| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Seara bună. Am avut o situație destul de interesanta în familie și sunt curios ce anume ați fi făcut voi în locul meu daca erați puși în situația respectivă.
Eu unul nu vorbesc cu rudele din partea tatălui (mătușa, taică-meu, bunicii, etc etc) pentru ca știu doar sa aștepte sa fie căutați, sa ii sun eu ca lor nu li se lipește telefonul ăla de mana sa mai sune și ei plus ca orice interacțiune as avea cu ei, dar orice... Se termina cu scandal și certuri (chestii de care eu unul sunt sătul pana în gât).
Și zilele trecute când eram în vizita acasă la maica-mea îmi apare pe telefon notificare cum ca primesc 6 mesaje de la vara-mea. Pun și citesc mesajele (nici măcar cu un salut nu a zis la început) cum ca unchiul meu a pățit ceva grav (nu contează ce) și a fost adus de urgență la spital în orașul în care sunt eu și dacă e să văd ce și cum se întâmplă acolo cu el.
Las telefonul din mana, nu dau seen la mesaje, continui să-mi beau cafeaua. Maica-mea a văzut ca mi-am schimbat puțin starea și m-a întrebat ce am și i-am zis frumos sa ma lase oleacă în pace.
Termin cafeaua și răspund la mesaje cum ca nu ma duc și nici nu intervin (da, puteam sa dau un telefon, 2 și treaba sa fie rezolvata la spital) în nici un fel și ca acum sunt bun de cautat când au nevoie de ajutor.
Unchiul meu are niște probleme la cap (când a fost mic a căzut din pătuț), nu e de internat la psihiatrie dar îți dai seama ca are probleme și singur nu se prea poate descurca. Între timp ma suna și mătușă-mea tot sa ma roage sa intervin și sa merg sa vad ce e acolo. La fel și ei, i-am zis pe față ca nu merg, ca acum sunt bun de chemat când e nevoie de mine dar ei n-au știut sa dea măcar un telefon sa vadă dacă mai respir. Am terminat de vorbit, mai stau oleacă și aud telefonul lu maica-mea sunând. Răspunde ea acolo și din conversație mi-am dat seama ca era mătușă-mea care ii zicea mai mult ca sigur sa ma convingă sa nu rămân asa indiferent la faza asta. În timpul asa ma ridic, merg pe balcon și-mi aprind un trabuc sa ma calmez puțin. Vine și maica-mea și-mi zice ceva în genu (zic pe scurt): Rămâne la latitudinea ta dacă vrei sa mergi sau nu dar gândește-te la Dan (unchiul meu) ca e acolo și poți ajuta. Lasă de la tine, te duci odată vezi ce și cum și după le zici ca ai treaba la muncă și nu mai poți sa mergi la el, dar măcar odată du-te. I-am răspuns și ei că uite asa tot lăsând lăsând s-a ajuns în halul asta încât sa fiu sunat doar atunci când e nevoie de mine și ei s-au învățat asa.
Bun, eu ma înțeleg bine cu Dan, e super de treaba, se vede ca tine la mine, dar în situația asta era singurul punct alb într-o mare de negru și am zis ca nu o sa fac nimic sa ajut.
Maica-mea s-a întristat oleacă și când a ieșit de pe balcon a zis: "Nu e ok sa ai inima asa de piatră, mergi pentru Dan odată, ajută-i"
La care eu am răspuns : "Victime colaterale"
Ea a plecat și mi-a mai zis odată ca nu e ok cum procedez și eu am repezit-o cu replica " Hai hai, mișcare mai ruptă"
Am cerut mai multe păreri și majoritatea mi-au zis sa merg dar am considerat ca nu este ok, nu e ok fata de cum s-au comportat cu mine și eu de ce i-aș mai ajuta?
Voi ce ați fi făcut în situația mea? Am procedat corect din punct vostru de vedere?

