata lui. SPER CA OBSERVI CA EL VEDE FAPTUL CA TU ESTI BARBAT NUMAI PRIN BATAIE.
Nu il lua la bataie rolling on the floor. Doar tine-i piept cand tipa la tine, astfel vede ca esti barbat.
Un psiholog ti-ar fi de folos. Nu este o rusine sa mergi la psiholog. Te va ajuta sa iti echilibrezi acele crize de furie si sa nu te mai panichezi si sa plangi.
" bat pana distrug pana ii dau sangele si dupa aia tot eu am belele cu directoru" = Serios? Pai ce credeai ca daca il bati pana il omori, o sa fie el de vina. Da... probabil el a inceput cearta DAR TU NU TREBUIE SA O CONTINUI.
Din punctul meu de vedere nu esti barbat. Fiindca un barbat STIE CA BATAIA NU REZOLVA NIMIC. Tu nu inveti nimic la scoala? Ar trebui. Fiindca ai fi stiut ce sa faci in astfel de cazuri.
Cati ani ai? daca ai in jur de 14 ani e o rusine sa crezi ca devii barbat la 14 ani. Barbat devii la 18-19 ani cand esti dezvoltat complet atat fizic, cat si psihic. Pana la acea varsta esti un adolescent.
Ti-am spus cu ce te poate ajuta psihologul.Du-te la el(nu te mananca). Vei fi ajutat fiindca psihologul nu sta degeaba in scoala in care esti tu. O sa te ajute in problemele de comportament, iar tu trebuie sa faci acest lucru fiindca daca nu iti rezolvi sensibilitatea si mania, o sa fii foarte dezechilibrat in viata.
Tatal tau ar trebui sa se lase de bautura(daca bea mult). Si in al doilea rand, nu ai unde te duce? Daca nu inceteaza, du-te la niste rude sau prieteni/colegi de clasa(discuti cu unul dintre ei; cel mai apropiat ca prieten, indiferent daca e baiat sau fata).
Sper ca te-am ajutat. happy (ia inconsiderare sfatul cu psihologul si vezi ca este a treia oara cand iti amintesc, nu? O fac numai pentru ca ai un putea fi ajutat extrem de mult)

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa fi barbat scoti pistolu in fata dusmaniilor si le zici hai circulati daca nu vreti un glont in cur.

| untu a răspuns (pentru mgtow):

Nu asa procedezi daca nu vreti probleme mari si sa le complici! Dusmanilor tai sa nu-i faci nimic si sa spui asa,, Dumnezeu sa va ierte!" si ignora-i si lasa-i in pace, nu-i provoca!

| danay72 a răspuns:

