| Gabrielg29 a întrebat:

Sunt distrus crying, tocmai mi s-a spus ca am fost concediat sad, dar sa incep cu inceputul:

Vara asta m-am angajat in orasul meu ca ospatar la un restaurant care era deschis pe timpul verii:

Eu am lucrat acolo de la 1 iunie pana la 1 septembrie, dar patronul ne-a anuntat pe toti ca inchide restaurantul odata cu sfarsitul verii.

Pana aici totul frumos, eu nu am avut regrete deoarece mi-am facut datoria si am rezistat pana la final.

Dupa ce s-a inchis acest restaurant eu m-am mutat la munte la o pensiune.

Prima saptamana totul a fost bine, am lucrat de dimineata pana seara, nu doar am servit ci am si facut treburi de intretinere a restaurantului cum ar fi, dat cu matura, curatat bai, dat cu mopul etc.

Eu am stat acolo o saptamana.

Insa ieri tata a fost sunat de patron care i-a spus ca din acel moment eu nu mai lucrez in pensiunea respectiva.

Ce sfaturi imi oferiti? crying

Eu unul nu imi revin sad.

Cu ce oare am gresit sad?

Imi puteti da un sfat?

Ce credeti ca l-a deranjat pe patron?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Daca ai fost angajat cu contract de munca pe termen determinat (pe timpul verii), atunci la terminarea perioadei contractului esti concediat din oficiu.

2. In caz de contract pe termen nedeterminat, trebuie anuntat anterior daca careva din parti (angajatorul sau angajatul) vrea sa "rupa" contractul. Acesta se numeste PREAVIZ, se face IN SCRIS si este de cel putin 2 saptamani. In acest timp ai obligatia de a merge la munca.

3. Un contract de munca se poate desface si disciplinar, pentru motive foarte intemeiate, cu termen imediat, dar acesta trebuie motivat si comunicat in scris (nu numai telefonic).

Mai exista si cazul in care patronul firmei te-a "angajat" pe timpul verii ca ajutor, cunoscandu-l pe tatal tau, fara contract de munca, iar in acest caz tot la fel a spus la tatal tau sa numai mergi la lucru.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu-i capat de drum si nu trebuie sa fi trist din cauza asta. Daca tu nu ai avut contract facut cu acea pensiune si ai fost primit pentru ca il stiau pe tatal tau, adica numai din vorbe, este un job care se poate pierde ff usor. Posibil ca pensiunea nu mai doresc, nu e musai sa fi facut ceva. Din moment ce tu ai fost corect si ai facut ceva mai mult la acest serviciu, nu trebuie sa te invinovatesti pentru asta.

Fruntea sus si cauati in alta parte! Puteti si tu CV-ul la hotelurile cu mai multe stele si cand e sa te angajezi sa-ti faca contract din prima, nu sa te amane.

Ori ia drumul strainatatii in aceasta meserie, este mai bine platita, daca nu-ti iese de nici un fel treaba in tara.

Succes!

| GdX a răspuns:

Probabil l-a deranjat atitudinea ta, sau poate ai spus ceva mai deplasat. Ai vorbit ceva cu cineva care a dat mai departe la patron. Pot fi multe, sau poate patronul nu isi mai permite sa te plateasca. Cauta de munca in alta parte. Poti sa vorbesti cu patronul si sa il intrebi care este motivul pentru care te-a eliberat din post. Acum ca nu mai lucrezi acolo, poti sa ii ceri explicatii, care este motivul. Trebuie sa aiba un motiv intemeiat, daca nu, poti sa il dai in judecata.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu patronul sau cu tatal tau, pentru ca noi nu putem ghici ce i-a spus tatal tau acelui patron, de te-a dat afara.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu prea cred ca merita sa mai discuti cu el acest aspect din moment ce te-a dat afara. Altfel, daca nu-i placea ceva te avertiza. Dar poate te-a avetizat deja. Nu stiu.

Ori e reducere de personal, ori o fi gasit pe altul mai bun. Sau poate te judeca gresit. Nu stiu.

Fii optimist! Cum sa fii distrus? Iti vei gasi o alta slujba. E cerere mare pe la restaurante. De oameni seriosi, mereu. Bafta!

Hai ca nu esti vreo p*** si ajutorul de somaj nu e mult mai mic decat salariu. Nu o sa dureze mult, aici in domeniu se cauta oameni. Mai rau era sa te duci la interviuri pentru o slujba intelectuala.

| pufulescu a răspuns:

Omuleeee! E doar un job! Si inca un job de rahat la fel cum am si eu in alta tara! Nu e sfarsitul lumii ca ai fost dat afara, gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut afara de niste certuri cu parintii... care pun pariu ca le aveai oricum dar pe alte motive.
Care e problema ta? Iti plang copiii de foame sau ce? Da-o dracului de slujba, iti gasesti alta!

| Mussette a răspuns:

Posibil ai gresit cu ceva sau a fost marlan, a chemat angajati pentru curatenie, desi nu avea nevoie mai tarziu. Poti suna sa intrebi ce a fost inneregula sau cand te duci dupa lichidare. Iti cati in alta parte ca ospatar. Din moment ce ai experienta, vei gasi sigur.

| Roberto24 a răspuns:

Nu neaparat te-a dat afara ca ai gresit cu ceva.Tu cati ani ai? Poate au avut mai multi angajati, si trebuia sa dea pe cineva afara care e mai nou pe acolo.Succes in cautarea unei slujbe, si sa nu mai fii asa emotiv, unii oameni sunt chiar fara suflet.