| Raaaul123 a întrebat:

Voi incepe direct: am 18 ani, parintii mei au divortat in urma cu ceva ani si nu au facut partajul, ci doar o intelegere cum ca etajul casei ramane al mamei mele iar parterul al tatalui. Acum mama m-a dat afara, deoarece camera ei este la etaj. Intrebarea mea este: e legal acest lucru? Daca nu, ma pot duce in camera mea oricand vreau eu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui carui parinte ai fost incredintat sau la care ti-a fost stabilit domiciliul, avand in vedere ca erai minor la data divortului.
Oricum, daca ai devenit major, mama ta te poate da afara, fiind obligata doar, dupa caz, sa-ti plateasca pensie alimentara pana la terminarea studiilor.
Intelegerea parintilor este valabila, constituind un partaj amiabil.

| darrio2007 a răspuns:

Iti este mamă? Ca indiferent a cui este o zona din casă nu trebuia sa faca asa ceva. Nu este vorba de lege.Esti copilul ei, pana la urmă.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai sanatso sa nu mai stai cu mama la 18 ani, mai ales daca ai camera ta?
Mai esti si baiat pe deasupra, ce dumnezeu?!

| facpipi a răspuns:

Etic si moral e o tampenie
Cum nu au facut partajul si nu s-a stabilit nimic legal, ai voie sa locuiesti acolo, ai voie sa stai in camera ta. Etajul e al mamei, tu esti copilul ei, parterul e al tatalui, esti copilul lui.

Daca continua cu "nu ai voie in camera ta" nu stiu ce ai putea sa faci in afara de reclamatie dar asta depinde de tine, daca crezi ca este cazul, sunt parintii tai, familia ta. tu decizci

Pe scurt, da, te poti duce in camera ta oricand vrei

| Cealapa a răspuns:

Da, ai 18, bine ei venit in jungla.