Nu este barbat, daca bati ci daca esti o persoana echilibrata, care iti tine in frau mania.Asa dai dovada de tarie de caracter.
Sper sa iti fie util acest articol.
Ce înseamnă să fii un bărbat adevărat?
„Tata a murit când aveam trei ani. Uneori, îi invidiez pe băieţii al căror tată a fost prezent în viaţa lor. Par mult mai siguri pe ei decât mine." (Alex)
„Eu şi tatăl meu nu suntem foarte apropiaţi. A trebuit să învăţ singur ce înseamnă să fii un bărbat adevărat." (Jonathan)
TE REGĂSEŞTI şi tu în cuvintele celor doi tineri citaţi mai sus? Te temi, dintr-un motiv sau altul, că nu vei învăţa niciodată să fii un bărbat adevărat? Dacă da, să ştii că situaţia nu e fără ieşire.
Observă în cele ce urmează cum poţi depăşi două dificultăţi des întâlnite.
DIFICULTATEA 1: Concepţii greşite, larg răspândite despre ce înseamnă a fi un bărbat adevărat
Ce spun unii:
● Bărbaţii adevăraţi sunt tari; ei nu plâng.
● Bărbaţii adevăraţi nu permit nimănui să le spună ce să facă.
● Bărbaţii le sunt superiori femeilor.
Un punct de vedere diferit: A fi un bărbat adevărat este opusul faptului de a fi băiat, nu de a fi femeie. Devii un bărbat adevărat când laşi în urmă trăsăturile specifice unui copil. Apostolul creştin Pavel a scris: „Când eram copil mic, vorbeam ca un copil mic, gândeam ca un copil mic, judecam ca un copil mic, dar, când am devenit bărbat, am înlăturat trăsăturile de copil mic" (1 Corinteni 13:11). Cu alte cuvinte, cu cât înlocuieşti gândirea, vorbirea şi comportamentul imature cu o gândire, vorbire şi comportament mature, cu atât te dovedeşti un bărbat adevărat.
Sugestie: Scrie pe o foaie de hârtie răspunsurile tale la următoarele întrebări:
 1. În ce domenii am făcut deja progrese în ce priveşte ‘înlăturarea trăsăturilor unui copil mic’?
 2. În ce domenii pot face îmbunătăţiri?
De citit: Luca 7:36–50. Observă cum s-a dovedit Isus un bărbat adevărat 1) când a rămas ferm de partea dreptăţii şi 2) când i-a tratat pe alţii — inclusiv pe femei — cu respect.
„Îl admir pe prietenul meu, Ken. Este un bărbat puternic, din punct de vedere fizic, afectiv şi spiritual, dar şi bun. De la el am învăţat că un bărbat adevărat nu-i înjoseşte pe alţii doar ca să se scoată în evidenţă." (Jonathan)
DIFICULTATEA 2: Lipsa unei influenţe paterne sănătoase
Ce spun unii:
● Dacă ai crescut fără tatăl tău alături, nu vei reuşi niciodată să înveţi ce înseamnă să fii bărbat.
● Dacă tatăl tău a fost un exemplu negativ, eşti condamnat să-i repeţi greşelile.
Un punct de vedere diferit: Chiar dacă nu ai avut o copilărie ideală, nu eşti sortit eşecului! Îţi poţi depăşi situaţia! (Ezechiel 18:14) Poţi alege să urmezi sfatul dat de regele David fiului său Solomon: „Fii tare şi fii bărbat" (1 Regi 2:2).
E adevărat, să creşti cu un tată care nu-şi dă interesul sau chiar să creşti fără un tată poate fi greu. „E un mare dezavantaj în viaţă să nu-ţi cunoşti tatăl", spune Alex, citat în introducerea articolului. „Deşi am 25 de ani, simt că abia acum învăţ unele lucruri pe care ar fi trebuit să le învăţ în primii ani ai adolescenţei." Te simţi şi tu asemenea lui Alex? Dacă da, ce poţi face?
Sugestie: Găseşte-ţi un mentor — un bărbat care dă un bun exemplu. Întreabă-l ce calităţi consideră că trebuie să aibă un bărbat adevărat. Apoi întreabă-l cum poţi tu cultiva calităţile respective (Proverbele 1:5).
De citit: Proverbele, capitolele 1–9. Remarcă sfaturile părinteşti care îl pot ajuta pe un băiat să se maturizeze şi să devină un bărbat înţelept şi spiritual.
„Sunt mândru de ceea ce văd că devin. Deşi mi-aş dori ca tata să fi contribuit la progresul meu, sunt optimist, fiind convins că nu sunt condamnat eşecului." (Jonathan)
Poţi găsi mai multe informaţii utile pentru adolescenţi pe site-ul www.jw.org
Începând cu ediţia din ianuarie 2013 a revistei Treziţi-vă!, articolele de la rubrica „Tinerii se întreabă" se vor găsi doar online, pe site-ul www.jw.org
[Note de subsol]
Unele nume din articol au fost schimbate.
Vezi chenarul „Băiat sau bărbat?".
Bătrânii din congregaţia creştină pot fi buni mentori.
[Chenarul de la pagina 17]
Ian: „Să fii bărbat nu înseamnă doar să faci pe bărbatul, dar şi să fii dispus să munceşti din greu, să-ţi controlezi emoţiile şi să-ţi asumi responsabilitatea pentru faptele tale".
[Ilustraţia de la pagina 17]
[Chenarul de la pagina 17]
BĂIAT SAU BĂRBAT?
Un copil poate fi. . .
nepoliticos.
egoist.
preocupat de distracţii.
dominat de propriile emoţii.
Un bărbat adevărat se străduieşte să fie . . .
respectuos (Romani 12:10).
altruist (1 Corinteni 10:24).
responsabil (Galateni 6:5).
stăpân pe propriile emoţii (Proverbele 16:32).
[Chenarul de la pagina 18]
CERE PĂREREA PĂRINŢILOR
Prin ce credeţi că se defineşte un bărbat adevărat? Eu cât de matur sunt?
[Chenarul de la pagina 18]
PENTRU PĂRINŢI
PENTRU TAŢI: Fiul vostru îşi va forma, în mare parte, o imagine despre ce înseamnă a fi un bărbat adevărat din exemplul pe care i-l daţi voi. Dacă vă trataţi soţia cu respect, vă veţi învăţa fiul să trateze femeile cu respect. Dacă munciţi din greu pentru a vă întreţine familia — chiar dacă asta presupune să prestaţi o muncă umilă sau solicitantă —, vă veţi învăţa fiul să muncească din greu şi să fie responsabil (1 Timotei 5:8).
Poate că relaţia dintre voi şi tatăl vostru n-a fost nici pe departe una ideală. Probabil că nici tatăl vostru nu a avut o relaţie bună cu tatăl lui. Dar nu uitaţi: voi puteţi întrerupe acest cerc vicios. Nu pierdeţi această ocazie! Alegeţi să rămâneţi aproape de fiul vostru. Daţi-i un bun exemplu şi astfel îl veţi ajuta să se maturizeze şi să devină un bărbat adevărat, de care să fiţi mândri (Proverbele 23:24).
PENTRU MAME: Cum vă puteţi ajuta fiul să devină un bărbat adevărat? Evitaţi să-l comparaţi în aspectele negative cu soţul vostru. Să presupunem, de exemplu, că fiul vostru face o greşeală asemănătoare cu una a tatălui. Poate că veţi fi tentate să spuneţi: „Încetează! Eşti exact ca taică-tu!". Cu siguranţă, aveţi tot dreptul să-i daţi sfaturi fiului vostru când greşeşte. Dar nu uitaţi: dacă vorbele sau acţiunile voastre lasă să se înţeleagă că tot ce face soţul e greşit, aţi putea, fără să vă daţi seama, să împiedicaţi progresul fiului vostru spre maturitate.
Sprijiniţi-vă soţul în ce priveşte implicarea în viaţa fiului vostru. Încurajaţi-i să petreacă timp împreună şi căutaţi ocazii să scoateţi în evidenţă calităţile frumoase ale soţului şi lucrurile bune pe care le face. Probabil că munceşte din greu pentru a-şi întreţine familia, petrece timp cu copiii sau îi tratează pe alţii cu respect. Arătaţi-i fiului vostru cât de mult apreciaţi aceste lucruri. Astfel de comentarii îl vor ajuta să înveţe din aspectele pozitive ale exemplului dat de tatăl său.
Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi si alte articole utile.

