| strawberry_1210 a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani de zile. In urma cu 1 an si ceva, el a fost mai rece, mai indiferent si m-a indus sa vorbesc cu altul si sa ne sarutam. A durat o secunda, dar sensul de vina dureaza si acum. I-am spus dupa un an, pentru ca nu mai suportam vinovatia si a urmat o cearta groaznica atunci. Ne-am impacat, a fost frumos, dar el acum nu mai poate uita asta si de fiecare data ne certam pe tema asta, chiar daca a trecut atata timp. Si nu vrea sa lase trecutul in urma, nici macar nu vrea sa incerce, mai ales ca m-am schimbat si eu atat d mult si il iubesc enorm. crying Am nevoie de un sfat ca simt ca mor. Cum sa-l fac sa nu se mai gandeasca si sa reglez lucrurile?

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Incearca cu vorba buna, spune-i ca te deranjeaza sa iti spuna mereu acelasi lucru, tu ti-ai cerut scuze dar nu poti continua in ritmul asta stiind ca niciodata nu te va ierta in adevaratul sens al cuvantului.Il iubesti, insa ar trebui sa te iubesti mai mult pe tine. E groaznic ca la fiecare cearta sa iti arunce in fata aceeasi chestieraised eyebrowsPana la urma, despartirea va fi inevitabilawinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Iti va reprosa asta pana va despartiti. Poate ca se minuneaza si el, ca si mine, de faptul ca tu consideri ca el e de vina ca tu te-ai vrajit cu altul. Nu el te-a indus, tu ai facut asta voluntar, si niciodata astfel de gesturi nu rezolva problema intre tine si el. Din contra, uite, creeaza o prapastie. Nu mai poate avea incredere, si e de inteles, tu in continuare dai vina pe el pentru ce faci tu. Partea proasta e ca nu poate trece peste asta, si relatia voastra e deja compromisa. Asuma-ti toata vina in ce ai facut, spune-i asta, spune-i ca desi ai gresit ti-ai invatat lectia, dar ca sa fiti fericiti trebuie sa te ierte, pentru ca fara incredere nu se poate. Daca e nevoie, ii poti lasa un ragaz de cateva zile de pauza ca sa ia o decizie. Daca vrea sa fiti impreuna trebuie s-o faca din toata inima, da-i ce are nevoie ca sa te ierte. E greu sa te simti tradat si apoi sa mai dea si vina pe tine. Nu crezi? Parerea mea e ca nu te simti vinovata pentru acel sarut neinsemnat, ci pentru felul cum ti-ai judecat prietenul, stii ca e nedrept, si el asta a simtit si asta il doare. Paseaza mingea si la el, incearca sa comunici mai bine.

| anad a răspuns:

Cred ca este tipul de om gelos, razbunator si egoist.Nu prea cred ca o sa uite si profita de faptul ca tu esti foarte sincera, indragostita peste poate si prin asta incearca sa te faca si mai dependenta de el. Ai grija sa nu te trezesti prea tarziu! Ia atitudine si nu-i mai permite sa iti reproseze acest lucru care e consumat deja!

| 16.laura.16 a răspuns:

Ai gresit, e adevarat. Dar daca te-a iertat e timpul sa treaca mai departe. Nu e corect fata de tine sa te santajeze emotional.
Eu spun sa vorbesti serios cu el, ori trece peste, incetul cu incetul, ori va despartiti. Nu poti sta o viata platind pentru o greseala stupida!

soothe
| soothe a răspuns:

Trebuie sa stii ca nimeni nu e sclavul nimanui. Am mai spus si am sa o repet. Gelozia nu este buna de loc. Ce se intampla intre 2 oameni este in egala masura meritul lor sau/si vina lor. Nu trebuie sa te simti niciodata vinovata. Spui ce ai de spus, iti ceri iertare dara nu exista mai mult de o pedeapsa pentru o fapta facuta. Daca nu-i place, sa plece.

| deeea28 a răspuns:

