| anacondric a întrebat:

Vreau ca sa cititi cit mai multi aceasta situatie in care ma aflu.
Am crezut ca in viata asta sunt destul de matur ca sa pot lua singur o decizie, si mai mult sa fiu sigur pe ea, insa nu-i deloc asa.
Am 20 de ani (masculin) si am o prietena la fel de 20 de ani, suntem impreuna mai bine de 3 ani, insa in acesti 3 ani sau intimplat multe, adica n-au fost 3 ani traiti printre flori, deseori ne-am certat si se punea problema ca mai bine ne despartim. Acum intre noi e bine, recent am discutat cu dinsa despre "ce facem pe viitor?" ea imi spune ca vrea sa se marite, vrea sa ne inscrim, insa eu nu simt ca e timpul potrivit, nu sunt eu pregatit la 20 ai mei pentru asta, dar nici nu vreau so perd fiindca tin la dinsa foarte mult. Nu am multi prieteni dar si pe cei care-i am ma influenteaza negatin, cica ' la ce bun ami trebuie ea mie de pe acum, despartate, bucurate de viata cit esti tinar si tot asa mai departe, uneori incerc sai inteleg si cred ca au dreptate, apoi ami dau seama ca alta fata cum e ea la mine no sa gasesc si refuz. ma aflu inntrun conflict cu mine insumi. nu stiu ce si cum sa fac ca sa fie alegerea corecta. Incercati cineva dintre voi si puneti-va in situatia mea. ce si cum era sa faceti?

7 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Sunteti inca tineri. Vorbeste cu ea si spune-i ca ar fi bine sa mai asteptati macar 2-3 ani si dupa aceea sa luati o decizie in acest sens. Daca intr-adevar te iubeste va intelege, daca nu...

| K0sti a răspuns:

Http://i.imgur.com/wsLzFyf.jpg

"-"...asta se numeste cratima...foloseste-o!
20 de ani...

| danay72 a răspuns:

Doar tu stii exact ce simti si ce vrei sa faci.Nimeni nu poate lua o decizie in locul tau, pentru ca are legatura cu viitorul tau, nu al prietenilor tai. Sper ca articolele de pe situl jw.org sectiunea cupluri sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trei ani sunt foarte multi, mai ales ca ati trecut peste toate. Incearca sa tragi de timp. Cand ajungi la 22/23 o ceri de sotie. Acum ce naiba, intr-un fel te-a cerut ea.

| frostxtq a răspuns:

Nu e obligatoriu sa va casatoriti acum. Puteti sa locuiti impreuna sa vedeti cum ar fi viata de om casatorit sa va cunoasteti toate obiceeiurile si sa vedeti mai bine daca va potriviti sau nu. A locui cu o persoana e ca si cum ai fi casatorit cu acea persoana. Casatoria e doar un act in plus.
Multe cupluri divorteaza tocmai din acest motiv, se casatoresc crezand ca se potrivesc iar dupa ce locuiesc impreuna isi dau seama ca au gresit.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand ce ar fi sa discutati si sa ajungeti la o cale de mijloc. Propune.i pentru inceput sa va mutati impreuna, iar argumentul principal sa fie ca nu va tine un simplu act, ci iubirea voastra!

| Z3R0H0uR a răspuns:

Bună,

Sincer acum, nu îti pot lăsa o opinia. O relație de 3 ani nu o poți sparge într-o zi, mai ales că ți la acea persoană. Încearcă să îi vorbeși, spune-i că nu ești pregătit pentru un pas așa mare și că nu vrei să renunți la această relație. Nu te pot îndruma eu, asta tine de tine. Îți urez noroc și un Crăciun fericit.

O zi bună!