| AnonimAnonim19245 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma, chiar daca postarea este lunga. Va rog cititi totul, este urgent. Acesta nu este un troll. Nu voiam initial sa spun toate aceste lucruri in niciun loc dar acum chiar simt ca am nevoie de ajutor si de cateva persoane cu care sa pot comunica.
Vreau sa si mentionez ca aceasta postare este facuta pe un cont pe care planuiesc sa-l folosesc doar aceasta data, deci nu stiu daca voi putea raspunde mesajelor primite(dar tot le voi citi).
De cateva zile tatal meu, la care vreau sa spun ca tin extrem de mult, ma tot obliga sa citesc o carte obligatorie la scoala. Eu 100% o voi citi, deoarece nu imi place sa ma duc cu temele nefacute la scoala, dar in momentul in care ma obliga, eu deja aveam o carte inceputa, niste benzi desenate ca sa fiu mai exact, pe internet. Eu i-am tot spus ca o voi citi dupa ce termin *numele cartii*. Dar nu este de acord. De atunci solutia lui pentru a ma face sa citesc este de a imi scoate internetul. Ieri am indraznit sa incep una dintre carti, dar sub formatul unei carti audio. Am citit sectiunea dorita de el si am primit internetul inapoi, dar ceea ce este important a avut loc astazi. Tatal meu astazi mi-a dus bunicii cu masina intr-un loc de plecare (de unde pleaca intr-o vacanta, o meritau) si m-a lasat singur acasa. In acel timp eu mi-am inchis geamul, deoarece era mult mult prea cald si mi-am sunat niste prieteni. Am vorbit cu acei prieteni pana el a venit acasa si vazand ca am geamul inchis el mi-a scos internetul si mi-a spus ca pana nu citesc 20 de pagini DINTR-O ALTA CARTE FATA DE CEA INCEPUTA IERI, nu imi va da netul. Eu ma distram extrem de mult cu acesti prieteni atunci si tocmai din acest motiv, ca el mi-a intrerupt convorbirea, mi-am iesit din fire. Am inceput sa fiu trist si mi-am numit tatal "Jeg". S-a suparat pe mine si mai rau decat era si eu nici macar nu voiam sa spun acel cuvant, acel cuvant nici macar nu este ceea ce simt eu pentru el, tin extrem de mult la el si sunt sigur ca si el tine chiar daca ma face sa sufar, mi-a si demonstrat-o. De atunci el tot repeta propozitia asta, cea in care l-am numit asa. Mi-a spus sa ies afara din casa, ca ma va batea rau daca nu fac ceea ce spune si sa ma mut la cealalta bunica a mea. Pentru cateva zile chiar asta planuiesc sa fac, pentru ca nu pot sta aici fara bunici, care de cele mai multe ori imi luau apararea. Lucrul de care imi este frica este ce se va intampla cu mama cat eu nu voi fi acasa. Imi e frica sa nu se certe cu mama, asta deoarece certurile dintre cei doi sunt comune si sa se desparta. Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac. Mai am doar cateva ore la dispozitie, va rog eu din tot sufletul meu ajutati-ma. Sunt extrem de suparat si dezamagit de mine ca nu am mai suportat si ca mi-am numit tatal jeg.

Răspuns Apreciat de Editori
| misswinchester a răspuns:

Atat tu, dar si tatal tau aveti o parte din vina. El nu are dreptul sa-ti impuna sa citesti ceva, mai ales sa te pedepseasca daca nu o faci. Fiecare dintre noi are dreptul sa citeasca cei face placere, cand si cat vrea. El ar putea doar sa-ti recomande niste carti, dar este fix alegerea ta daca vrei sau nu sa le citesti. Daca este vorba de o carte pentru scoala. este datoria ta sa o citesti fara ca el sa iti impuna asta. E greu atunci cand parintii nu iti iau in considerare opinia, stiu asta. Nu stiu ce relatie ai tu cu tatal tau, dar ar trebui sa comunicati mai mult. Un parinte este dator sa-si indrume copilul pe un drum corect si frumos, dar nu poate face alegerile pentru copil. Toti parintii isi doresc ca copiii lor sa fie cei mai destepti, dar asta nu se poate. Fiecare copil este construit diferit, cu alte calitatii si ambitii, iar tatal tau ar trebui sa puna mai mult pret pe fericirea ta. Daca tu vrei sa citesti o carte care iti place, iar pe urma sa o citesti pe ceea pentru scoala e foarte bine. Mai este suficient din vacanta si poti sa citesti 20 de carti, nu 2 sau 3. Revenind la subiect. Da, e foarte urat ca l-ai numit '' jeg'', dar reactia lui e total gresita si exagerata. Nu stiu daca tatal tau este un om violent, dar sa te de-a afara din casa si sa te amenonte cubataia este deja un ABUZ. Chiar daca este tatal tau nu are niciun drept sa te agreseze, nici verbal sau fizic. Ce face el eronat, ca parinte nu iti poti trata asa copilul. Nu il poti trata ca pe o papusa care e datoare sa faca ce vrei si cand vrei tu.

Incearca sa vorbesti cu el, sa-ti ceri scuze pentru faptul a l-ai numit ''jeg'', explica-i ca ai facut asta la nervi si ca nu vei mai repeta asta. Dar incearca sa ii spui si tu ce te deranjeaza si sa gasiti o cale de mijloc in asa fel incat ambele parti sa fie multumite. NU te simti vinovat ca nu ai mai suportat, dar incearca ca alta data sa te controlezi inainte de a arunca cuvinte la adresa unor persoane (nu doar la adresa tatalui tau).

Acum daca el devine violent si ajunge sa te loveasca, ia ATITUDINE. Nu esti sacul de box al nimanui. iar faptul ca e parintele tau nu ii ofera dreptul sa te loveasca. Vorbeste cu mama ta sau alt adult in care ai incredere daca se ajunge in aceasta situatie.

Relatiile dintre parinte copil nu ar trebui sa se faca pe baza raportului Pumn/Frica. Nu sunt de acord cu violenta sub nicio forma.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca eu o sa fiu cea mai rautacioasa de aici.
Inițial cand am inceput sa citesc ma asteptam ĺa ceva grav, un abuz, un abandon etc până m-am lămurit că tatăl tău vrea sa te puna sa citesti si tu nu ai chef sau nu sti sa ii explici cum trebuie facuta treaba asta.Sunt o grămadă de alte probleme majore pe care le poti avea in viata asta dar in fine, spune-i tatălui tău ca ar trebui să faceți un program.De la ora d la ora d, sau cateva ore pe zi sa faci aia si atata ore pe zi sa faci cealalta.Pe urma sa iei cărțile respective pe rând si sa ii explici ca doar asa poti sa retii sau sa înțelegi ceva si atunci el nu va mai avea de ce sa te bată la cap, iar tu nu vei mai fi un copil razgaiat.

| ywar a răspuns:

