| Bacemi a întrebat:

Se spune ca daca o floare nu infloreste, schimbi mediul in care creste si nu floarea.
Vad atatia oameni care nu stiu sa se aprecieze la reala lor valoare.
Ni se tot spune ca suntem gresiti. Pentru ca nu suntem la fel de comunicativi. Pentru ca avem alte fericiri si alegem noi cand vrem sa fim in preajma altora.
Atatia oameni care ar putea realiza multe daca nu ar fi pesti care sunt judecati pentru abilitatea lor de a se catara in copaci.
Iar noi atat de des ne-am pus speranta si am acceptat sfaturile celor care nu erau nevoiti sa suporte alaturi de noi consecinta sfaturilor date.
Sfaturi care vorbeau doar despre ei dar care ne erau prezentate ca niste adevaruri general valabile.
Pentru cei care trec prin momente, perioade bune de timp in care se simt neintelesi eu le spun ca trebuie in egala masura sa invete sa fuga departe de persoanele nepotrivite si inspre bratele persoanelor pe care ei le vad potrivite.
Vor face si alegeri gresite, vor lua persoane meschine drept posibili prieteni, vor vedea un potential partener in cineva care vrea doar sa primeasca.
Timpul, informatiile pe care le primim si perspectivele noi formate vor face sa intelegem mai bine sa vedem diferentele.
Suferinta de a te insela cu privire la cineva este un rau necesar pentru ca in tot drumul acesta intalnim si oameni care pret de cateva zile, saptamani, luni, ani si mai rar pret de o viata ne dau voie sa fim noi si sunt acolo.
Nu poti sa infrunti teama de oameni decat prin doua moduri. Sa te informezi cat mai bine pentru ca sa iti revizuiesti constant setul ales de credinte. Si sa iti dai voie sa suferi atunci cand cunosti o persoana care te sperie si entuziasmeaza in egala masura.
Trebuie sa invatam sa fim autentici, sa fim sinceri chiar cu pretul pierderii unor oameni dragi care nu ne accepta realitatea. Sa ii iubim poate de la distanta, pana cand uitam sa ii iubim pentru ca iubim pe altii care ne iubesc la randul lor.
Pentru ca altfel ne pierdem pe noi. Si asta nu e o optiune.

Cand a fost momentul in care ai ales sa faci o schimbare brusca de macaz? Ce simteai atunci si cum te-a ajutat indepartarea de anumite persoane? Ai reusit sa gasesti alte persoane care macar pentru scurte perioade de timp sa iti fie alaturi si sa te sprijine in procesul tau de a te recunoaste si de a renunta la tot ce inseamna programare sociala? In ce mod ai schimbat modul cum iti petreai timpul si ce iti doreai de la viata?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai perfecta dreptate cu mesajul tau si sper sa ii ajute pe cei care au probleme.

Schimbari fac mereu. Am fost intotdeauna genul de om care a luptat impotriva morilor de vant si a etichetelor sociale. Mi-am facut cunostinte si prieteni in toate cercurile de oameni. Chiar de la gradinita, imi amintesc cum am trecut prin grupul celor populari, apoi am stat o perioada prin grupul tocilarilor si am ramas cu grupul "ciudatilor" cu care nu vorbea nimeni. laughing Insa, in momentul in care m-am imprietenit cu ei, nimeni nu s-a mai luat de ei, pentru ca fusesem si eram inca prietena cu multi din clasa respectiva. laughing Cam asa a fost toat viata mea pana acum. Am trecut prin atatea anturaje diferite, de la tocilari, pana la grupuri de cartier, am pierdut prieteni si cunostinte, am vazut cum este sa fii copil cuminte si sa nu iesi din vorba parintilor sau sa mori tanar din cauza drogurilor. Nu mi-a pasat de varsta oamenilor sau de grupul din care fac parte. Asta este un principiu pe care m-am bazat toata viata si mi-a adus numai lucruri bune inapoi, pentru ca am cunoscut multi oameni frumosi de la care am invatat extrem de multe lucruri pe care nu cred ca le-as fi putut invata vreodata pe pielea mea. Si am reusit sa fac chestia asta pentru ca am plecat intotdeauna de la premiza ca fiecare om are o poveste a lui si nu mi-a pasat de ce crede restul lumii (oricum pentru majoritatea sunt o anomalie laughing ). Si nu regret nimic. Nici macar chestiile care nu au iesit cum trebuie sau prietenii care au mers pe alt drum. Asa este viata. Important este sa te bucuri de momentele pe care le impartasesti cu alte persoane atunci cand sunteti pe acelasi drum.

