| Sonnyblack a întrebat:

Astazi dimineata tatal meu a plecat in Germania. Deja imi este dor de el, ce pot face ca sa nu imi mai fie dor de el? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Este absolut normal si firesc sa iti fie dor de el, dar gandeste-te ca nu pleaca definitiv si ca il vei revedea, chiar daca dupa foarte mult timp. Bucura-te macar ca este in viata, chiar daca nu este mereu aproape de tine si adu-ti mereu aminte ca daca a plecat, probabil ca nu o face din placere si ca ii este si lui foarte greu sa stea departe de familie.
Odata cu trecerea timpului, te vei obisnui cu absenta lui. Incearca sa faci activitati care iti fac placere si concentreaza-te asupra scolii, invata ca sa iei note mari sa sa il faci mandru.
Succes si sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Dorul va disparea cu timpul.
Ce poti face zilele astea, ar fi sa incerci sa iti ocupi timpul cu activitati care iti fac placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

n-are cum să-ți treacă, oricum îți va fi dor. așteaptă să treacă câteva zile și o să te obișnuiești cu absența lui.

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Da, cam asa ma simteam si eu cand a plecat tata, asta s-a intamplat acum 3 ani.
Eram prost dispus, trist, imi era dor de el, primisem mai multe responsabilitati, era cam greu.
Ce am facut? Nimic.
Mi-am dat seama ca nu se intoarce curand si ca trebuie sa ii fac eu treburile pe acasa, asa ca in scurt timp nu i-am mai dus lipsa.
Bine, treceam prin camera se si patul nu era facut, iar dulapul sau era gol si nu ii mai auzeam vocea prin casa, doare...Dar macar stiu ca e bine unde este si ca este bine platit, stiu ca o se intoarca de sarbatori, vorbim cu el pe Skype, nu a murit sau l-am pierdut ca sa imi fie foarte dor de el.

| 7octombrie a răspuns:

Dorul de cineva, este ceva firesc, natural. Deci poti doar diminua din aceasta stare..in rest nimic mai mult!

| Voicu_Mario_1995 a răspuns:

Si tatal meu este plecat in Germania, ai putea sa incepi sa faci ceva pe care sa te concentrezi, iar dupa o saptamana doua o sa fie mai bine happy

| Sonnyblack explică:

Am inteles. Dar, tata a mai fost in Germania si dupa cateva zile ma obisnuisem dar acum a venit si a stat mai mult acasa, vreo 2-3 luni si m-a ajutat la multe si acum mi-e greu fara el cand stiu ca de acum trebuie sa fac singur mai multe lucruri si o sa ii mai aud vocea doar la telefon.