| GeorgianaLaviniaClaudia456789098765 a întrebat:

Soţul meu e în Germania la munca şi a trimis bilet de avion ca să merg şi eu la el dar am mai pus 2 întrebări de genul eu sunt acum cu el de cateva zile dar am nişte probleme cu acomodarea aici în Germania desi sotul meu îmi zice să mă simt ca acasă.În primul rând îmi e dor de părinţii mei şi de fraţii mei mai am 2 fraţii unul de 27 de ani si unul de 16 ani care sunt în România eu, am 21 de ani sunt căsatorită cu acte cu soţul meu si a 2 problema e ca nu mă pot acomoda aici în Germania.Cum mă pot acomoda? Ce pot face? Soţul meu încearca să mă ajute să mă acomodez

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Comunicarea este cea mai sfanta intr-o relatie, daca nu iti spui oful tau lui, nu vei putea sa o duci pana la capat.
Cam greu este ce as putea sa te sfatuiesc din moment ce tu plangi dupa restul familiei. Vorbeste cu sotul tau despre aceasta problema si daca este de acord sa stati separat, cu toate ca viata de cuplu nu se poate sta o viata intreaga la distanta, intr-un final, in cazul tinerilor se dezbina, mai ales daca nu aveti vreun copil impreuna.
Si pana la urma daca te-ai casatorit, va trebui sa il urmezi, cu el ti-ai facut acum familia, nu cu parintii sau fratii tai.
Nu ai dat nici o sansa Germaniei sa iti placa, mai ales ca esti doar de cateva zile acolo, viata cu sila nu va merge, dar nici viata de cuplu nu va fi pana la sfarsit. El isi poate gasi pe altcineva care sa ii fie aproape. Tu faci cum vrei, vrei la parinti, divortezi si te duci la casa parinteasca.
Tind sa cred ca aceasta casatorie a fost prea repede, se vede ca nu esti pregatita de greul vietii si inca duci dorul dupa ai tai. Decizia iti apartine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

După câteva zile vrei acomodare? Ai și tu răbdare

| ioana748 a răspuns:

La inceput asa este. Totul ti se pare strain si ca nu apartii acelui loc.
Insa, intr o luna deja o sa inceapa sa ti placa, ai sa te obișnuiești cu locul, oamenii.
Daca iti iubesti sotul, vrei sa fii alaturi de el, nu in alta parte.
Daca simti ca locul tau nu este langa el, inseamna ca nu este perechea ta.
Vei pleca la parinti, veti divorta, el o sa si gaseasca o fata de nadejde care sa l astepte cu ciorba calda cand vine de la munca, o sa faca un copil si o sa fie un om implinit.
Tu inca mai copilaresti...dar se mai intampla.
Normal familia ta este el acum... apoi cu ceilalti te poti vedea pe video call cand doresti.
Alegerea iti apartine si poate mai bine daca nu l iubesti sa i dai libertate si tie la fel.
Iubire inseamna ca unde este el acolo este acasa...si nu simti ca este vreun efort deosebit sa te adaptezi.
Este viata ta, faci ce doresti cu ea si dragoste cu forta nu se poate, chiar daca el pare baiat de nadejde se pare ca nu el este alesul.
Toate bune,

| Anonim8789 a răspuns:

Acomodarea într-o țară nouă poate fi o provocare, mai ales când ești departe de familie și de mediul tău obișnuit. Iată câteva sfaturi care te-ar putea ajuta să te acomodezi în Germania:

1. Comunică cu familia ta: Menținerea legăturii cu familia și prietenii din România prin apeluri video sau mesaje poate ajuta să te simți mai conectată și să îți alini dorul de casă.

2. Explorează împrejurimile: Încearcă să descoperi locuri noi în orașul sau zona în care locuiți acum împreună cu soțul tău. Poate găsiți locuri frumoase unde să petreceți timp împreună și să vă creați amintiri.

3. Învață limba germană: Învățarea limbii locale poate facilita interacțiunile cu oamenii din jur și poate contribui la integrarea ta în comunitate. Poți să te înscrii la cursuri de limbă sau să folosești aplicații și resurse online pentru a învăța limba germană.

4. Socializează: Încearcă să te implici în activități sociale sau în comunitatea locală. Poți să te alături unor grupuri de hobby-uri sau să participi la evenimente locale pentru a cunoaște oameni noi și a-ți crea rețele de susținere.

5. Fii deschisă la experiențe noi: Încearcă să îți păstrezi mintea deschisă și să fii dispusă să încerci lucruri noi. Adu-ți aminte că este normal să ai nevoie de timp pentru a te adapta la schimbările majore din viața ta și că este important să fii blândă cu tine însăți în acest proces.

6. Caută sprijinbig grinacă te simți copleșită sau depresivă din cauza acomodării, poți să consulți un terapeut sau să cauți grupuri de suport în comunitatea ta locală.

Cu timpul, vei găsi modalități de a te simți mai confortabil și mai fericită în noua ta viață în Germania.