| anabelisa a întrebat:

Salutari tuturor! Vreau sa va spun ca cei din familia mea au o conceptie despre viata care incet,incet a devenit inevitabil valabila si pentru mine,desi nu sunt de acord.Ei spun asa: "In viata faci ce trebuie,nu ce-ti place."
Aceasta zicala este valabila si pentru voi? Mie sincer mi-ar placea sa vina un moment, in care sa ma detasez de lucrurile care imi sunt impuse sa le fac de catre persoane pentru care nu ma nicio obligatie morala.De ce trebuie sa ma comport respectuos cu persoana respectiva,indiferent ca e vreo ruda sau altcineva apropiat sau sa adopt pozitia soldatului,daca aceasta m-a ranit prin actiunile,vorbele sale?
Mama spune ca trebuie sa tin pentru mine nemultumirile si frustrarile, nu sa le exteriorizez in fata unor persoane "importante".

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

"In viata faci ce trebuie, nu ce-ti place.'' Asta e valabil în anumite situaţii. You have to pick your battles zice un proverb străin foarte bun. Cam asta adopt eu. Ţi-l recomand şi ţie. Iar mama ta nu ştie diferenţa dintre respect şi tact. În viaţă e necesar un dram de tact. Respectul se câştigă şi se oferă cui vrei tu.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nicaieri omul nu este complet liber. La scoala, nu faci ce vrei. La servici, la fel. Daca esti intr-o echipa sportiva, si acolo sunt niste reguli. Asfel ca nici familia nu face exceptie. Parerea mea este sa incerci sa "impaci si capra si varza"; sa faci ce iti place si tie, dar in asa fel, daca se poate, sa nu ii ofensezi nici pe ceilalti.

| ioandreii a răspuns:

Dupa cum s-o mai scris depinde de situatii. In viata faci ce vrei, dar suporti consecintele. Uneori otrava e mai dulce ca mierea, tu ce preferi sa faci? Poti sa umbli cu ea fara sa iti lingi macar degetele?

| SkyPilot a răspuns:

Cand lucrurile sunt cu adevarat importante, faci ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, nu ce trebuie. La lucrurile marunte faci de cele mai multe ori ce trebuie.

| frostxtq a răspuns:

E o prostie si tu incepi sa faci parte din persoanele indoctrinate. Mare pacat.In viata faci ceea ce trebuie in anumite circumstante, cand stii ca e cel mai bine, nu mereu. Daca tu vrei sa mergi la facultatea de matematica pentru ca esti foarte buna in acest domeniu insa parintii iti spun sa mergi la litere pentru ca asa trebuie, asta e o idiotenie. In acest caz faci ceea ce vrei, nu ce spun altii.
Nu te lasa influentata de astfel de idei. Nu spun sa fii o grobiana, insa daca ai o parere si esti jignita de catre cineva, ai tot dreptul sa iti expui parerea si nemultumirea indiferent cine ar fi acea persoana. Nimeni nu e mai "important" ca celalalt. Toti suntem egali.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Zicala aceea nu este general valabila, are uneori sau trebuie sa aiba niste portite. Mama ta poate zice ca trebuie sa te comporti respectuos cu o ruda fiindca aceea e mai in varsta, insa nici ea nu ar trebui sa considere persoana respectiva mai importanta decat tine si sa ii atraga ea atentia, intr.un mod civilizat. Oricum, nu cred ca ar strica sa adaugi o doza de ironie in raspunsul dat acelei persoane. Si nu ma refer la ironiile obraznice. Eu consier ca ironia este o forma de inteligenta, atata timp cat este exercitata ca atare. happy

| DrTerrible a răspuns:

Daca esti minora. mai fa un minim efort si accepta aceste 'conditi' cat esti 'soldatul' lor.iar dupa ai sa poti sa procedezi cu fiecare dupa propriile tale vointe. Bafta!

| Al3xbC a răspuns:

Vorba familiei tale are logica atata timp cat o pui in contextele potrivite, si iti dau si
exemple.
Daca tu vrei sa devii avocata iar mama ta vrea sa devii femeie de afaceri
da e GRESITA gandirea ei. Daca tu vrei sa nu faci facultate si sa stai dupa cu.ru
iubitului tau si sa devii vanzatoare in timp ce familia ta vrea sa ai o relatie
dar in acelasi timp sa faci si facultate e NORMALA gandirea familiei.
Spui ca nu vrei sa ti se impuna lucruri.Pai daca te referi la,, sa fii in casa pana
la ora de...''sa nu bei etc.sunt lucuri NORMALE. daca te referi la impuneri gen
,, nu ai voie deloc sa iesi din casa'' e GRESIT.Ai spus,, de ce trebuie sa ma comport
respectos?''simplu se numeste civilizatie/educatie/bun simt.Iar daca s-au
comportat urat cu tine/te-au ranit poti sa ii,, lovesti''cu indiferenta sau cu,
cuvinte taioase si in acelasi timp civilizate. Familia ta nu iti spune sa te lasi
calcata in picioare ci sa nu te arunci cu, capul inainte si sa actionezi calculat si
civilizat.Nu intodeauna poti sa spui tot ce iti trece prin cap pentru ca in felul asta
niciodata nu vei avea un job si niciodata nu vei avea prieteni.Prietenii da vor o
persoana sincera dar esti sigura ca intodeauna ce spui e si corect? iar seful
crezi ca iti va accepta toate nemultumirile care iti trec prin cap? Vei avea dreptul
sa faci ce vrei in momentul in care vei sta in casa ta si vei trai din bani tai, vei
avea voie sa spui persoanelor,, importante''tot ce iti trece prin cap in momentul
in care in capul tau vor fi lucruri mature si inteligente.

| savalucian a răspuns:

Asta e ideea impusa de societate, gen"daca tipa sefu' la tine trebuie sa taci". De ce ar trebui sa taci? Ai gresit? Toata lumea greseste, tu nu tipi la sefu' cand greseste. Mergand pe ideea parintilor tai, mereu o sa ai un sef sau cineva de care sa depinzi si nu vei trai in adevaratul sens al cuvantului. Deci in cazul asta NU trebuie sa asculti de parinti. Cine respecta ideea asta nu o sa evolueze niciodata.

| Liviu a răspuns (pentru savalucian):

Oameni ca 'tine' nu au un loc de munca,tipa tu la sefi,si vei vedea cum te expulzeaza. Tara e plian de oameni fara munca(nici eu nu lucrez,am facut cum zici tuwinking,si acum regret.)Chestia e ca atunci cand ai sula-n coaste pusa de sef,taci si inghiti orice ar fi. Daca ar face si parinti nostri la fel,ar ramane fara servici, ce ai manca? in fata la sef trebuie sa taci pana ajunge cutitu la os, atunci ori ii dai in cap, ori ii spui ce te doare, si a 2 zi iti bagi demisia happywinking