Poate ca nu sunteti potriviti, te-ai intrebat? Adica eu ma gandesc asa, dupa 3 ani tu te-ai sarutat cu altu, nu zic e doar un sarut, dar, ai zis ca a fost actualul mai rece si ma intreb, daca ar fi fost un pic si mai rece, ajungeai de te culcai cu celalalt? Si ma mai gandesc la o chestie, fiecare cuplu pe parcursul vietii e incercat de fel si fel de probleme, tu la o mica raceala a lui ai cedat altuia? La alte probleme mai grave ce faci? Eu cred ca de fapt nu-l iubesti, daca-l iubeai te gandeai intai ca il va afecta asta. Acum ca faptul e consumat, eu zic sa lasi la o parte mustrarile de constiinta ca nu-si au nici rostul, nici locul, sa iti fie invatatura de minte si sa mergi mai departe. Acordai timp, nu-l cicali, fi langa el si ai rabdare, poate cu timpul ii va trece. Daca nu-i va trece, asta e, poate nici el nu te iubeste destul incat sa te ierte, ca doar a fost doar un sarut, nu sex, nu cine stie ce. Asa ca nu muri si nici nu te mai gandi la asta ca nu rezolvi nimic. Toti facem si greseli, e bine sa invatam din ele, sa mergem mai departe si sa nu le repetam, corect?

| ikram a răspuns:

O sa-i treaca. El acum nu mai are incredere in tine, si crede ca vei face din nou aceleasi lucruri. Daca il iubesti si vreti sa ramaneti impreuna, incearca sa-l faci sa isi recapete increderea in tine. Incearca sa eviti discutiile astea, ca presupun ca nu chiar dintr-o data data incepe sa vorbeasca despre asta. Daca vezi ca incepe incearca sa schimbi subiectul. Acum depinde si de el, poate o sa-si revina. Mult succes.

| alonet a răspuns:

Eu dupa 5 ani de reprosuri cu privire la niste greseli irelevante pentru ceea ce am schimbat in mine dupa atata timp, am renunatat pe cale amiabila la relatie! deci sper sa nu iti trebuiasca si tie atata timp!
Caci gelozia infurie pe un barbat, si n-are mila in ziua razbunarii; (Prov. 6:34)

| cristianpopa a răspuns:

Barbatii sunt de pe Marte, Femeile de pe Venus - Dr. John Gray. Cititi-o amandoi. In acelasi timp. Numai bine!

| angel_5676 a răspuns:

Eu cred ca el nu te iubeste la fel de mult cum il iubesti tu, probabil iti vei da seama pe parcurs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai incerca.nu va uita nicicand, şi intotdeauna te va banui şi de mai mult.asta e pretul prostiei.sau a greşelii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata mea, sa stii ca asta si vrea de la tine. Vrea sa te vada ca suferi si ca regreti pentru ca si el a suferit mult cand a aflat asta de la tine. Stai tu linistita, ca nu e atat de grav ce ai facut tu. Nu se poate numi inselat faptul ca te-ai sarutat cu un alt baiat. Nu mi se pare o greseala. Revino-ti in fire, gandeste lucrurile mai profund de atat. Consider ca prietenul tau e la fel de vinovat ca si tine pentru ce te-a impins sa faca. Spune-i ca te-ai saturat de reprosurile astea. Daca te-a iertat, sa te lase in pace si faceti cumva sa nu se repete situatia. Baga-i tot timpul replica "nu o se mai intample niciodata, n-o sa existe alt baiat in ochii mei" ca sa-l calmezi, dar ar fi bine sa nici nu se intample, stii? Ca sa eviti un scandal, nu de alta. Nu esti proprietatea lui, esti libera sa faci ce vrei tu cu viata ta. Pune-l sa se gandeasca mai bine si eventual da-i un ultimatum. Sperie-l un pic. Spune-i ca nu puteti continua asa. Fie renunta la reprosuri, fie n-o sa mai fiti impreuna. Am trecut si eu prin exact aceeasi situatie. Am procedat exact cum ti-am spus. Am stat 2-3 zile despartiti dar ne-am impacat pana la urma si acum nu-mi mai reproseaza. S-a plictisit si el de reprosuri. Dar nu vrea sa recunoasca ca era si vina lui. Normal!

| strawberry_1210 explică:

Am uitat sa mentionez ca nu tot timpu ne certam pe tema asta, avem momente superbe impreuna, dar isi aduce din cand in cand aminte de marea si oribila greseala care am facut-o, si cand o face, se isca cearta si nu dorm nopti si stau in stres. mi-e si frica sa nu-l pierd! atunci nu tineam la el cum tin acum, si chiar nu stiu ce sa mai fac sa mentin relatia si sa nu ne mai certam pe tema asta. il iubesc foarte mult cryingcrying