| Fleurdelune a întrebat:

am ajuns intr-un punct de rascruce si nu stiu ce sa fac mai departe.

Fratele meu se drogheaza iar tata e alcoolic. Tata traieste la niste rude, din cauza ultimei certi pe care a avut-o cu fratele meu. L-a si batut. Cu noi traieste unchiul, care il pune la respect pe frate, adica nu-i permite sa strige la mine. Dar oricum vine beat si drogat, citeodata. La cheltuielile case nu participa decat foarte rar. Acum nu lucreaza.

Unchiul vrea sa plece de la noi, pentru ca trebuie sa-si construiasca viata lui si imi zice ca nu are rost sa stau acasa ca o sa fie mai rau. Ca trebuie sa plec peste hotare.

Dar eu nu vreau, pentru ca in tara am un serviciu care imi place. Am facut studii aici.

Nu sunt casatorita si nici iubit nu am care sa ma retina in tara, totusi nu stiu cum sa fac mai bine. Pentru ca daca tata se intoarce acasa, o sa se inceapa din nou batai si scandaluri.

Mama a decedat cu 4 ani in urma.

Nu-mi vine a crede ca am asa o familie. De parca totul e un cosmar, care astept de la sine sa se termine, dar nu se mai termina. Nu mai am forta morala sa rezist.

17 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Foarte complicata situatia ta. Banuiesc ca ar fi destul de greu pentru tine din punct de vedere financiar sa te duci sa stai in chirie undeva. Daca as fi in locul tau, as pleca in strainatate, as munci acolo cativa ani, as strange niste bani, iar apoi m-as intoarce in tara, mi-as cumpara un apartament sau o garsoniera si mi-as relua viata fix de unde am lasat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tatal se intoarce acasa tu poti sa te muti cu chirie, undeva unde nu mai poti fi afectata de probleme lor, eventual in partea opusa a orasului, unde poti sa-ti faci viata ta!
Nu trebuie sa pleci peste hotare la munca, doar pentru ca altii astepata sa aduci bani ca sa-i intretii, uita ca ai familia asta, pentru ca te trag dupa ei in mocirla, muta-te, fa-ti viata ta, casatoreste-te, fa copii si fii fericita!
Nu uita, nu-i datoria ta sa ai grija de frate si tata, sunt adulti si au posibilitatea sa se intretina, dar este decizia lor sa nu o faca.

| CuriousStuff a răspuns:

Pleaca din tara sau cel putin cauta-ti de munca in alt oras. O sa-ti faci prieteni si cunostinte acolo. Nu are rost sa suferi tu pentru ce? Ca sa stai cu ai tai? Nu stiu in ce domeniu lucrezi dar sunt aproape sigur ca ai putea sa-ti gasesti un loc de munca foarte bun in alta tara si foarte bine platit. Doar putina vointa sa inveti o limba straina (daca nu sti deja). Parerea mea sincera e ca nu merita sa stai in Romania nici macar daca ai avea cat de cat un confort... Sa nu mai zic de cazul tau. Persoanele ca tatal si fratele tau sunt foarte greu de schimbat si daca ei nu vor si nu coopereaza chiar imposibil. Asa ca nu merita sa-ti strici tu viata si sanatatea pentru ei, pentru ca oricum aproape cu siguranta situatia nu o sa mearga inspre bine. Dar decizia e oricum a ta. Gandeste-te bine.

| Fleurdelune explică (pentru CuriousStuff):

Stiu limbi straine, pentru ca am specialitatea traducator interpret franceza-spaniola. Am toate conditiile sa plec, si totusi imi pare rau sa las serviciul de aici, prietenii...niciodata nu mi-am imaginat ca o sa ajung in asa situatie, cand din cauza familiei trebuie sa sacrific si serviciul si tot. Mi-e frica ca peste hotare trebuie sa o iau de la zero, si 28 de ani...e o decizie atit de grea.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fleurdelune):

Intr-un fel ma amuzati, la 28 de ani inca poti sa te adaptezi foarte usor oriunde iar servici si prieteni iti gasesti peste tot. Daca chiar nu vrei sa renunti la servici vezi daca nu cumva are sedii si prin alte orase firma la care lucrezi. Sau macar alt sector daca esti din Bucuresti. Imi dau seama ca e foarte greu sa incepi iar de la 0 la orice varsta, dar cu o specialitate ca a ta ai atatea oportunitati. Ai putea sa muncesti in alte 2 tari fara absolut nicio problema. Interpreti se cauta peste tot (am un unchi interpret romana-engleza-franceza in Irlanda si e nevoit sa renunte la oferte de munca pentru ca e coplesit si lucreaza pe cont propriu. deci eu zic ca e nevoie de interpreti), Cat despre prieteni, of... Prietenii vin si pleaca. Eu, personal nu am avut nicio prietenie care sa dureze mai mult de 3-4 ani. Cunostinte da, dar prieteni... Si daca esti o fire cat de cat deschisa si sociabila si in cazul tau si cu atatea cunostinte lingvistice eu zic ca ti-ai putea face prieteni foarte usor in orice tara (in care se vorbeste una din cele doua limbi). Eu zic sa fii putin egoista in decizia asta si sa te gandesti ce e mai bine pentru tine, ca pana la urma oricum nu o sa stai toata viata langa familie si s-ar putea sa regreti mai tarziu ca nu ai facut un sacrificiu cand erai mai tanara si aveai curajul sa incepi de la 0. Orice decizie o sa iei sa stii ca nu e gresita. Din pacate eu am prostul obicei sa incerc sa influentez lumea sa faca lucrurile care mi se par mie corecte, dar decizia asta trebuie sa fie a ta.

