| Annars a întrebat:

Sper din suflet ca ma puteti ajuta cu cateva pareri privind urmatoarea situatie:
Trebuie sa aleg numele fetitei mele.Eu, impreuna cu sotul meu nu ne putem hotara in privinta prenumelui, oscilam intre Andreea si Ruxandra.Doresc doar un singur prenume, nu doua, acela fiind unul dintre cele doua alese de mine.
Eu sincer tind sa aleg Ruxandra, cu toate ca mi s-a spus ca ii va fi greu copilului sa il scrie la inceput, imi place, e deosebit si are "acel ceva". Totusi chiar mi-ar face placere sa aflu si parerile voastre privind cele doua prenume.
Multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Ruxandra e un nume foarte frumos.Chiar daca e mai dificil, va invata negresit sa-l scrie.Sa va traiasca.

| harciog a răspuns:

Ar trebui sa stii ca nu numele noastre conteaza ci cit de frumos ne traim viata.

| sabin89 a răspuns:

Andreea este un nume finuţ, Ruxandra suna putin mai dur (un fel de Alexandra). Gandeste-te cand va fi de vreo 16 ani si or incepe baietii sa observe ca este draguta, un nume mai "cald" va da un plus de farmec fetei care il poarta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Totuşi, chiar dacă "părerea" mea diferă de a ta, eu am să ţi-o împărtăşesc!

Din punctul meu de vedere, consider că e BINE ca fetiţa să aibă 2 prenume, din mai multe motive :

În primul rând, acum "scăpaţi" de această dilemă a alegerii unui singur prenume!

Apoi EVIŢI o oarecare dezamăgire şi ( eventual ) o mică nemulţumire ( cu efecte viitoare asupra relaţiei ), pe care le vei resimţi tu ( sau soţul tău ) - dacă alegeţi DOAR un singur prenume!

De asemenea, un alt avantaj ar fi acela al scrierii, după cum spuneai şi tu...

Apoi, pe viitor, va fi mult mai uşor de "alintat" dacă are 2 prenume, deoarece fiecare persoană are posibilitatea de a alege unul sau altul dintre aceste prenume...

Şi, nu în ultimul rând, ar mai fi un mic avantaj : acum este la modă ca fetele să aibă cel puţin 2 prenume ( dacă nu chiar 3 ) - dacă va avea doar unul, e posibil ca în viitor să aibă unele "complexe" cu privire la acest aspect!

Concluzie : eu recomand să-i puneţi ( totuşi ) ambele prenume - Andreea Ruxandra sună foarte bine!

Acum nu ştiu motivele pentru care tu doreşti doar un singur prenume - dar, e o chestie subiectivă.

Îmi cer scuze ( dacă te "deranjează" răspunsul meu ), dar aceasta este părerea mea "personală"!

| Darkmagic a răspuns:

Sa va traiasca si sa va bucurati de ea.
Eu i-as pune ambele nume, se potrivesc impreuna, cumva, se completeaza.
Trebuie sa mai stii si ca Ruxandra e un nume...sa-i spunem, mai complicat, prin urmare pana la maturitate (si in cele mai multe cazuri, si dupa) nu o s-o strige nimeni pe numele Ruxandra, ci vor utiliza mult mai facilul "Ruxi".
Cred ca nu o sa fii foarte incantata sa o cheme Ruxandra numai in buletin si in permisul de conducere.
Avand doua nume, ea va putea decide pe care il prefera si pe acela il va impune.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul te sfatuiesc sa alegi numele care iti place mai mult nu un nume dat de un strain bine asta e parerea mea bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps:sa va traiasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ruxandra e foarte frumos, e mai special.
Si nu-ti face griji, pana la urma o sa invete sa-l scrie.
Sa va traiasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ruxandra e un nume frumos si cum ai spus si tu, deosebit.Nu se intalneste la fiecare pas.

Andreea e un nume foarte comun.
Asa ca, personal, as alege Ruxandra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place Ruxandra.
Si o sa ii placa si ei la cate alinturi sunt : Ruxi, Ruxi puxy, Ruxisor, Ruxete, Roxete, Rux... ma doare si mana sa le insir laughing!

| eurynomus a răspuns:

Ruxandra e mai misto k Andreea e prea comun si nu are o rezonanta asa pozitiva

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Este foarte frumos numele Ruzandra..eu zic sa alegeti ce va place mai multhappy

| мızυκı a răspuns:

Andreea e un nume comun de care deja m-am săturat. Eu personal aș prefera Ruxandra, sună mult mai exotic și frumos.

| marya1994 a răspuns:

Ruxandra e mult mai frumos decat Andreea care e un nume comun

| denisa2003 a răspuns:

Ruxandra e tare frumos pe acesta ar trebui sa-l puneti

| alinutzapissy a răspuns:

Cred ca ar trebuie sa o numesti Ruxandra, este un nume frumos si va invata sa il scris incetul cu incetul.Andreea este un nume foarte comun, eu nu mi-as numi fetita asabig grin.

| Ruxandra87 a răspuns:

Pe mine ma cheama Ruxandra si daca mi-ar fi fost dat sa aleg intre numele meu si Andreea cu siguranta tot Ruxandra m-as fi numit.
Poate ca este un nume mai dur, dar inspira independenta, incredere, ambitie. Daca fetita ta va purta acest nume incearca sa nu ii spui "Ruxi" pentru ca ii ia din farmec. "Ruxandrele", in general, sunt femei puternice, sangvinice, care actioneaza si se implica.
Andreea e prea comun, dar sa nu uitam importanta religioasa. Cred ca Ruxandra Andreea suna bine si in + o sa aiba ocazia sa se sarbatoreasca de mai multe ori pe an.