| promobile320 a întrebat:

Salut, vreau sa va intreb cum sa imi fac parintii sa ma lase sa-mi cumpar un caine. Problema nu sunt banii, sa nu intelegeti gresit, am vorbit deja cu un vanzator care vinde un beagle cu pedigree si toate celelalt la un pret rezonabil, zic eu, acesta este 700€. Dar ei spun ca va face par pe podea si ca isi fa face nevoile in casa! Eu nu cred asta! Pentru ca l-as duce cu siguranta la dresaj, fara discutii! Asa ca dati-mi cateva argumente pe care sa li le spun! Dau funda! happy

5 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu se potriveste deloc pentru apartament. Daca stai la casa, da. Oricat faci curatenie, tot va fi si murdarie.

| Mayar a răspuns:

Promite-le fie si printr-o 'foiae' semnata ca tu si doar tu te vei ocupa de caine. Au ei destule pe cap, saracii, nu se mai aiba inca o bataie de cap, destul de mare, si cu cainele tau. Daca le promiti si arati asta prin ceva concret, atunci o sa accepte. Si de ce Dzeu dai atatia bani pe caini de rasa - care sunt preferatii oamenilor cu fite - cand sunt atatia caini fara casa, unii maidanezi, altii chiar de rasa. In loc sa cumperi, poti salva unul!

| Resurrection a răspuns:

Convinge-i ca esti responsabil si ca vei avea grija de el, si ca daca vor avea probleme cu el, iti vei asuma tu consecintele. Vei da semn de maturitate si te vor lasa happy

| MidnightR a răspuns:

Le spui asabig grinaca gasiti un singur fir de par sau pic de rahat, pisat in casa, pastrati cainele si ma dati pe mine afara.

| Iyulia3712 a răspuns:

Deci, parintii tai au intr-o oarecare masura dreptate si acum iti explic si de ce. Beagle-ul este un caine foarte pretentios si mofturos din mai multe puncte de vedere (este foarte incapatanat, face mofturi la mancare, e hiperactiv mai mereu) si este FOARTE greu de dresat. Acum depinde si de cati ani ai si daca stai la apartament sau la casa. Daca ai mai putin de 12 ani nici nu se pune problema sa ti-l cumpere, pentru ca nu o sa fii in stare sa ai grija de el si daca stai la apartament, mai ales daca e mic (asta insemnand inclusiv cel cu 2 camere) iarasi avem o problema. Rasa asta naparleste mult, deci par o sa fie in casa destul, te asigur, oricat de des ai aspira tu. Minim un an de zile o sa continue sa iti faca in casa, dat fiind ca beagle-ul e incapatanat si o sa ai multe scandaluri cu ai tai pe tema asta (vorbesc din proprie experienta). Si in cele din urma ajungem la adevarata problema. Si asta e ingrijirea lui care consta in:
1. Plimbat de trei ori pe zi
2. Dat de mancare de 4-3-2 ori pe zi, me masura ce creste.
3. Spalat complet odata la 2-3-4 saptamani (depinde cat de tare se murdareste)
4. Facut curatenie in urma lui.
5. Iti ocupa din timpul de studiu (deci daca cumva treci a 8 a/a 12 a nici macar sa nu te gandesti sa ti-l iei)
6. Daca iti iei femela o sa ai probleme cu caldurile (mai ales la cat de activi sunt ei, o sa ai intreaga casa plina ochi de pete si o sa ajungi sa o sterilizezi, operatiune destul de costisitoare, 250-300 de lei) iar masculii sunt mai blegi de fel.
7. Costurile legate de mancare constant, jucarii, lesa, ham, etc.
In concluzie, daca tu crezi ca esti pregatit/a pentru o asemena responsabilitate, ce sa zic, achizitioneaza-ti acel beagle. Dupa ce bagi la cap ce am scris eu aici si inca mai vrei sa iti iei caine, iti pot recomanda niste rase care nu necesita asa multa ingrijire. App: La dresaj mai mult iti chinuie cainele decat il educa, deci tot tu o sa ajungi sa faci treaba asta, in fond.