| MaDaLyNa144 a întrebat:

Stiu ca e o poveste cam ciudata desi nu pot uita.
Am avut un prieten pe nume Andrei. Ne-am cunoscut in August 2014 si ne-am iubit intr-adevar ca doi nebuni. Eram in departati eu in Belgia el in Romania dar, ne-am iubit. Am facut o greseala pe care l-am facut sa sufere si... simt ca nu il pot uita Suntem despartiti de 10 luni dar in 13 aprilie 2015 am vorbit iar.
Mi-e greu, nu stiu ce sa fac. Incerc sa dau de el desi nu pot.Incerc sa il uit dar nu pot. L-am vazut pentru prima oara intr-un restaurnat in Belgia si stiu ca trebuia sa fie in Germania. Am fost brusc socata de ce am vazut. Dar nu il pot uita. Ma gandesc la el mereu si plang in fiecare moment sad ce sa fac? sad

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cauta-l, dar nu insista foarte mult. Daca si el depune efort sa fiti din nou impreuna, atunci merita. Altfel, nu e ok. In alta ordine de idei, INCEARCA. Ar fi pacat sa regreti tot restul vietii.

| MaDaLyNa144 explică (pentru KodrutZ):

Eu il iubesc, desi noi am vorbit pe skype. Tocmai el mi-a dat mesaj pe facebook si a spus ca ( Tu ai gasit pe cineva, dar eu nu) si l-am chemat pe skype. I-am zis dar. a intrat unu cu telefoanele lui si a inchis,
Dupa aia dupa ce l-am vazut, a inceput sa planga, mama si tata nu au fost de accord cu el sad dar nu ma intereseaza ce zice mama sau tata. El sufera si eu sufar si dupa ce ne-am vazut... oricum, multumesc de.sad

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa iei o decizie clara si sa o pui in practica.
Se poate sa nu il gasesti, iar daca il gasesti sa nu isi doreasca sa reinnoade relatia. Nu spui de ce v-ati despartit deci nu pot sa imi fac o idee. Alte doua argumente contra sunt ca relatiile la distanta sunt foarte dificil de mentinut (stiu ce spun, am fost intr-una pentru cam un an si jumatate) si ca relatiile reinnodate dupa o despartire de cele mai multe ori nu merg bine. Nu mai exista acea incredere si acel optimism de la inceput.
Pe de alta parte, daca este in Germania si veti fi din nou impreuna, distantele sunt mici si transportul bun, puteti petrece fiecare weekend impreuna.
Deci eu as crede ca este mai bine sa renunti la el. Din intrebarea ta inteleg ca ati fost impreuna doar 2 luni, poate 3. Ar trebui sa nu fie atat de greu.
Dar daca nu este ce crezi tu ca ar trebui sa faci, trebuie neaparat sa dai de el si sa aveti o discutie fata in fata in care sa ii spui clar ce iti doresti si ce simti pentru el.
Daca decizi sa renunti, trebuie sa iti gasesti tot timpul o preocupare. Viziteaza zona, sunt imens de multe de vazut. Invata ceva, citeste, gaseste-ti o preocupare care sa te asoarba cu totul. Numai timpul te poate vindeca. Nu iti spun de prietene pentru ca si eu traiesc in vest si stiu cam cum sunt "prietenii" pe aici. Si nici nu te grabi sa intri in alta relatie ca sa o uiti pe cea dinainte, nu faci decat sa inlocuiesti o problema cu alta. Intri in alta relatie numai cand esti complet vindecata.

| NGheorghe a răspuns:

Auzi? Tu ai aproape 15 ani?

| MaDaLyNa144 explică (pentru NGheorghe):

