| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata in 9 saptamani si maine dimineata fac avort, ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform ultimilor descoperiri din domeniul se afirma ca inima fatului ii bate din a 18 – zi de la conceptie, iar ca la 8 saptamani are toate organele formate, simte durerea, pipaie peretii uterini, la 12 saptamani poate sa faca urmatoarele: sa impinge cu picioarele, sa-si miste capul, sa tina pumnul, sa miste degetele.
Unele femei au convingeri religioase care le impiedica sa recurga la avort.Marile religii ale omenirii considera ca viata este un dar primit de la Fiinta Suprema, fie ea Dumnezeu, Allah sau altcineva. Astfel, a lua viata cuiva devine pacat capital! Una din cele zece porunci crestine este Sa nu ucizi! Unul dintre cele cinci principii budiste este Sa nu ucizi! Unul din drepturile fundamentale ale omului este dreptul la viata. Respectul pentru viata se intalneste pe tot Globul pamantesc.
NU SUNT DE ACORD CU AVORTUL deoarece mama mea a vrut sa recurga la el cand era insarcinata cu mine deoarece avea multe greutati de indurat:violenta, certuri, munca multa, dar ma pastrat si e fff bucuroasa acum; sunt un izvor de energie si dragoste pentru ea acum.Trebuie sa ai spiritul de responsabilitate si maturitate fata de faptele tale, iar daca esti o fire descurcareata eu cred ca nu merita SA UCIZI deoarece vei gasi forta necesara pentru a te descurca.
Alegerea iti apartine, insa sa nu crezi ca odata cu extirparea fatului vei uita aceasta etapa.Sentimentul de vinovatie il vei simti profund in sufletul tau.

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Poate nu esti pregatita sa ai un copil sau poate nu ai posibilitate, oricare ar fi motivul, gandeste-te bine inainte de a face acest pas, ca se poate sa regreti poate nu acum dar peste ani...este un pacat mare.

| scootsie a răspuns:

Nu e normal ca pentru neatentia ta, sa omori un suflet nevinovat!

| inna a răspuns:

Dupa cum ai formulat intrebarea, se pare ca deja ai luat o hotarare.

| kayan a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci avort. si pe viitor sa folosesti prezervativul sau alte modalitati de protectie.

pacat...

| mary_5801 a răspuns:

Nu stiu daca l-ai facut sau nu. dar daca l-ai facut iti doresc sa ai puterea sa treci peste asta.pentru ca eu dupa 2 ani...si nu pot trece peste.nu mai sunt ce am fost...cum am fost.ai sa vezi. exista remuscarea, care te arde pe dinauntru, si nu poti face nimic.asta ne e pedeapsa.

| maria_5001 a răspuns:

Orice te-am sfatui noi tu oricum o sa faci cum vrei tu.
in primul rand omori o fiinta care nu are vina pentru inconstienta voastra si asta nu e drept
In al doilea rand.stii in ce te bagi? cauta pe youtube si o sa gasesti cum se face un avort sa vezi la ce vei fi supusa.eu una mam speriat

| girl2 a răspuns:

Nu face asta. Mai tarziu o sa regreti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face asta eu am facut si imi pare rau acum vreau sa am un copill si nu mai pot ramane te rog gandeste-te

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o criminala daca faci acest lucru, iar acesta greseala nu o sa o poti indrepta niciodata! Gandeste-te daca si mama ta facea la fel: acum tu nu mai existai, in plus cand o sa aduci pe lume acea bucatica "de om" o sa ai o satisfactie totala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fa avort

| dadaaaaa a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu daca faci asta dupa parerea meah esti criminalaaaaaaaaaa nu omora un omuletz nevinovat.ai face un mareee pacat

| amalyutza a răspuns:

Pai...nu am ce sa zic.decat stiu si eu k e cel mai mare pakat. dar daca nu poti sa il apstrezi.depinde cum sti cu baitul... fa atunci.si pe viitor ai mare grija...tongue

| silvia83 a răspuns:

Nu vreau sa te judec dar de ce sa ei viata unui copin nevinovat? gandeste-te bine