Desi am avut multi oameni pe care i-am cunoscut nu am cautat niciodata sa ma bazez pe altii sau sa ii impovarez cu problemele mele. Intotdeauna m-am gandit ca nu este datoria nimanui sa imi rezolve problemele. Asa ca rareori discut despre ele, desi ceilalti o fac cu mine, nu ma deranjeaza.
Acelasi lucru l-am aplicat si in cazul experientelor si a stilului de viata. Nu mi-a pasat ce spune majoritatea, nu majoritatea decide ce ma poate face fericita si majoritatea nu detine adevarul absolut. Uneori majoritatea se poate insela. Iar apoi, nu majoritatea trebuie sa traiasca cu decizile pe care le alegi.

Cred ca oamenii ar trebui sa faca mai mult ceea ce simt decat ceea ce altii se asteapta de la ei. Dar pentru asta trebuie sa se cunoasca pe sine. Sa stie ce este important si ce nu pentru ei si sa fie atenti ce schimbari apar inauntrul lor. Uneori ne schimbam si interesele ni se schimba chiar si fara sa ne dam seama. Un alt lucru principiu dupa care ma ghidez intotdeauna este sa fiu sincera cu mine insami. Sa imi accept defectele si sa imi cunosc calitatile. Sa stiu ce vreau sa schimb, ce vreau sa lasa asa si ce vreau sa imbunatatesc. Fac chestia asta extrem de des. Imi dedic cateva minute pe zi incercand sa descopar lucrurile astea si sa imi fac un plan de actiune. Stiu ca astfel de schimbari nu se intampla de pe o zi pe alta si ca unele lucruri vor trebui complet ajustate. Si incerc sa imi pastrez intotdeauna un cap limpede. Schimbari fac mereu, pentru ca intotdeauna incerc sa imi adaptez stilul de viata conform lucrurilor pe care mi le doresc.
Iar in ultimul rand, in fiecare zi, inainte sa ma culc trec in revista toate lucrurile pentru care sunt fericita si recunoscatoare.

Am luat-o putin invers, dar toate lucrurile astea, toate principiile dupa care imi conduc viata au dus treptat la o schimbare mai mare, care a aparut in momentul in care am inceput cu a doua facultate (desi toti mi-au spus ca este o pierdere de vreme si ca ar trebui sa fac masteratul etc) si am plecat din tara. Desi am cunoscut oameni, ceva m-a facut sa nu ma simt niciodata "acasa". Este un sentiment greu de explicat pe care l-am simtit mereu, de la vreo sapte, opt ani cand am inceput sa intru mai mult in contact cu lumea de afara. Multi mi-au criticat decizia asta, multi inca imi critica decizia ca desi am o relatie stabilia si am plecat din tara cu prietenul meu inca nu m-am maritat laughing persoane tinere si batrane, sunt atat de multe persoane care nu sunt de acord cu stilul meu de viata, inclusiv ai mei, pentru ca au fost multe lucruri pe care nu le-am facut asa cum se asteptau (mai ales faptul ca nu am iesit un geniu atletic al matematicii laughing), dar am luptat intotdeauna sa fac lucrurile asa cum mi-am dorit si cum stiam ca ma vor face fericita. Pentru ca principala regula dupa care ma ghidez este ca in lumea asta cel mai mult trebuie sa te iubesti pe tine. Stiu suna complet egoist, dar cu tine trebuie sa traiesti cel mai mult si toata viata o petreci in interiorul tau, oricat de stupid ar suna. laughing Dar, daca in interiorul tau nu este bine, nu vei fi niciodata fericit. Iar daca nu te intelegi si nu te iubesti pe tine, nu vei reusi niciodata sa ii intelegi sau sa iubesti pe altii.

| Bacemi explică (pentru OoBunnyoO):

Iti multumesc pentru ca ai ales sa impartasesti cu noi.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Bacemi):

Sper ca am reusit sa ajut pe cineva cu povestea mea.

P.S. Mersi pentru fundite. happy

| Bacemi explică (pentru OoBunnyoO):

Cu siguranta ai reusit happy Le-ai meritat.

13 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca important este faptul de a te intelege pe tine, de a avea incredere in fortele proprii si de a actiona pentru binele propriu si al celor din jurul tau, asa cum crezi tu ca este bine, fara a incalca dreptul celui de langa tine de a face si el ce doreste.
Am avut parte de prietenii interesate, am avut si am prieteni care ma fac sa simt ca, ceea ce fac este oportun si ca valoarea mea este data de faptele mele si nu de concepte care, arata frumos dar transpuse in practica, nu au efectul scontat.
Psihologul din tine isi spune cuvantul, mereu iti pasa de cei din jurul tau si vrei sa-i faci sa fie constienti, la vremea actuala, pentru a putea sa-si schimbe modul de viata si valorile ce l-ar putea defini.
Felicitari pentru intrebare, sper sa ai cat mai multi useri care s-o citeasca si cat mai multe raspunsuri care sa contribuie la schimbarea celor ce sunt pusi in situatia faptului de a-si analiza viata, prin prisma acestei intrebari.
Am pus aceasta intrebare la favorite.
Un gand bun, o mini vacanta cat mai placuta si multa sanatate.

| Bacemi explică (pentru mariana):