Da,multi zic " Ohh ai 16 ani,,
Asa a crezut si fostul, dar el mi-a zis din start ca nu il intereseaza cati ani am si plus de asta... nu conteaza anii intr-o relatie, conteaza dragostea care o daruiesti cuiva si respectul. Nus nici gen fata care e obisnuita sa se desparta de cineva asa brusc, din cauza ca prietenul nu ia luat ceva unei fete, dar nu-s nici gen cu nasul pe sus. Mie ce mi-a cerut a fost singur lucru... respect si iubire atat.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, incearca sa reiei legatura cu el, incet incet spune-i cat de rau iti pare si ca ai vrea sa reincepi o noua relatie cu el! Atata timp cat mai are si el sentimente pentru tine totul va merge perfect cu timpul.

| MaDaLyNa144 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Noi am inceput sa vorbim dar el a ales sa fim prieteni momentan.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru MaDaLyNa144):

Salut, daca a ales sa fiti doar prieteni inseamna ca nu vrea o relatie cu tine, incearca sa accepti ast chiar daca pare greu, sa nu ajungi sa suferi mai tarziu din cauza asta sad

| MaDaLyNa144 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

El a spus ca momentan sa fim prieteni, Dar mi-a spus ca ma iubeste, dar nu stiu de ce se ascunde asa sad.
Am acceptat sa fim prieteni dar acuma face el rau intre noi doi. Nu isi da seama sad

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru MaDaLyNa144):

Pur si simplu spune-i ca nu se poate sa fiti "prieteni" nu te merita! Loveste-l si tu cum te-a facut el sa suferi.

| n1445 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa il lasi in pace. Sa iti ocupi timpul cu altceva, sa nu te mai gandesti la el. Daca el ar fi vrut sa va impacati ar fi luat sau pastrat legatura cu tine. Si eu am fost in situatia ta, diferenta e ca el nu tinea la mine asa cum am tinut eu. Stii cum am reusit sa il uit si sa ma gandesc la altul? Intr-o zi plictisitoare mi-a scris pe facebook. Din ziua aia vorbim in fiecare zi. Asta s-a intamplat acum doi ani. Acum sunt bine mersi intr-o relatie cu el si ma bucur enorm ca celalalt nu mi-a raspuns la sentimente. Incearca sa iti petreci mai mult timp cu prietenii. Baieti draguti sunt o gramada. Si iti mai spun ceva: nu privi in trecut cu tristete, gandeste-te ce fericita ai fost atunci si ca mai ai sanse sa fii la fel de fericita sau si mai fericita de atat, dar cu altcineva. Mult succes!

| MaDaLyNa144 explică (pentru n1445):

Am incercat sa il uit. Dar m-am prostit si mi-am baut joc de 2 prieteni doar sa fac si mai rau sad Tin la el, dar nu mai suport sad

| KodrutZ a răspuns (pentru MaDaLyNa144):

Timpul rezolva multe. Tineti legatura si nu va impacientati. Ce e al vostru e pus deoparte. Lasa parintii... acusi faceti 18 ani, nu? happy

| MaDaLyNa144 explică (pentru KodrutZ):

Eu fac 15 el are 18 happy
Dar ai dreptate, timpul rezolva multehappy

| n1445 a răspuns:

Daca a ales sa fiti prieteni momentan e clar atunci. Nu te iubeste destul ca sa faca sacrificii pentru tine. Gandeste-te si ca parintii tai au dreptate. Esti mai mica decat el si desi nu conteaza varsta tu esti mai usor de manevrat decat el. Parintii tai stiu chestiile astea. Au avut si ei odata varsta ta si poate ca le este frica sa nu iti franga inima acel baiat. Din cate spui vad ca deja a facut-o. Si eu am avut varsta ta si m-am indragostit de un baiat de aceeasi varsta cu mine. Parintii lui nu au fost de acord sa aiba o relatie cu o fata inca si mi-a spus ca ramanem prieteni. Din ziua aceea m-a mai sunat o singura data si apoi "prieteni" am ramas. Dar, mi-a trecut. Repet acum sunt bine mersi intr-o alta relatie cu un baiat care chiar imi demonstreaza ca ma iubeste si caruia ii e frica sa ma piarda.

| MaDaLyNa144 explică (pentru n1445):

A facut-o deja, m-a lasat balta, dar eu continui viata si fara el.Cred ca reusesc.