| VeNaXvictor a întrebat:

de vreo 3 ani tata sta intr-o casa iar mama in alta iar acum tata vrea sa divorteze ca sa se recasatoreasca... eu habar n-am ce sa fac ca am vorbit cu mama si-a cautat avocat straight face iar mama imi zice ca daca nu imi place pot sa vin la ea si acum are si probleme la locul de munca ca e pe lista care o sa-i de-a afara si si-a depus si ordonanta... acum asteapta sa vada ce o sa faca iar eu pur si simplu habar n-am ce sa fac.iar tata crede ca ma cumpara cu telefoane / alte chestii straight face. Astept sugestii! FARA GLUME pe baza acestui subiect!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Mama ta o sa fie intotdeauna, in primul si in primul rand, mama ta.
Tatal tau va fi tatal tau, sotul alteia, si aproape sigur si tatal altor copii, fratii tai vitregi. Sotia lui va fi mama ta vitrega. Ei vor fi ocupati cu povestea lor de dragoste si cu cresterea copiilor lor. Mama ta va fi ocupata numai de bunastarea ta, si vag isi va aminti si de ea, din cand in cand, si de nevoile ei.
Sugestii? Astea sunt sugestiile mele.

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tu nu ai ce face decat sa optezi cu cine vei ramane daca esti minor! Este foarte bine daca mama are un avocat, ii va spune ce sa faca pentru a va fi bine! Nu-i nici o nenorocire, mama va beneficia de ordonanta si in aceasta perioada isi va cauta de lucru.Trebuie sa fii alaturi de ei, pentru ca ei vor ramane in continuare parintii tai, chiar de nu vor sta impreuna!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si credem ca o discutie cu noi te-ar putea ajuta.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!