| Clorox a răspuns:

Pleaca din tara, nu mai ai ce face! Fii tare!

| Lawliet14 a răspuns:

Buna! In primul rand sa stii ca-mi pare foarte rau. In al doilea rand, cred ca ar trebui sa ceri ajutor de la alcoolicii anonimi si nu numai (in cazul fratelui tau). Iar unchiul tau ar fi cheia. In primul rand, un alcoolic trebuie dus la dezalcoolizare, indiferent de vocea lumii. Iar poate fratele tau are probleme chiar mari. Amandoi trebuie sa ajunga intr-o clinica.

Degeaba pleci din tara cand ii poti salva. Plus ca tu vrei sa ramai in tara si nu vad rostul sa pleci cat timp aici esti fericita. Este clar ca ei sunt dependenti si nu se mai pot salva unul pe altul. Nu stiu daca ei au distrus-o pe mama ta sau nu, dar sunt oricum oameni slabi. Si oricat de rai ar fi fost sunt familia ta, sange din sangele tau. Eu zic sa vorbesti cu unchiul tau si cu persoane specializate si sa cereti ajutor.

| UnBroken2016 a răspuns:

Esti tanara, nu esti proasta, nu vad de ce ai s-a langa ei ca sa nu ai nici un viitor. Pacat de viata ta. Unchiul tau are dreptate, ar trebui sa te gandesti la viata ta si sa ii lasi pe toti in lumea lor. Pe tine sa te doara de tine.

| pufulescu a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta dar trebuie sa intelegi ca iti pui viata pe o panta periculoasa ramanand in Romania si mentinand contactul cu familia. Stiind bine doua limbi straine ai sanse enorme sa te descurci usor in afara tarii.
O sa ti-o spun in fata... beleaua mare e ca daca ramai in tara in preajma familiei tale, ei si mai ales tatal tau vor incepe sa faca apel la tine cand vor avea probleme! Tatal tau imbatraneste si imbatraneste rapid datorita alcoolului iar cand va fi neputincios iti va cere sa il ajuti. Fratii tai la fel, si ma mir ca nu o fac deja, vor veni sa iti ceara insistent bani pentru o "doza" sau altceva.
Ai 28 de ani si esti singura... asta ar trebui sa te puna pe ganduri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este destul de complicat, nu te lasa nici inima sa-ti lasi familia asa, dar nici tu nu poti ramane in conditiile in care vei ramane intre tatal si fratele tau la fiecare cearta. Probabil ar trebui sa pleci odata cu unchiul tau sau sa incercati cu totii sa-l ajutati pe baiat, banuiesc ca el e problema cea mai mare. E dificil de-a decide ceva, se poate intampla orice intre tatal si fratele tau daca tu si unchiul tau plecati. Sfatul meu este sa-l ajutati pe baiat, iar daca nu se poate sa va mutati cu totii separat. Sper ca vei fi bine!

| Fleurdelune explică (pentru anonim_4396):

Unchiul incearca de fiecare data sa-l convinga sa mearg al medic, cand acesta e constient, dar din partea lui doar promisiuni desarte. I-a marturisit ca fumeaza de la 14 ani si acum are 24, iar de citva timp a incercat si heroina. Noi niciodata nu am fost o familie unita, toate probleme erau in capul mamei, care din cauza asta si a murit atit de repede. Iar fratelui, ca oricarui baiat i-a trebuit un exemplu masculin in adolescenta, si a primit un exemplu alcoolic si neresponsabil. Eu am avut-o mereu model pe mama, ca era o luptatoare mereu, si uneori imi pare ca nu-s asa de puternica ca ea...dar nici nu stiu daca merita. Si ma mai gindesc, ce barbat o sa ma accepte cu asa familie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fleurdelune):

Barbatul care o sa stie sa te apreciezi pentru adevarata ta valoare, pentru ceea ce esti tu ci nu pentru familia ta sau pentru ce-i poti oferi material, acela te va accepta si te va iubi neconditionat. Cat despre probeleme din famila ta, mai pus un mic pe ganduri pentru ca si eu am o familie foarte complicata cu multe certuri atat de dese, de cand ma stiu este asa. Mama mea ca si mama ta, Dumnezeu s-o odihneasca, este o luptatoare, munceste din greu pentru a ne intrerine pe mine si frati mei, acasa ii este la fel de greu findca incearca sa ne multumeasca pe totii iar tata nu o apreciaza pe cat ar trebui. Fratii mei sunt foarte compliati, nu au un loc stabil de munca, nu te poti intelege cu ei, dar cel putin nu se drogheaza si nu abuzeaza de alcol ei si tatal meu. Este dificil, ti-am spus...Dar trebuie sa iei o decizie si sa alegi ce e mai bine pentru tine. Pleaca, lasa-l totul in urma daca trebuie, se pare ca asta pare cea mai buna optiune pentru tine.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fleurdelune):

