| anonim_4396 a întrebat:

Recent am dat un test la mate (geometrie si algebra) si cred ca iau 6 la ambele.

Parintii mei vor de la mine doar 10 peste tot dar la mate nu am cum. Ma tot compara cu doi elevi din clasa mea care au 10 pe linie (ei nu au viata sociala) si nu vreau sa ajung ca ei.

Mai rau este ca fratele meu e pe cls a 12-a si a ramas corigent la mate. Parintilor mei le sare mustarul in fiecare seara si incep sa se lege si de mine ca nu invat nimic (chiar daca am incheiat sem. 1 cu 9.87).

Imi zic ca stau toata ziua pe PC si ca nu lucrez suplimentar (chiar daca am avut 51 teme suplimentare).

Intrebarile mele sunt:
1. Oare se vor supara pe mine si ma vor pedepsi?
2. Cum fac ca sa trec peste aceste note(sunt foarte stresat si in momentul de fata)?
3. Cum fac ca sa ii conving sa nu ma mai streseze atata cu notele mele de la mate?

Multumesc ca ma ajutati si ca ati citit pana aici!

Răspuns Câştigător
| Queenofpain19999 a răspuns:

Știu ce spui, mama e exact la fel.
Eu nu am avut ce sa fac, acum pierd și eu timpul pe calculator și nu mă mai interesează școală prea mult ...doar fac teme și învăț când am teze sau teste importante.
Bineînțeles ca tu nu trebuie sa te iei după mine, ci trebuie sa faci asa:
Le spui părinților tai sa îți permită sa ai o materie cu o medie mai mica, pentru ca celelalte vor compensa.
Încerci sa înțelegi matematica dacă ei nu te vor asculta, și iei pregatire...vezi tu cr faci... daca nu merge, continui sa le spui ca ești prea stresat/a și nu poți mai mult.

Poți intra în depresie săi poți sa ajungi naspa, așa ca nu îi lasă să.ți controleze viața la bun sfârșit. Ei vor dispărea pe când tu încă vei trai, și trebuie sa ai parte de sănătate înainte de toate... iar dacă te stresez aiurea te vei îmbolnăvi. Spune.le și lor asta. Comunicarea e importanta. As vrea sa vorbim mai mula despre asta dar nu cred ca e ok aici. Scrie.mi mesaj dacă ai nevoie de mine. Îmi place sa ajut happy
Eu îți urez bafta oricum și sper sa se rezolve. happy nu ești nici prima nici ultima persoana cu astfel de probleme și trebuie făcut ceva în privința asta happy

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AndreiGavril888 a răspuns:

Iti dau un sfat. Inainte sa le spui o veste rea spune-le o veste bunăwinking sau invers spune-le vestea bună spune-le o veste reawinking Decu mereu cand trebuie sa le spui o veste rea le spui și una bună, găsești tuwinking baftă, fundă?