| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am 12 ani si trec printr-o faza cam dificila
Mama mea vrea sa se recasatoreasca, ea m-a intrebat daca vreau sa am o sora sau un frate, dar nu stiu ce sa ma fac, sa imi fac griji?
PS: am fost cu ea toata viata pentru tatal meu a plecat de la 7 ani

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un om destept se poate intelege cu oricine si poate sa-si traga avantaje din acesta. Vei putea sa ai mai mult sprijin, ocazie sa ai o familie frumoasa. Depinde SI DE TINE!

| darrio2007 a răspuns:

De ce sa iti faci griji? Nu este chiar asa de bine sa fii singur pe lume.Ma refer fara frate sau sora. Oricum, cred ca mama ta deja este insarcinata.Si acum doar te pregateste.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ti-ai face tu griji pentru mama ta? oare nu este problema ei ca parinte?
Eu spun sa fii fericita acum cand mama ta este fericita, un nou camin, o stare de veselie si fericire in casa, un ajutor financiar in casa, adio necazuri cu banii, posibil si un fratior sau surioara care ar putea sa fie atat de frumos... trebuie sa fii deschisa la tot!

| anonimg a răspuns (pentru Violleta2022):

"De ce ti-ai face tu griji pentru mama ta? oare nu este problema ei ca parinte?" Lucrurile nu sunt chiar asa.
Prin faptul ca o fata de 12 ani deschide un subiect ca acesta, este clar ca noul ei tata nu o iubeste. Ea nu se simte iubita. Daca s-ar simti iubita, in inima ei nu s-ar mai ivi o asemenea intrebare.
Iar mama ei trebuie sa tina cont si de copil atunci cand intra int-o relatie. Daca noul tata nu o iubeste pe fata de 12 ani, atunci mama nu ar trebui sa continue relatia cu un astfel de barbat. Poate ca va fi bine la inceput; dar mama ei ar trebui sa priveasca mai departe, in viitor, cand nu va mai fi bine. Ce vor face atunci? Vor ridica tonul unul la altul sau vor spune impreuna: "Va fi bine, vom trece si peste asta!"?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimg):

Dimpotriva, nu vad nici un sentiment de ura pentru tatal vitreg, fata doar intreaba daca AR TREBUII sa-si faca griji, ceea ce nu-i cazul!
Cum sa nu-ti doresti fratiori sau surioare, cum sa nu-ti iubesti mama cand este fericita, cum sa nu-ti placa un camin mare si cu lume fericita imprejur?
De ce ai vrea ca mama ta sa fie singura, plina de griji, nefericita si sa se chinuie singura in datorii?
Imi pare rau pentru cei care gandesc si condamna lume ala singuratate si nefericire ca tine. Am vazut si mame care se sacrifica cica, pentru copii, nemaicasatorindu-se, dar din cauza problemelor financiare aparute si a nefericirii lor, ajung acre, dure, puse pe harta si cearta non stop.
Eu optez pentru o mama fericita, alaturi de un alt barbat, capabila sa-si faca o noua familie fericita si plina de viata. Am vazut familii reunite, copii din prima casatorie care erau mai fericiti cu tatal vitreg decat cu prorpiul tata, am vazut cum este cand este armonie intr-o casa, am vazut cata fericire si veselie poate aduce o familie cu mai multi copilasi, o familie implinita si da, tind sa accept ideea ca, fiecare are dreptul la fericire si la o viata mai buna!

| anonimg a răspuns (pentru Violleta2022):

"Am vazut cum este cand este armonie intr-o casa, am vazut cata fericire si veselie poate aduce o familie cu mai multi copilasi, o familie implinita".
Frumos este visul tau; dar asa este si in realitate? S-a dus ce-a fost odata. Pe fiecare an oamenii se fac mai rai si tot mai rai. Pentru ca asa este scris si asa va fi.
Este gresit ca un barbat sau o femeie sa se casatoreasca din pricina problemelor financiare. Inainte de casatorie fiecare trebuie sa stea pe picioarele lui. Si daca un om nu se poate conduce pe sine singur, cum poate sa conduca o familie? va fi o povara pentru familie.
Eu nu plang de mila nici o femeie si nici un barbat care s-a casatorit fara minte; de mila ii plang pe copii. Ei sunt nevinovati. Cat despre cei care isi spun ca sunt parinti si nu sunt, i-as da hrana la pasarile cerului.
Ai vazut chiar la rubrica aceasta cati copii se confrunta cu probleme extrem de grave in familiile lor? "Parintii" lor n-au fost educati -au iesit la norma pe timpul lui Ceausescu; ca altfel nu primeau nici casa nici servici. Acesti parinti n-au nici ce-a mai mica idee ce este educatia; copii lor n-au fost iubiti niciodata si n-au cunoscut niciodata dragostea. Nu vorbesc aici de cazul de fata. Totusi ma indoiesc de dragostea viitorului parinte din povestirea de fata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimg):

