| Pufarinnaa a întrebat:

Sunt clasa a VIII a iar mama mea este exigenta cu notele pe care le iau la scoala.Vineri am sedinta cu parintii, iar eu am luat acum o saptamana 4 la mate.Nu stiu cum sa ii zic...de sedinta i-am spus dar nu si de nota.Cum sa ii spun? Sa ma leg de subiectul ca de la inceptul lunii viitoare o sa fac pregatire?[funda]

5 răspunsuri:
| emy a răspuns:

In primul rand, cere-I sfatul lui Doamne-Doamne din tot sufletul tau si cu maximum de incredere, caci El te poate sfatui cel mai bine. Crede-ma, caci am un motiv bineintemeiat ca sa iti recomand acest lucru.

| Anca95 a răspuns:

Daca esti slabuta la matematica spune-i mamei tale adevarul sa fie constienta de situatia ta la matematica. Explicai e matematica, nu e istorie unde sa poti sa tocesti.E mai bine sa stie acum decat sa se treazeasca cu vreo surpriza la sfarsitul clasei a VIII-a cand vei da examenul.Chiar daca te va certa putin, va reflecata si pentru ca iti vrea binele va apela la meditatii, iar tu va trebui sa iti dai silinta. Succes!:*

| ewygirl a răspuns:

Gaseste o modalitate de-ai spune.Dar fa-o tu! Nu astepta sa ii spuna diriginta! Consecintele vor fi mult mai grave daca afla de la "un strain" si nu de la tine.
In momentele acelea va fi suparata mai tare datorita faptului ca nu a stiut si ca i-ai ascuns acest lucru, decat nota in sine!
O nota se scoate dar...rusinea in fata intregii clase nu!
Ii promiti,,marea cu sarea laughing ", o imbrobodesti, ii zici ca o sa incerci sa iei numai note mari si ca o sa te stradui sa dai mai mult!

| ρυƒυℓєтє a răspuns:

Mai bine spune-i mamai tale ca nu ai fost pregatita si ai luat un 4. Promitei ca pe viitor vei fi mai atenta si vei lua note mai mari happy

| dienutzalove a răspuns:

Da...asta e o situatie destul de dificila.Chiar daca stii ca o sa tipe la tine trebuie sa-i spui, decat sa afle de la profa ta.Va stii, macar, ca iti asumi responsabilitatea pentru notele tale si...gandeste-te,daca vei scunde o nota cum va fi cand vei avea probleme mai mari in viata? Asa ca eu zic sa iti iei inima in dintii si sa ii spui mamei tale adevarul. Succes!