| DrTrxTr115 a întrebat:

parintii mei sunt in prag de divort, dati-mi aici niste sfaturi cu ce as putea sa fac sad!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa faci fata situatiei doar vei fi in vizita la cine pleaca

| darrio2007 a răspuns:

Prea multe nu poti sa faci. Daca ei nu se mai suporta unul pe altul nu poti schimba nimic.Am trecut prin asta.Ca parinte.Stiu ce spun.

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau.E greu sa sfatuiesti in aceasta privinta, dar pe situl jw.org sectiunea cupluri sunt articole utile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere-le sa meraga la terapie de cuplu. Indiferent in ce prag se afla relatia lor in acest moment pur si simplu explica-le ca, terapia de cuplu la un psihoterapeut ii va ajuta indiferent daca vor ramane sau nu impreuna. Cum ii va ajuta chiar daca nu raman impreuna? Toata suferinta, frustrare, neajunsul etc in relatia lor trebuiesc vindecate. In acest mod toata durerea lor se va dizolva mult mai repede, nu vor trai cu traume sifletesti gen: ea/el e de vina pentru ca nu am fost fericit/a, si toate reprosurile de-a lungul casniciei lor. E important sa isi rezolve suferinta sufletului ca sa poate merge in viata mai usor, sa treaca peste divort mai usor(daca nu se mai potae impreuna) sa fie un divort amiabil, sa ramana prieteni deoarece s-au casatorit din iubire, tot din iubire te au pe tine si iti sunt datori cu aceste terapii de cuplu pentru a nu-ti marca existenta cu suferintele lor si certurile ori de cate ori se vor revedea etc.
Daca nu se mai iubesc, cel mai important este ca ei sa ramana in relatii amicale, au un trecut, o poveste de iubire care nu pote fi calcata in picioare de lipsa comunicarii eficiente si a intelegerii.
Tu trebuie sa intelegi ca, oricat ai vrea sa ii ai langa tine daca ei nu se mai iubesc, e mai bine ca relatia dintre ei sa fie una plina de prietenie si amabilitate asa incat nici ei sa nu fie raniti de suferinta si nici tu.
Terapia de cuplu ii va ajuta sa ii poata trai viata impliniti si multumiti in urma unei eventuale separari. Toata suferinta acumulata va fi tratata in urma terapiilor si vor intelege mai bine ca indiferent ce crede unul legat de celalalt o casnicie e in doi nu exista un singur vinovat ci doar comunicare slaba, neintelegere, egoism etc.
Fii tare si capul sus, chiar daca parintii tai sunt in aceasta situatie asta nu inseamna ca nu te iubesc.
Toate cele bune.

| RedDeath a răspuns:

Sunt parintii tai, daca nu divorteaza vor fi nefericiti amandoi si vor fi certuri. Asta vrei?! Sa fiti 3 nefericiti? Nu te baga in treaba lor ca nu stii.

| Andreea555012 a răspuns:

Vorbește cu ei

| paceandlove a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu ei sa le spui ca nu poti trai ori fara mama ori fara tata, ca in toata chestia asta tu ai de suferit, ei s-au gasit ei sa ramana, juramintele facute in biserica nu mai pot fii rupte in vechi, cand au fost de acord sa fie unul langa altul PANA CAND MOARTEA II VA DESAPRTI asa trebuie sa fie, n-am trecut prin asta insa si parintii mei au certuri gen de divort dar niciodata nu o sa ajunga acolo, orice s-ar intampla fi tare chiar daca doare, iti doresc noroc :*

| RosyInferno a răspuns:

Logic vorbind, daca ei vor sa se desparta, asta inseamna ca nu mai vad o rezolvare la problemele lor si ca, pana la urma, asta i-ar face pe ambii fericiti. Ceea ce adultii nu inteleg in perioadele de genul este faptul ca cei mai afectati ies copiii. Stiu prin ce treci. Chiar stiu. Dar nu este nimic care sa schimbe decizia lor. Poate doar daca vorbesti cu amandoi si le explici totul, de la A la Z. Asta ar fi singura solutie buna in cazul tau. Si totusi. Daca asta nu merge. Te poti muta la o ruda. Sau, poti sa le explici cum te face asta sa te simti.
Oricum. Altceva nu poti sa faci. Imi cer scuze ca nu pot ajuta cu mai mult. Daca vei avea nevoie de cineva cu care sa vorbesti, da-mi un mesaj. Succes si curaj!

| BlackOpal a răspuns:

Cel mai bine este sa ii iei deoparte si sa porti o discutie cu amandoi, in care sa le spui cat de importanti sunt pentru tine.
Eu, totusi, nu m-as baga si as incerca sa accept situatia. Nu poti obliga doi oameni sa ramana impreuna daca nu se mai iubesc, le faci rau si lor, si tie, pentru ca odata incepute neintelegerile, cu greu se mai pot impaca... Imi pare rau!

| mindmaze a răspuns:

Daca ei sunt convinsi ca divortul e cel mai bun, nu prea ai cum sa ii convingi de contrariu si nici nu ar trebui. Dupa cum a zis si cineva mai jos, terapia de cuplu ar fi cea mai ok. Daca ei nu vor sa se duca, macar sa mergi tu la un psihoterapeut sa poti sa te impaci cu ce ti se intampla si sa treci peste cu niste ajutor profesionist.