| ywar a răspuns:

Poti sa fi " ca Catalin Morosanu" care il rupe Tweety in doua, in trei. Putina minte, muschi multi. Ia-ti un costum de Rambo sa fi mai convigator.
Daca tu nu poti sa faci distinctia intre ce-i bine si ce-i rau si il asculti pe tatal tau care te invata sa dai cu pumnul, atunci nu mai e nimic de facut. O sa faci puscarie cat de curand daca bati pe cineva si il mai si omori. Vreo 25 de ani de mititica, atat te costa. Acum mai vrei sa fi "mai barbat"?, daca in asta consta barbatia...

| untu a răspuns:

Nu-i bine! Cu bataia nu rezolvi nimic! Poti sa-i ameninti, dar sa nu-i faci nimic! Nu-i provoca si sa complici problemele astea pana sa nu ajungi la inchisoare!

| untu a răspuns:

Da? Daca il bati pe toti, te trezesti cu citatia la usa! Vrei sa fii dat in judecata si apoi sa ajungi la scoala de corectie si parintii tai ar fi avut de suferit enorm!

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa spui STOP, tu nu esti un om rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și dacă alții ar face la fel cu tine când se enervează?

| Lothar a răspuns:

Ce spui tu aici n are niciun sens. daca vrei sa i dovedesti ca esti "barbat" trage i una in gura si arata i, in cazul in care tatal tau e un ratat
Doar ratatii isi bat copiii, parerea mea
Asta e ce crede tatal tau despre a fi barbat
A fi barbat are alt inteles, un barbat nu este violent in primul rand, poate in timp vei invata ce inseamna acest cuvant

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Trebuie sa fi stabil pe tine si sa te controlezi

| sMecki1000 a răspuns:

Pe mine daca m-ar lasa tata sa ii bat pe toti eram de mult la Scoala de Corectie rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| HoTSaucE a răspuns:

Incearca sa te inscrii la un club sportiv.
Eu de exemplu, am facut baschet si pot sa spun ca iti formeaza caracterul si iti da o oarecare incredere in tine.In plus, ai putea sa vorbesti cu cineva despre problemele de acasa, cel mai potrivit ar fi un psiholog.
Bafta!