| Sadop a întrebat:

Sora mea și prietenul ei vorbesc urât despre prietena mea de față cu mama mea și îi spun vrute și nevrute desprea ea, lucuri neadevărate. Îi umple capul cu prostii cum că eu fac pușcărie dacă ea mă dă la poliție, fiindcă iubita mea e minoră și alte lucruri de acest gen.
Totul a început după ce ea și prietenul ei au plecat la mare, mințindu-mi părinții că stă la serviciu, fiica ei ( rezultată din o relație trecută ) rămânând în grija noastră.
Aflând ulterior am anunțat-o pe mama că ea a mințit-o și a folosit-o pe nedrept, mama ea având mereu grijă de cea mică, chiar și când sora mea e acasă.
De atunci și ea și prietenul ei vorbesc urât despre iubita mea și mă amenință.
Am avut o discuție cu ea, dar degeaba.
Mama îi ține partea și se pare că a dat crezare la tot ce a spus ea. La faptul că a fost mințită și folosită nu a avut nicio reacție. ba chiar tot eu am fost vinovat că mă bag în viața surorii mele.
Acum, prietena mea refuză cu desăvârșire să mai aibă vreun contact cu familia mea.
Mă simt foarte prost față de ea, cum aș putea rezolva lucrurile?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca sora ta nu coopereaza in niciun fel la discutie, incearca sa discuti cu mama ta si sa-i explici intreaga situatie cu lux de amanunte ca sa-si dea seama ca nu minti. Daca ai pe cineva care poate sa confirme povestea, nu ezita sa-l/s-o aduci.

| SkyPilot a răspuns:

Amenintarile cu politia sunt aiurea. Cat timp prietena ta face din vointa proprie tot ce face cu tine, nu ti se intampla nimic.
Am vazut din alta intrebare a ta ca lucrezi. Parerea mea este sa te muti de la ai tai daca poti. Poate undeva mai aproape de prietena, si va vedeti mai des.
Cu sora ai facut tot ce era de facut. Mi se pare tare aiurea sora ta!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Spune-i mamei tale ceea ce ne-ai zis noua.
"ok, esti maica-mea, dar pana la urma pe cine crezi? pe mine, sau pe marlanii astia? daca le mai permiti sa zica ceva de ea, o termin cu toti trei si gata.cand te-au mintit si au fost la mare(dispretuitor gest) de ce ai tacut?"
Totusi, o relatie cu o minora, numai in caz ca diferenta de varsta dintre voi este mai mica de 3 ani este permisa, in rest se numeste corupere de minori, INFRACTIUNE.(din cate stiu eu, poate gresesc)

| Sadop explică (pentru SergiuBoss11):

Nu este infracțiune atâta timp cât minorul are împliniți 15 ani ( și îi are împliniți de mult timp ) și evident, atâta timp cât nu e vorba de șantaj, viol sau alte lucruri de acest gen.
Mulțumesc mult pentru sfat!

| rvsmady a răspuns:

Buna sadop. Pai sa o luam cu inceputul, intr-adevar sora si mama tau au dreptate daca ai o relatie cu o minora. Chiar daca tu crezi ca iubita ta nu sar duce la politie, poate ca o var face parinti ei daca bine inteles nu sunt de acord cu relatia voastra.
Nu prea am cu ce sa te ajut, doar sa ii explici prietenei tale ca nu trebuie sa fie suparata pentru ca asta este un risc la care te expui tu si ca cu timpul o sa aiba incredere in ea si ca totul o sa fie bine happy nu pot sa zic mai multe happy si pe viitor punete mai bine cu sora ta big grin sper ca te-am ajutat cu ceva

| Sadop explică (pentru rvsmady):

Atâta timp cât minorul depășește vârsta de 15 ani, relația cu un minor ( atâta sexuală cât și în orice alt mod ) nu e o infracțiune.
Deci oricine ar merge la poliție, e degeaba.
Ai ei mă cunosc și am o relație bună cu ei. Nu sunt împotriva relației. Nici ai mei nu sunt, doar că prietena mea se simte total aiurea față de părinții mei după toate lucrurile neadevărate spuse de sora mea despre ea alor mei și nu mai vrea niciun contact cu familia mea.

| rvsmady a răspuns (pentru Sadop):

Atunci intelegio, cu timpul totul o sa ravina la normal. in plus cred ca cel mai important este sa se inteleaga bine cu tine si sa nu conteze nimic alt cevabig grin

| NadineCasiana13 a răspuns:

Buna! Pai ai putea in primul rand sa intrerupi orce legatura cu sora ta si iubitul acesteia.Aceasta nu este o sora. Poate este influentata si de iubitul acesteia.Ai putea sa vorbesti cu prietena ta sau sa cezi ajutorul unul psiholog. Explicai prietenei tale ca nu se va mai intampla asemenea lucruri si sa-i ceri iertare in numele lor. Poate si sora ta e cam geloasa pe tine fiindca ai o legatura mai stransa cu mama decat ea sau cred ca pe tine te iubeste mai mult.In orce caz asta ar fi cel mai bine de facut.Bafta!