Daca eu eram tatal tau si imi spuneai jeg te bateam de te c@cai pe tine. E tatal tau care a lasat-o pe mama ta insarcinata si te-a fatat pe tine. Asa ai aparut tu pe lume. Daca nu erau tac-tu si mama ta nu mai erai aici. Si tu vrei raspuns urgent. Tatal tau e prea bun. Te bateam o zi intreaga. Cu pauze. 8-9 ore munca. imi luam concediu si te bateam in ziua aia.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine depinde mult si de ce varsta ai, dar acest mod al parintilor de a impune copii sa faca ceea ce ei nu isi doresc nu este intocmai cea mai buna metoda de-ai educa. Tatal tau crede ca astfel te va ajuta sa evoluezi pe plan psihic, si te va opri din a deveni dependent de internet, totodata astfel va putea sa iti controleze viata si sa stie ca esti in siguranta.Parintii mereu vor ca noi sa fim in siguranta. Faptul ca i-ai spus acel cuvant nu a fost frumos evident, dar cu totii am trecut prin asemenea situatii in care sa spunem lucruri din nervi si sa regretam apoi ca am facut-o. Orice om a comis greseli in viata, si acestea sunt foarte importante pentru ca anume ele ne dau lectii importante.Incearca sa nu te gandesti mereu la situatia data, accepta ca ai comis o greseala si pe viitor fii mai atent la ceea ce spui, nu te critica prea mult caci e fireste sa gresim, nu suntem roboti ca sa procedam mereu corect.Nu te intoarce mereu in trecut pentru ca nu mai poti schimba nimic, si nici nu trebuie, trecutul trebuie analizat si inteles, nu retrait iar si iar.Incearca sa iti ceri scuze de la tatal tau, spune-i ca ai zis acel cuvant din nervi si ca regreti mult ca ai facut-o, si ca pe viitor vei fi mult mai atent la ceea ce spui.Parintii sunt persoanele care sunt gata sa ne ierte orice, chiar daca uneori trebuie sa para suparati ca sa ne invete minte astfel, dar in realitate ei mereu ne iubesc si tin la noi.Nu e nimic atat de grav, e doar o situatie neplacuta pe care o poti depasi avand o discutie sincera cu tatal tau.Nu iti face atatea griji, nu se vor certa parintii tai atat de tare de la acest fleac, cel mai probabil vor discuta despre situatia data si vor ajunge la o intelegere comuna.Fiecare om greseste, asa e viata, de multe ori actionam impotriva vointeti noastre, dar important e sa reparam greseala facuta si sa avem mai multa grija ca sa nu o mai repetam.

| ynexistenta a răspuns:

Da...destul de trist.E comuna treaba asta printre adolescenti,sa greseasca,sa le para rau,ideea e ca orice sfat ti se va da,nu stiu cum te vom ajuta,nu suntem acolo sa dirijam situatia,asta tb sa faci tu. Poti sa-i ceri iertare, sa-i spui ca stii ca ai gresit si ca de fapt il iubesti foarte mult, ii poti promite ca citesti aceea carte cat esti la bunici si in ceea ce priveste cearta dintre parinti, nu ai cum sa gestionezi lucrurile fiind la bunici decat sa suni mai des atat pe maica-ta cat si pe taica-tu, asta ca sa-ti dai seama cum stau lucrurile intre ei.atat am putut sa-ti spun, sper ca te-am ajutat.

| amandaflory a răspuns:

Buna, eu zic sa nu parasesti casa, cerei iertare si promite-i ca nu o sa ii mai spui asa ceva. lasa-i in scris ceva. totusi daca pleci, nu avea grija, mama o sa se descurce cu el. eu am 15 ani si pe mine ma enerviaza parinti si ma controleaza daca invat, eu te inteleg ca mai scapi cate o vorba din asta ca si mine, dar nu are voie sa te bata sub nici o forma. o pedeapsa anume poate sa iti dea dar nu fizic.

| anonimasauanonimul a răspuns:

Treaba e foarte nasoala. Inteleg ca, cand ti-ai numit tatal "jeg" ai facut-o fara sa gandesti si ti-a parut rau imediat dupa asta. Mai intai, cere-ti scuze daca inca nu ai facut-o si calmeaza-te. Spune-i ca nu ai gandit si ai spus-o la nervi. Daca te-a dat afara din casa, si chiar te gandesti sa pleci, fa-o! pentru ca o sa gasesti linsite acolo iar tatalui tau ii se va face dor de tine in cateva zile daca aveti o relatie chiar atat de apropiata. Mama si tatal tau va trebui oricum sa se desparta daca nu se mai inteleg. Tu trebuie sa fi puternic dar nu incerca sa-i faci sa continue casnicia daca nu mai sunt fericiti unul cu altul. Le faci rau si lor, dar si tie. Calmeaza-te si ia totul de la capat. Respira, expira, si tot asa. Sper ca ti-am fost de ajutor!