| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.
Povestea mea începe cam așa.Sunt cu o fata de un an de zile, si cam de 4 luni aproape suntem plecati in Italia la mama ei.La început toate bune și frumoase dar parca de la un timp cam totul se duce in jos.Cu mama ei mai vorbisem doar la telefon pana sa ne cunoaștem" face to face".Nu stiu cum sa va povestesc dar o sa o fac așa mai pe scurt.Eu inițial nu vroiam sa plec de lângă familia mea dar uite ca am facut-o si cam a început sa îmi para din ce in ce mai rău, dar am facut-o pentru persoana iubita.Eu lucram in tara am strâns bani cat am putut ca sa nu stau pe capul mamei ei.Dar de un timp parca totul merge pe dos,nu prea ma simt bine aici,îmi este dor sa fiu alaturi de familia mea si am decis să-i spun asta prietenei mele dar ea a zis ca daca vreau sa plec singur ca ea nu vrea sa vina,se cearta mai mereu cu mama ei, i-am zis daca am venit aici ne angajam si strângem bani pentru a nr cumpăra un apartament in romania dar mama ei zicea ce sa facem acolo.Sa stam aici,inițial si prietena mea a fost decord sa muncim aici si sa facem ceva in tara dar nici decum aici dar mama ei tot pe a ei o ține c ce sa facem acolo, ca Romania e o tara de ...de parca Italia nu e..Parca e controlata de mama ei, când încerc să-i zic ceva de ea imi sare in cap.cand i-am zis sa ne angajam amandoi Mama ei a zis ca ea sa facă un curs de manichiurista si pana atuncea sa muncesc doar eu ca ea e mai mică si sa nu muncească, doar mie am văzut ca îmi căuta de munca.Sunt multe lucruri de spus îmi vine sa plec acasă pe jos, dar prietenă mea nu vine.ce-i de făcut?

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Ai plecat in alta tara cu iubita ta.
Acum de ce vrei sa se intorci?
O iubesti ori ba? daca o iubesti, fa in asa fel si discutati doar voi 2 si gasiti o cale de mijloc.
Daca nu te asculta si face doar ce ii dicteaza mama ei, inseamna ca tu, nu prea face parte si nu ai loc in planurile lor!
Stai de vorba cu ea si hotarati, ori munciti amandoi pentru casa si un viitor, ori fiecare e liber sa aleaga alt drum!
O seara buna happy

| darrio2007 a răspuns:

Este foarte clar.Este fetita mamei.Am trecut prin asta.Categoric nici o sansa sa ii schimbi gandirea prietenei tale.

| sofisis a răspuns:

Deci ai renuntat la tot pentru o persoana care nu vrea sa faca absolut nici un compromis. Pacat si din pacate atat de comun.
Parerea mea e ca intr-adevar e foarte usor de manipulat de mama ei. Din pacate pozitia ta momentana e de inferioritate atat numerica cat si psihologica. Ea ce argumente iti da cand o intrebi de ce si-a schimbat planurile? Are ceva argumente logice? oricum, faptul ca e atat de bagata cu ma-sa e in detrimentul tau. Cu cat vei incerca mai mult sa o faci sa vada influenta, cu atat o vei idneparta mai mult. Ma tem ca nu prea are cum sa mearga intre voi.

Si tu...nu poti sa te duci in vacanta sa iti vezi familia si sa iti iasa din sistem? Tu de ce nu vrei sa va luati ceva in Italia? De ce vrei musai sa te intorci? Te astepta ceva bun in Romania? Ceva sigur? Esti sigur ca daca te-ai intoarce si ai renunta la ea nu ti-ar parea rau?

Eu as incerca sa imi fac un viitor acolo, cu sau fara ea.

| Dobrinx a răspuns:

DA, este o idee de a-ti vizita familia de sarbatori, sau in vara, pe de alt parte, se cam observa cum "viitoarea soacra" nu prea te place si nu te vrea langa fiica ei, ceea ce nu este bine; Acolo in Italia sunteti in 2 tabere, prima tabara tu si a doua tabara iubita ta si mama ei, cu parere de rau iti spun ca exista sanse ca iubita ta sa te insele (dar nu te gandii la asta) si mama ei sa stie...ai grija sa nu fii tu cel manipulat si sa nu fii stors de bani. Un sfat : Vorbeste cu prietena ta, spune absolut tot, spune-i cum ai observat ca mama ei se baga intre voi, spune-i ca pentru tine Italia mai inseamna doar 1 saptamana din viata, daca nu te intelege si nu vrea sa vina cu tine in Romania sa va luati un apartament si sa traiti aici, atunci nu ai decat sa te desparti de ea, saiti iei toate lucrurile si sa te intorci la cei dragi. Ca un ultim amanunt: Esti plecat doar de 4 luni, nu este prea mult timp si bineinteles ca ei ii se pare ca abia ati ajuns acolo si nu aveti banii si strictul necesar sa duceti un trai decent in Romania, cu toate astea, poti face ceea ce fac milioane de Romani, sa iti vizitezi familia de sarbatori sau in varawinking Sper ca te-am ajutat. Bafta!