Iti multumesc, Mariana. Numai bine!

| RAY a răspuns:

In general conteaza
ce cred alti despre ce isi transmit si ce influenta emotionala au pentru tine, daca parintii tai isi spun ca esti bolovan, bun de nimic ti se va imprima asta in creier si numai vei incerca nimic

a dolea lucru este cum ne apreciem noi prin ceea ce facem personal cum ne vedem fizic, ce valoare ne dam noua asta se fla prin experientele avute
parerea mea este ca mereu trebuie sa fi rational in viata, daca esti urat si esti refuzat nu poti sa te crezi frumos o data cu dezamagirile si se imprima ca asta e si mergi inainte raman frustrarile in urma ta care isi sacaie creierii
eu vad viata rational

| Oana92 a răspuns:

Frumoase sfaturi, dar foarte greu de aplicat happy Suntem, din pacate, fiinte sociale. Si la naiba, asta e motivul pentru care exista boli psihice! Eu inca sper ca macar generatia copiilor nostri va invata sa ''judece'' oamenii dupa ce pot, dupa sufletul lor si nu dupa aspectul fizic, grosimea portofelului si numele de familie. Cum ai spus si tu, lumea ne vrea pe toti la fel. Trebuie sa ne vedem de scoala, sa facem o facultate, sa ne gasim un job stabil, sa ne casatorim, sa facem un copil, sa muncim pana la 70 de ani si apoi sa murim. Cine se abate de la drum e ''altfel''.

Am simtit nevoia de o schimbare in momentul in care nimic, dar nimic din viata mea nu ma motiva sa ma ridic din pat. A trebuit mereu sa fiu ''mai buna ca altii'' si niciun rezultat, oricat de bun a fost el nu a fost suficient. Iar asta m-a transformat intr-o depresiva, cu o stima de sine la pamant, lipsita de curaj si initiativa. Si am incercat atunci sa fac o schimbare, dar din pacate am reusit doar pe jumatate.

Am simtit nevoia sa fug, sa o iau de la capat intr-un loc nou. Unde puteam sa fiu departe de cei care doreau sa fiu cea mai buna si pe care i-am dezamagit intr-un fel, pentru ca nu am fost MEREU cea mai buna, departe de cei care ma cunosteau si ma judecau inainte sa incerce sa ma cunoasca. Nu am putut sa fac asta pana la capat, din motive diverse. Am reusit sa depasesc respectiva perioada cu ajutorul unei persoane, care, din pacate, s-a dovedit a fi cea mai mare dezamagire din viata mea si motivul pentru care nu mai cred in oameni.
Oameni din jur de pot schimba in bine, pot scoate din tine ce e mai frumos sau pot scoate la lumina un monstru.

Sunt inca in proces de schimbare, mai am multe de modificat la mine, multi oameni de alungat si multe lucruri de invatat. E nevoie de curaj pentru toate astea. E nevoie de curaj pentru a accepta pe tine, in cea mai autentica varianta. Pentru ca inainte de a te arata in fata celor din jur trebuie sa te accepti tu pe tine, cand ai ajuns la stadiul asta, parerea celorlalti nici macar nu va mai conta. Si e nevoie si de un strop de nebunie...

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Tati,noi trebuie sa bem o bere, avem ce discuta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce patetic. Saptamanile astea am vazut ca "recomandari" numai rahaturi de intrebari dar asta si cea de la sanatate (tot a ta ) nu au fost recomandate. AStea macar mai citesti ceva, ai ce sa inveti dar se vede ca cine recomanda intrebarile e dus cu pluta. Pacat ca nu mai multi iti citesc intrebarea omule

| Bacemi explică (pentru anonim_4396):

Mersi omule. Venite din partea ta (chiar te respect) aprecierile astea inseamna ca nu respir aerul chiar degeaba. Si eu de vreo 2 zile nu aveam la ce sa raspund. De asta mi-am zis hai sa intreb eu ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Sa nu zici totusi ca sunt nesimtit, ti-am lasat in privat mesaj cu raspunsuri la intrebarile tale. Salut

| LittleTrain a răspuns:

Doamne, Bacemi, ai un har de a relaxa omul cand citeste ce scrii. Chiar daca scrii mult, nu esti obositor, spre deosebire de alti useri de pe site.
Ma transformi intr-o libelula gay, pe bune. rolling on the floor

Sincer, da, anul asta am pierdut un prieten care mi-a fost foarte drag. Mi-a fost greu, dar acum ma simt mult mai liber pentru ca stiu ca sunt eu insumi, nu altcineva pretins de altii ca as fi.
Si da, momentan caut doar persoane care imi sunt cat mai tangente profesional si sa impartaseasca for real aceleasi pasiuni ca ale mele si sa nu ne lege lucruri trecatoare si sa devenim doar niste straini cu amintiri.

| Bacemi explică (pentru LittleTrain):

Ha ha happy Mersi. Succes!