| anonim_4396 a întrebat:

Voi sunteti in situatia, aveti rude (veri) cu care nu ati vorbit sau nu v-ati intalnit niciodata? Aveti veri cu care nu ati vorbit niciodata, sau vorbiti in mod clandestin adica sa nu se afle, nu ziceti la nimeni. Nu stiu de ce, am senzatia ca traim intr-o lume nebuna complet, in care oamenii (rudele) au ajuns sa nu se mai inteleaga intre ei, se mai vad doar la, vorba romaneasca,, la nunti si la inmormantari". Au disparut parca vizitele, atmosfera distractiei, petrecerilor, a vremurilor de altadata. De ce? De ce credeti ca se intampla aceste lucruri triste, pe care si eu le traiesc?

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pe rudele din partea tatalui meu natural, nici nu le cunosc.Nu le-am vazut vreodata, probabil ele ma stiu dar eu habar nu am cine sunt. Vremurile de alta data erau mai simple,lumea nu se imbraca atat de sofisticat,nu te judeca dupa orice vedeau la tine, erau frizuri mai ciudate. Atunci nu era nici tehnologia atat de avansata, deci o petrecere era mai rara, nuntile erau altfel, oamenii erau altfel.Azi toti sunt in goana dupa avere, nu mai pretuiesc prietenia adevarata si te lasa pentru orice interes.

| Mihai1810 a răspuns:

Saptamana trecuta cand am fost la nunta verisoarei mele am avut "surpriza" sa-mi intalnesc verisoarele de gradul al doilea care nici nu stiam ca exista. Deci vorba e adevarata. Multi oameni nu tin legatura cu rudele lor deoarece nu au nimic in comun sau au avut o cearta candva si de atunci nu mai vorbesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În ziua de azi rudele se înstrăinează între ele din cauza averii, majoritatea certurilor au ca motiv principal 'problema averii'. Trăim într-o lume nebună în care valoarea materială este mai importantă decât cea sufletească.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa este. Eu zic sa e important ca macar noi generatia tanara de dupa 90 sa nu repetam greselile parintilor si rudelor noastre. Sa fim noi cei care schimbam, reparam relatiile daca putem. Daca cu ei nu, macar cu verii nostri sa ne intelegem, daca se mai poate in cazul in care nu au fost,, spalati pe creier'' cu tot felul de idei si lucruri gen : aia nu sunt de treaba, ceilalti sunt asa, cu aia sa nu vorbesti. Si eu mai aud de la ai mei tot felul de lucruri, dar incerc sa nu ma,, indoctrinez'' cu idiotenii. Nu ar trebui sa se transmita gandurile si actiunile rele. La ce folosesc?

| BeckhamRZM a răspuns:

Lumea a luat-o razna de la o vreme. Eu am fost ' trădat ' de persoana cu care am copilărit, cu care am mâncat din aceeași farfurie și anume verișoara mea, care mi-a fost mereu ca la o soră da' a dat de iubire și f***t și a uitat de unde a plecat. Btw, am luat-o razna toți. Am niște rude prin moldova, în viața n-am vorbit cu ele și sunt unchi / mătuși. Nu m-am interesat niciodată. Ce mai îmi zice tata de ei, dar nu e cine știe ce.

| Anna0111 a răspuns:

Mda... te inteleg. Si la mine se intampla la fel. De Paste am sarbatorit doar cu parintii si bunicii. Celelalte rude nu se mai deranjeaza nici macar cu un telefon, dar cu prezenta. Asteapta ca noi sa facem asta de fiecare data. Asta e in ziua de azi. Fiecare isi vede de treaba lui, isi intemeiaza o familie si uita de relatiile vechi, de parinti.

| anonim_4396 explică (pentru Anna0111):

Asa este. Eu zic sa e important ca macar noi generatia tanara de dupa 90 sa nu repetam greselile parintilor si rudelor noastre. Sa fim noi cei care schimbam, reparam relatiile daca putem. Daca cu ei nu, macar cu verii nostri sa ne intelegem, daca se mai poate in cazul in care nu au fost,, spalati pe creier'' cu tot felul de idei si lucruri gen : aia nu sunt de treaba, ceilalti sunt asa, cu aia sa nu vorbesti. Si eu mai aud de la ai mei tot felul de lucruri, dar incerc sa nu ma,, indoctrinez'' cu idiotenii. Nu ar trebui sa se transmita gandurile si actiunile rele.

| Dragan_Teo_1994 a răspuns:

Cu siguranta ca si eu am veri pe care nici nu-i stiu dar in ziua de azi nici părintii nu se înteleg cu copii lor.