| lily123 a întrebat:

Salutari,Tpu.Am o intrebare.
Dupa ce ii dau laptic bebitului meu (2 luni) mentionez,dupa ce ii dau laptic de dimineata si dupa-masa,(lapte de la magazin,Boni)
se trezeste noaptea si incepe sa vomite,i-am dat ceva pastile dar nu au niciun efect.Ce sa fac? Sunt foarte obosita si micutul vomita foarte mult.
Nu stiu ce se fac,am fost la doctor si mi-a dat pastilele alea sa ii dau, dar nu reactioneaza in niciun fel si in fiecare zi face la fel.
Nu imi place noaptea sa ma trezesc sa il vad pe bebe cum vomita pe urma sa golesc ligheanul si pana ma ia somnul inapoi dureaza. Dupa ce vomita plange.
Ce sa fac ajutor va rog!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

NU stiu ce fel de medic i-a dat copilului pastile si nu sirop sau supozitoare
Apoi stiu ca copii pana in 6-7 luni lprimesc cel mult lapte praf, daca nu de la san.Pediatrul nu te- a lamurit?
Schimba medicul si nu te juca cu sanatatea copilului tau!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Copilului de doua luni nu ii poti da lapte integral cumparat de la magazin. E prea gras, prea sarat, prea sarac in proteine si prea plin de chimicale. daca nu ii dai san, trebuie sa ii dai neaparat lapte praf, o formula potrivita pentru varsta lui, recomandata de medicul pediatru sau de medicul de familie. Vomita fiindca laptele ala il imbolnaveste, este complet nepotrivit pentru un copil atat de mic.

| SkyPilot a răspuns (pentru Brigaela):

Poate ca ma bag mai mult decat ar fi cazul, dar mi-au atras atentia intrebarile precedente ale lui lily despre copiii ei. Vad ca nu sunt chiar nebun, mai este cineva care a remarcat acelasi lucru. Brigaela, ai putea sa arunci o privire la celelalte intrebari? Cred ca lily ar avea nevoie de un pic de ajutor.

| Brigaela a răspuns (pentru SkyPilot):

Cred ca lily e un troll, dar raspund serios, fiindca pot cauta si altii o problema similara si trebuie sa gaseasca aici un raspunsutil si corect. In urma cu 3 zile copilul ei avea o luna, acum are doua luni, asa ca banuiesc ca e mai mult imaginar. Presupun ca lily este o adolescenta fara ocupatie care pune intrebari ciudate dintr-o distractie numai de ea inteleasa. dar, asa cum spuneam, nu sunt aici sa judec, prefer sa dau un raspuns pertinent, poate ii este util cuiva.

| SkyPilot a răspuns (pentru Brigaela):

Mea culpa, nu am verificat numerele. Am remarcat si eu persoane care erau ba baieti ba fete si cresteau ca Fat-Frumos, cate trei ani intr-unul de-al nostru.

| Brigaela a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu ai nici o vina, e normal sa crezi ca e de buna credinta. Nici eu nu pot sa bag mana in foc ca nu e de buna credinta, doar cu un usor retard mental, dar presupun ca o persoana retardata pana la nivelul demonstrat de intrebari nu foloseste internetul. Este doar o presupunere, nu o certitudine, sper insa sa nu ma insel.

| SkyPilot a răspuns (pentru Brigaela):

Nu imi dau seama de unde vine opinia cu retardul, nu sunt medic, tu stii la ce sa te uiti. Mie mi-a atras atentia faptul ca pare sa se puna pe sine (si sotul la fel) inaintea copiilor si ca nu stie cum sa se imparta intre ei.

| Brigaela a răspuns (pentru SkyPilot):

Povesteste cum isi bate copilul aiurea si apoi se mira de ce plangea la masa, foloseste diminutive ciudate, inexistente, precum folosesc copiii foarte mici, nu cunoaste cum se hraneste un copil ed doua luni, desi are unul, are un limbaj ciudat, saracacios si totusi intortocheat, ca de om cu probleme de intelegere. Cred ca toate astea sunt mai degraba jucate, fortate, prea sunt stridente.

| SkyPilot a răspuns (pentru Brigaela):

Sa speram ca sunt jucate si ca nu exista doi copii in situatia respectiva.

| mgtow a răspuns:

Mergi la alt medic sa il vada, nu a facut un diagnostic bun de aia se simte rau.

| SkyPilot a răspuns:

Sper ca ii dai san sau infant formula. Chestia cu pastilele nu imi suna bine. Incearca si alt doctor.
Daca ii dai formula masoara-i cantitatea si da-i cat scrie ca trebuie la dimensiunile bebelului.
Cand termina, tine-l 10-15 minute in brate si bate-l usor pe spate.
Lily, cred ca pe undeva az123 are dreptate. Imi amintesc si de alte intrebari ale tale despre copii si mi s-a parut ca este ceva in neregula in familia ta. Pana si eu, ca barbat, am fost mai aproape de copiii mei decat ceea ce se intelege de prin intrebarile tale. Ai putea incerca sa vorbesti cu Brigaela care e medic si ar putea sa iti dea sfaturi mai competente. Ar trebui sa va puneti copiii pe prim plan si sa rezolvati in primul rand problemele lor.

| az123 a răspuns:

Scuza ca poate voi fi mai directa, dar din diferite intrebari ce le pui, dai impresia ca te gindesti mai mult la tine decit la copil.Sunt parinti care sunt gata sa-si dea viata pentru copil, dar altii nu le place ca si-au schimbat modul de viata si nu mai au viata din trecut. cel mai posibil ca esti destul de tinara si copilul nu a fost "atit de dorit". incearca sa ai asa grija de el ca cind va fi mare sa se mindreasca ca a avut o mama iubitoare.

| az123 a răspuns (pentru az123):

Imi cer scuza daca ceea ce am spus te-a jignit, nu am vrut asta. Daca nu e asa cum am scris mai inainte, poate sa incerci sa fii atenta cum te exprimi. Sunt sigura ca ai un copil minunat, care are nevoie de iubirea ta, si cred ca poti sa i-o dai. Dar daca asta e o stare de depresie, poate sa te sfatui cu un medic specialist capabil, cum sa faci mai usor la asa stari.
Succes si cele bune.