Ce barbat o sa te accepte cu asa familie? Sper ca nu vorbesti serios. Sincer, nu stiu ce barbat ar putea sa aiba o problema cu asta. El traieste cu tine, nu cu ei. Atata timp cat nu o sa incerci sa ii indrepti pe ei, sa ii ajuti cu bani si ei sa-i consume pe vicii si prin asta sa iti distrugi familia ta (cea de langa acel barbat), un barbat nu o sa aiba niciodata niciun fel de problema cu asta. Noi nu traim cu familiile voastre ci cu voi, si atata timp cat va iubim chiar nu ne pasa din ce mediu sau familie veniti. El o sa te aprecieze pe tine pentru ceea ce esti si nu o sa ia in calcul lucruri pe care nu ai cum sa le schimbi, precum familia.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Fleurdelune):

Orice barbat si-ar dori o asa femeie ca tine. Pari o fata foarte buna si INDEPENDENTA. Tu n-ai nicio vina, inca ai ramas nealterata. Bine, si prin exemplul mamei tale si al unchiului tau probabil.

| Jorah a răspuns:

Off, îmi pare sincer rău! Eu zic să-ți mai reții unchiul puțin și să-l convingi să nu plece (dacă spui că are autoritate așa mare în fața fratelui tău). Mergeți toți trei la un centru de dezintoxicare și internați-l acolo (dacă e dependent de droguri). Pleacă din țară știind că ai putut să-l ajuți și să faci ceva pentru familia ta. Pe de altă parte, dacă chiar nu vrei să pleci, așteaptă până când fratele tău își va reveni și va fi capabil să se lase de droguri cu ajutorul celor de la centru sau cu ajutorul unui psiholog și trăiți împreună. Dacă se lasă, mai mult că sigur își va găsi un job stabil și va aduce bani în casă. Astfel, unchiul tău își poate vedea de viața lui și tensiunea va mai scădea. Presupun că fratele tău a apelat la astfel de metode din cauza tatălui, din cauza certurilor, chiar nu e vina lui... de obicei astfel de subiecte te demoralizează total și poți cădea foarte ușor în capcană, într-o nouă realitate. Dar nu e bine și nici sănătos, evident.

| GabrielStn a răspuns:

Desi este foarte dificil, parerea mea este ca e mai bine sa te muti in alt oras/tara. Gandeste-te si la viata ta. tatal si fratele tau sunt acum dependenti de anumite vicii, e foarte greu sa scape, iar daca ei nu au vointa sa o faca, crede-ma ca tu nu vei avea sanse sa ii opresti.iar esecul de a-i face pe ei sa renunte va duce la alte probleme care vor cauzatoare pentru tine ( vorbesc din proprie experienta, traind astfel de drame cu rude - eu nu am fost afectat in mod direct, dar mama da ). Nu este cel mai corect sfat sa ii paresesti, pentru ca sunt tata si fratele tau, dar este cel mai sanatos. Ai si tu o viata, un viitor, o cariera, vei avea un sot/iubit: iar daca acesta va fi aproape de ei si vede ce fac, ori va fugi de tine ori va fi cuprins de de aceleasi vicii. Nu vei suporta sa traiesti in scandaluri mereu, nu vei putea sa ii intretii si pe ei si casa, dar si pe tine. De aici trag concluzia ca nu vei mai avea succes pe plan familial, dar nici profesional. Nu stiu in ce masura ceea ce iti spun te va ajuta, dar eu unul as pleca in parte, desi moral nu este bine, insa gandeste-te si la tine. Condoleante pentru mama ta! Incearca sa te pui in locul tei sa gandesti ce ti-ai dori pentru fiica ta intr-o astfel de situatie. Iti doresc mult succes, convietuire usoara si sper sa nu mai existe astfel de situatii, dar din pacate. ele se inmultesc.

| Snowflake95 a răspuns:

Buna!
E destul de complicata situatia ta, dar se pare ca ai spus singura ca ai toate conditiile necesare. Eu in locul tau m-as muta cu chirie undeva. O sa fie mai greu, dar mult mai bine. O sa poti s-a singura, departe de neintelegeri, certuri si batai. Din start nu e nici nevoie sa parasesti tara si iti pastrezi si serviciul.
Ah..si stai linistita! Viitorul tau prieten o sa traiasca cu tine, nu cu familia ta.
Fa-o mandra pe mama ta! Daca pentru ea a fost un mediu toxic, cu siguranta este si pentru tine.