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, nu ai procedat crestineste.Probabil stii regula de aur a Bibliei- Faceti altora tot ce ati fi dorit sa vi se faca voua!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o vorba romaneasca: "cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci". Mai multi de doi iti spun ca nu-i corect ce faci si tu o tii pe a ta. De ce nu stergi intrebarea ca oricum nu te intereseaza raspunsurile noastre?

| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu, daca si pe fii-sa si pe nevasta-sa le durea asa de mult de sotul bolnav, de ce nu s-au deplasat ele la spital?
Ce treaba ai tu, un simplu nepot, sa fugi pentru unchiul la spital?
Spune-le politicos ca pleci in misiune si nu poti sa mergi la spital sa-i tii de urat unchiului, dar ele ca sotie si fiica, daca sunt atat de ingrijorate, sa sara in prima masina si sa mearga la spital.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Violleta2022):

El sta cu bunica mea fiind bolnav si nu are copii. Bunica-mea are 3 copii ( taica-meu care e plecat in alta tara, matusa-mea si pe Dan )
Era treaba ca vine in orasul in care sunt eu si i lputeam ajuta. Atata tot

| Violleta2022 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cum ai putea tu, un baiat singur sa ajuti un barbat care este in spital?
Daca vrae maica-ta sa-l ia la ea si sa-l ingrijeasca, as intelege, dar tu sa-ti bagi un barbat cu probleme psihice in casa, nu te sfatuiesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva ajutorului, ba chiar am ajutat si straini care au venit din partea prietenilor pe aici, cu toata familia, oferidnu-le casa, masa si tot ce au avut nevoie pe saptamani bune... dar am avut si surpiza unui var cu probleme psihice care m-a daramat rau, cat a stat 3 luni la mine.
Pe ala nu l-as fi dat pe mana lui fii-miu nici sa ma impusti, ca abia am scapat eu de el.

Nu inteleg totusi, unchiuletul asta al tau trebuie spalat la fund?
De ce toata lumea insista ca tocmai tu, ca baiat sa-l ajuti?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai telefonul lui Dan, nu? Poti sa discuti cu el ceva mano-a-mani? Suna-l si zi-l ca il ajuti cu o singura conditie - sa nu zica nimanui ca l-ai ajutat, nici macar maica-tii. Lasa-i pe idioti sa fiarba in suc propriu. Am si eu de-astia. Screw them. Singele apa nu se face... prostii. Uneori e mai lichid si incolor ca apa.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Dan nu are telefon și e singur într-un oraș pe care nu-l cunoaște și e persoana cu handicap deci nu merge chiar asa...

| Iote a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

"Dan nu are telefon și e singur într-un oraș pe care nu-l cunoaște"
Pe langa: "eu ma înțeleg bine cu Dan, e super de treaba, se vede ca tine la mine".
Nu mai am ce comenta!
Se vede ca tu nu tii la el.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iote):

Victima colaterala. Țin la el și am pus în balanta toate chestiile. Sa meargă sa îl ajute ei. Și da, unii de aici sunt germani și sunt reci deci sa nu te mire

| Iote a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Iar cu "victima colaterala"?
Invata sa fii om!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iote):

Apai ce e dacă nu victima colaterala?! Dacă într-un loc sunt 10 oameni din care 9 rai și 1 bun ce rost ar avea sa încerci să-l salvezi pe acel 1? Ii termini pe toți 10 și gata problema

| Iote a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cu logica asta, si cu tine ar trebui sa termine cineva in viata reala, dar si noi aici.

| Freya1 a răspuns:

Dacă ai o simpatie fata de unchiul tau, poti sa mergi sa rezolvi fara ca ei sa stie, sau fara sa le mai răspunzi după la vreun apel.
Iar daca nu simti sa faci asta pur si simplu nu o face.

| Wr3nch a răspuns:

Il ajuti pe Dan. Daca nu nici nu e nevoie sa mergi la spital dai acel telefon sau doua, aranjezi sa ii fie bine si aia e. Nu e ok sa sacrific singurul om decent, asa cum e el, pentru ca aialaltii is naspa.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Wr3nch):

Chestia e ca voiau ai mei sa merg și acopăr eu ce acopăr cu telefoanele dar prezența mea fizica acolo ar fi altceva, înțelegi tu

| mi25 a răspuns:

Cel mai destept cedeaza.

| Iote a răspuns:

Orgoliu prostesc!
Din partea ta, fireste. Ai mai si auzit undeva o replica si ai vrut acum sa arati ca o stii.
Nici o problema, ramai "rupt" de rudele tale. Cand vei avea nevoie de ei, isi vor aminti. Sa vezi ce bine are sa-ti cada atunci.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iote):

Ma faci sa râd... Acu am auzit și eu o replica și o expun aici... Copil mai ești la faza asta.
Auzi, eu unul am tot sunat am tot sunat dar pana când? Adică doar eu să-mi dau interesul și ei deloc? Sa pună mâna sa învețe sa și sune nu numai sa răspundă la telefoane. Și ce ajutor sa le cer când ei suna atunci când au ei nevoie ca în cazul de față? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mdah, atunci lasa-l pe Dan ca victima colaterala. Sau ajuta-l pentru el si-atit. Eventual daca il ajuti suna-i pe idioti si zi-le negru pe alb ca daca era vreunul dintre ei nu miscai nici un deget fiindca nu merita.

| Eireann a răspuns:

In primul rand cum sa o repezi pe maica-ta?
In al2 lea rand eu as merge. Omul acela nu ti-a facut nici un rau, e singur si speriat - fa o fapta buna, mergi o data. Arata ca tu esti cel mai matur si dispus la un comprimis.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Eireann):

Am repezit-o verbal la nervi sa zic asa, n-a fost nimic fizic doamne ferește.
De ce as mai face ÎNCĂ un compromis, de ce sa las mereu EU de la mine, sa ajut și după tot rău să pic? Îmi ajunge și mie la cât bine am făcut și am ajuns într-un fel sau altul la un final rău

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Bingo! Dar stii tu mentalitatea romaneasca de doi lei, ce ziceam eu cu singele apa nu se face si altele de genul. E ca la mizeriile crestine cu iertarea. Nu judeca pe altii, inghite rahat de la idiotii din jur, mai ales daca iti sunt rude... samd, dar cum ar fi oare SA NU FACI ASTEA? Nu mai esti om? Eu consider ca fix asa esti om. Altfel, daca esti "om" cum zic unii pe aici, de fapt esti o euglena obosita cu capul plecat, nimic mai mult.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Esti barbat ( Cel putin asta reiese ). Inca te lasi afectat ca nu te suna matusa si unchiul? Eu ma vad cu ei extrem de rar si am invatat sa nu am pretentii din partea nimanui. Ai un loc de munca cel mai probabil ca asistent sau ceva in medicina daca spui ca un telefon si gata era rezolvat, inca te mai supara ca rudele nu te suna?laughing Treci peste, ajuta omul si fii barbat.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GeorgianaDiaconu):