Ei bine, sunt unul din parintii aia facuti la norma, de care spui tu, cu 30 de ani de casatorie fericita, de pe vremea lui ceausescu si te contrazic, am mai multa educatie decat ai tu, sau noua generatie si nu sintem nici cretini si nici sau egoisti, cum sunt generatiile tinere, dimpotriva, am dat valoare unei casnicii si am intemeiat-o pe dragoste, pentru ca in comunism toti eram la fel, nimeni nu era bogat, nimeni nu avea de nici unele, asa ca, ne ramanea dragostea.
Cred ca vorbesti din egoism si din propriile frustrari, pentru ca eu vad oameni care se despart si isi refac viata fiind fericiti.
Condamn pe cei care stau nefericiti si plini de ura impreuna, doar pentru copii lor, este cea mai mare prostie pe care o pot face, pentru ca se transforma in frustrati, egoisti si acrii si isi nenorocesc si copii, pe langa propria viata.

Am un exemplu foarte clar al nasilor nostri, oameni trecuti de 70 de ani care s-au certat toata viata, el fiind operat de 2 ori de cancer, prin spitale si toate cele, cu oameni angajati sa aiba grija de el, ca nevasta-sa il ura. De ce au stat impreuna aproape 50 de ani? rapsunsul lor a fost: pentru copii lor. Copii lor sunt 2 baieti, care s-au casatorit si care au divortat ambii, dupa putina vreme de la casatorie. In prezent, ambii baieti sunt recasatoriti si cu casniciile foarte fericite. I-am intrebat de ce nu au incercat sa repare prima casnicie si amandoi au spus la fel: am vazut toata cearta si ura din casa parintilor si nu am vrut asta, am suferit mult mai mult vazandu-i certandu-se si urandu-se si le era mai bine daca erau divortati. Asa ca, ei nu au facut ce au facut parintii lor, dimpotriva, au divortat imediat, dandu-si o alta sansa la fericire si nu au gresit. Ambii au casniciile refacute si au si copilasi.

Cat priveste cazul acesta, eu cred ca oamneii au dreptul la fericire!
Nu sta intr-o relatie care nu merge si care iti amaraste viata!
Exista divort si exista o alta sansa, mai bine sai ai o alta sansa, unde incerci s anul repetii greselile din prima casnicie, unde inveti sa pretuiesti ceea ce nu ai avut inainte si unde, marea majoritate isi gasesc fericirea. Un copil sau mai multi, traiesc mult mai bine si mai fericiti intr-un camin refcaut, atata vreme cat parintii, se iubesc si se inteleg.
Exceptie fac bineinteles copii rebeli, care oricum ar fi o problema si pentru parintii buni si asta o vedem aici, pe forum, unde vin sa se planga de certurile cu parintii si de ce vor ei sa faca si cum parintii nu le permit.

Acum, un sfat pentru fata care a pus intrebarea topicului:
Daca iti iubesti mama si o vrei fericita, te asigur ca iti vei iubii si fratiorul/surioara care vor venii. Un copil aduce multa fericire intr-un cuplu, dar aduce fericire si echilibru si intre frati.
Iar, noul cuplu, casatorindu-se si facand un copiasl impreuna, se cimenteaza relatia, se unesc si intrepatrund radacinile. Pentru ca la ora actuala, fata asta nu stie cum este un camin fericit, nu a vazut asa ceva in casa ei, tatal a plecat cand ea era micuta... de aceea ii este teama sa fie accepte, nici nu stie bietul copil ca pot fii pe lumea asta si cumpluri fericite si familii cu copii fericiti.

| anonimg a răspuns:

Este mai bine sa traiesti singura decat cu o sora sau un frate vitreg.
De ce? Pentru ca afectiunea noului tau tata va fi indreptata catre cel ce a iesit din trupul lui, iar tu vei fi intotdeauna si pentru veci pe locul 2. Iar daca mama ta iti va tine partea, atunci intre cei doi se va isca razboi care va duce la despartire.
Deci daca ai posibilitatea sa alegi, atunci spune un "NU" hotarat. Iar daca se va intampla sa fie -si este cu neputinta sa nu fie, atunci n-ai de ales. Trebuie sa accepti situatia.

Spune-i mamei tale ca ea trebuia sa aduca in casa voastra un alt Tata -cel ceresc. Pentru ca fara El caminul nu va fi un colt de rai asa cum trebuie sa fie, ci. opusul acestuia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimg):

Asta este total egoism!
Nu poti cere cuiva sa se sacrifice pentru tine, fiecare are dreptul la fericire personala, iar mama lui are nevoie de un suflet bun in viata ei, de un barbat care sa-i fie partner, de un ajutor financiar, de un sufelt cu care sa imaprta farama de fericire si in zilele grele sa-i fie sprijin...
Cu Dumnezeu treaba este diferita, EL este in fiecare din noi si nimeni nu-l neglijeaza, dragostea pentru el este diferita de cea lumeasca, cea unde ne facem familie, unde facem copii si-i crestem...

| Cealapa a răspuns:

O veste extraordinara