| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, de multi ani de zile ma confrunt cu probleme in familie si in viata mea sociala, doua trei zile ne simtim bine in familie, alte doua trei rau.
Am doar 17 ani, am un viitor in fata, tatal meu castiga salariul mediu din Romania, nu extrem de mare, dar cat sa ne tina in viata, mama mea saraca munceste din greu, mai greu ca tata si pentru o femeie inseamna multe, are si ea un salariu chiar foarte decent, dar de multe ori cand vine de la lucru abia mai are chef sa vorbeasca cu mine, dupa ce face de mancare si toate cele, multe zile din saptamana il vad pe tatal meu foarte beat, trezind-ul din somnul betiei chiar uneori. Tin sa il respect pentru munca pe care a depus o in tot acest timp cat a tras si trage in continuare, nu a dat in mama mea, nu a dat in mine nici la betie, dar nu il pot respecta pentru ce m-a facut sa simt cand eram mic si acum. Cand eram mic, 11-12 ani veneam de la scoala si o intrebam pe mama: "tata iar e beat?", cu frica stiind ca nu pot socializa cu el normal ca de la tata la fiu. Acum cand am crescut am inceput sa devin violent cu el, sa il bat, acesta nu a vrut nici asa sa dea in mine, are un suflet prea bun, tine prea mult la mine, dar nu inteleg de ce nu se opreste din a bea alcool zi de zi.
Parintii mei chiar nu se mai inteleg de ani de zile dar acestia probabil nu au vrut sa divorteze din cauza mea, dar sincer sa fiu cred ca era mai bine asa. Nu am fost in viata mea la mare, toti banii care ramaneau in casa nu ne ajungeau sa plecam intr o statiune ceva, asta de mic m-a facut sa nu mi placa mersul la mare, in capul meu fiind o prostie cand pot merge in parc sa ma distrez cu prietenii, deci si acum cand am bani si o ducem cat de cat mai bine si ne am permite, nu-mi doresc eu.
Nu am avut niciodata o iubita, nu pentru ca sunt foarte urat, ma consider acum multe fete dragut, dar am eu o constructie mai slaba, fara muschi, dar cu suflet prea bun sa pot sa fiu ranit de o fata sau sa mi se rada in fata de una, pana acum nici nu am iesit sa caut, deci nu pot zice ca nu m ar vrea fetele, doar nu par eu ca as vrea sa agat.
Sunt clasa a 10a (nu am ramas repetent in vreo clasa, doar zic asta pentru ca multi la 17 ani sunt deja a 11a), am note chiar decente, vreau sa invat sa iau si eu BAC-ul, facultate nu stiu daca as dori sa fac, tatal meu spune mereu ca pot avea un post unde lucreaza si el, la 19 ani cand termin sa am deja loc de munca daca voi reusi sa trec de perioada de proba, cu bani chiar buni. Asa haine am, sunt multi copii in Romania fara o pereche de adidasi samd, eu nu sunt deloc in acest caz, si chiar imi pare rau de acei copii, dar totusi la mine e rau, stiind cum se comporta tata si mama, ei nu se mai inteleg, iar eu nu ma mai inteleg cu tata cand il vad beat.

Dar tot ce mi se intampla acum in familie ma streseaza, nu prea am nici multi prieteni, dar toti ma stiu un baiat foarte bun care ii plac jocurile video, ii place sa asculte muzica si sa se plimbe prin bulevard, un loc din orasul meu care nu stiu de ce cand sunt acolo ma face fericit
De cateva zile plang din diferite motive, ma gandesc cum e sa fiu imbratisat de o fata, sa ma giugiulesc cu ea stand asa in pat, cred ca daca o fata m ar lua in brate as incepe sa plang si mi-ar fi frica sa nu se desparta de mine dupa crezandu mi slab de inger, copilaros, feminin etc, desi mi e totusi greu sa cred ca o fata cu suflet chiar ar face asta. Acum am plans cand imi aduc aminte de cum era atunci cand eram mai mic, cum familia mea tot avea probleme ici colo, dar parintii mei se intelegeau mai bine.

Va rog sa apreciati ce am scris si sa nu o luati in bataie de joc, doar doresc sfaturi asa daca stiti persoane de genul/prieteni etc si ce le ati spune/ce le ati spus.
Scuzati si pentru diferite greseli de exprimarelaughing multe randuri sunt scrise printre lacrimi in ochii crying

5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Tatăl tău a devenit deja alcoolic. Asta înseamnă că corpul lui nu mai poate trăi pur și simplu fără alcool și are nevoie de dezintoxicare.
Alcoolul este unul dintre cele mai periculoase droguri, provoacă dependență iar simptomele renunțării pot fi de la ușoare, grețuri și senzație de rău, până la halucinații și delir.
Sfatul meu ar fi să se ia legătura cu un specialist în domeniu, renunțarea la alcool nu e deloc ușoară.

| Standt a răspuns:

Tatal, castiga bine dar bea toti banii. Ce sa mai ramana? Normal ca mama se zbate sa va intretina.
Dupa atatia ani tatal e alcoolist cronic. Nu stiu daca il mai poate salva ceva.
Tu nu fa greseala sa devii violent, rau, din cauza lui. Ai o viata inainte. Nu ai sa-ti poti face o familie din cauza asta, nu pentru ca esti slab fizic. Si nu te uita dupa fete-vedete daca nu vrei sa fii ranit.
Termini scoala si te rupi de el. Te muti la casa ta. Daca poti sa faci si facultatea si sa lucrezi unde iti propune el, e foarte bine. Daca nu, mergi cu scoala inainte. Lasa jocurile video. Iesi cu prietenii. Vei vede ca viata are si surprize frumoase.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Învață și urmează-ți propriul tău drum. Succes!

| anonim1920 a răspuns:

Buna.Nu ai nevoie de prieteni, tu fiind si asa cum ai scris aici, s-ar putea sa faca misto de tine, eu zic mai bine sa inveti, ca oricum ai 17 ani esti a 10 a,e timp destul sa inveti sa te axezi pe ceea ce vrei sa faci.O sa ti faci casa ta etc si n o sa mai fie cazul sa te gandesti la trecut si daca vrei o relatie poate nu e timpul tau acum sau n ai cautat unde trebuie, iti trebuie o fata exact cum esti tu, fara anturaje. Poate ar trebui sa te focusezi mai mult pe tine si incearca sa numai fii violent cu tatal tau, totul o sa treaca, poate il prinzi odaata cand e intr o stare buna si nu e baut sa incerci sa ii spui despre ce vrei sa faci in viata, eu cred ca n ar mai face asta daca l ai faca sa realizeze ca bai stai asa am si eu un copil si trebuie sa i ofer sprijin pentru ca el sa ajunga ceva mai mult decat mine si sa aiba un viitor mai bun.

| Ionutcercel7 a răspuns:

Si tineti minte toti care sunt si in situatia mea, toate se vor rezolva,.
Viata e o curva nu are etica! - Killa Fonic - B.E.N.Z. (Blasé Freestyle)