Nu e ca ma las afectat ca nu ma suna ei, e vorba de principiu aici. Eu unul aplic în viata o vorba : Dacă ma cauți doar atunci când vrei tu, o sa ma găsești doar atunci când vreau eu.
Și nu, n-ai ghicit, sunt exact în partea opusa medicinei, lucrez în armată.
Și nu-i ca fac mare drama sau ceva dar ma repet... E vorba de principiu aici. Ai arătat ca nu te interesează persoana mea ( telefonul e doar un ex) pe mine de ce m-ar interesa persoana ta atunci când ești tu în nevoie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Ai citit cu atentie? Si eu am matusi si unchi cu care nu ma aud cu anii, dar daca m-as infiinta miine la usa lor, m-as simti la fel de bine - sau mai bine, si nu e rau acolo - ca la mama acasa. Din pacate, stau cam departe respectivii. Astia cu care sunt in oras si ma mai suna destul de des sunt niste dobitoci sinistri. Nu am pretentii decat la sinceritate si mai ales daca ma consideri nasol pentru ca, atunci nu te apuca sa ma chemi sa te ajut cu chestii, iar daca ma chemi sa te ajut cu chestii pentru care in mod normal as incasa 2-300 RON/ora si stau la tine 2-3 ore doar pentru asta, nu fi nesimtit si-mi da 30 RON. Nu m-ar deranja absolut deloc sa ma cheme sa ii ajut pur si simplu, sa dea un rachiu si sa imi multumeasca, decat sa imi arunce 30 RON cand stiu ca au de unde sa arunce de 10 ori pe atit fara nici o problema. In concluzie, ma simt jignit de faptul ca nu sunt apreciat pentru ceea ce sunt si fac, nu ca nu ma suna careva sau nu ma suna. El a mentionat ca de obicei se lasa cu cearta cand se aduna cu aia. Zi un motiv pertinent pentru care te-ai duce sa te intilnesti cu unii care stii ca nu fac nimic decat sa iti strice ziua!

| emilllyya a răspuns:

Nu este ok sa te razbuni pe o persoana in regula care tine la tine doar fiindca niste persoane care nu iti merita timpul te roaga sa il ajuti. E alegerea ta ce faci, insa gandeste-te ca tu il ajuti pe Dan, nu pe vara ta sau pe matusa ta.

| AlexisM999 a răspuns:

Bună! Eu dacă aș fi în locul tău, m-aș interesa despre cum se simte, dar dacă e vorba de bani, nu m-aș cam băga...dar aș ajuta.
Sau gândește-o altfel, dacă tu ai avea o problemă medicală de genul, ei ce ar face pentru tine? Te-ar ajuta? Cu ce?

Sper că te-am ajutatwinking

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru AlexisM999):

Nu-i vorba de bani aici... E vorba de faptul ala ca te-ai interesa și ajuta un om care e în " zona " ta. Dacă eu pățeam ceva și ajungeam la spitalul militar singura persoană care ar fi venit ar fi fost maica-mea... Asa cum e ea cum nu e ar fi venit dar restul? Nici măcar un telefon nu știu sa dea și acum cauta ajutor?

| AlexisM999 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Și atunci? Ai răspunsul.
Spune-le același lucru.
Înțeleg că totușinu vrei să pari rău și așa dar totuși.
Ar trebui să fie interesați și de tine, măcar un telefon din când în când...
Oricum, tu știi ce să faci, tu decizi...

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru AlexisM999):

Nu le zic nimic. Las acțiunile mele sa vorbească pentru mine.
Și nu fac show ca să par eu rău pentru ca nu-s genu sa port măști

| Hope1992 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Imi dau si eu cu parerea desi nu stiu cum as reactiona in locul tau si am si eu cateva regrete la viata mea.
Eu zic sa il ajuti mai ales daca poti,uita ca iti este ruda, imagineaza-ti ca e pur si simplu un om trist si singur. Poate ai ajutat si ai ajuns tu prost (cum cred ca ai spus), dar chiar exista karma si la un moment dat poate nu o sa te ajute neamurile tale, dar o sa apara un strain care o sa iti fie alaturi. Fa o fapta buna fara sa astepti nimic in schimb, e o lume plina de rautate, vrei sa fii ca celalti mai ales daca iti este usor sa ajuti. Poate omul acesta o sa pateasca ceva si crede-ma ca o sa ai constiinta murdara ca nu ai facut un lucru bun pentru el.
In final ramane la constiinta ta decizia pe care o vei lua, dar repet atat timp cat nu te sacrifici pentru altul, o micuta fapta buna eu cred ca poti sa o faci.