| sHy_bUt_sTrOng a întrebat:

Sunt timida. In tramvai, autobuz, etc, mi-e rusine sa zic pardon daca trebuie sa cobor si e aglomerat, la scoala mi-e frica sa nu gresesc si nu ridic mana dar stiu raspunsul si mi-e foarte rusine, desi eu ma fac de cacao deees... I'M VERY SHY! Ce pot sa fac sa am mai multa incredere in mine?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

M-ai nimerit, eram exact ca tine. Singura, mi-am zis "Ia mai da-o in pe*** ma-si de treaba, o viata am, si de ce sa nu profit de ea. Sa-i las pe altii sa-bata joc? Ei nu sunt tupeisti? Eu de ce n-as fii. " Si inca ceva : Sa nu te intereseze ce zice lumea, (frate, e misto sa fii barfit-decat anonim ) laughing asa... deci, priveste viata ca pe un joc. Repeta-ti ca n-ai nimic de pierdut. Ce conteaza ca te faci de cacao, capul sus!

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu am fost la fel. E aiurea sa fii timid. Eu si acum mai sunt desi mult mai putin fata de inainte. Aceleasi probleme aveam si eu. Imi era rusine si sa merg la cumparaturi sa ii spun vanzatoarei ce vreau sa cumpar sau sa merg la secretariat sau la posta pentru alocatie. Pur si simplu eram asocial si foarte introvertit. Poti sa scapi de timiditate ascultand muzica optimista, avand un hobby, ceva ce stii ca faci foarte bine. Sa ai ceva ce merita apreciat de ceilalti. La scoala daca inveti bine si iesi in evidenta o sa te obisnuiesti incet incet. In grupul de prieteni incearca sa intervii si tu in acele momente de tacere. Sa intervii tu cu o idee pana cand stabileste altul subiectul conversatiei. Oricum, trebuie sa realizezi ca ceva trebuie sa se schimbe si sa lupti pentru asta. Cel mai important in astfel de cazuri este sa ai prieteni adevarati care sa iti fie alaturi. Cineva care nu vrea sa te puna in ipostaze jenante si care te accepta asa cum esti. Ai nevoie de cineva alaturi care te intelege si vrea sa te ajute. E foarte bine si sa ai prieteni cu care sa vorbesti pe mess chiar daca nu ii cunosti personal. Este un inceput pentru o socializare mai buna. Daca vrei imi poti lasa un id sa vorbim mai multe. Sunt multe de spus. Si eu am fost un timid o viata intreaga si stiu cat de greu este.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fa efort si invingete pe tine, fii mai indrazneata, cauta sa ai mai multa energie in tot ceia ce faci, ridica capul sus si scoate pieptul inainte si nu te lasa prada micilor probleme, fii tare si nu lasa pe nimeni sa te calce pe bombeu.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Injura. happy FIi nervoasa... Iti iese toata timiditatea asta din tine.

| Jupiter a răspuns:

Vrei sa ai mai multa incredere in tine, scapand de timditate? Primul pas: decizi sa nu mai fii timida. Te-ai decis? Dovedeste. Cum? Prin fapte: schimbat nick, spus "pardon", raspuns cand stii raspunsul, etc.

| bogdand a răspuns:

Nu e bine sa fii timida.Petrece mult timp cu tine, in fata oglinzii, incearca sa vorbesti cu tine, sa iti spui ca esti frumoasa desteapta. Cand reusesti ceva sa te lauzi in fata oglinzii.Stiu ca suna caraghios dar merge. Este un sfat pe care il dau si psihologii deci incearca!
CApul sus!

| putzulica a răspuns:

Priveste in jur. si vei vedea ca toti sunt la fel ca tine.winking si nu iti mai face griji ca te faci de ras... nu e chiar asa cum gandesti u. asta am observat eu! u sti ce am facut sambata seara? am fost la un majorat si nu cunosteam pe nimeni decat pe sarbatorit! iti dai seama ca mi-a fost greu la inceput. apoi a fost foarte tare. nici eu nu stiu cum de am reusit sa intru si eu printre ei. peacolo!happy si de atunci am mai multa incredere in mine:X

| alina_1602 a răspuns:

Si eu eram asa pana acum cativa ani.incearca sa te gandesti ca nu trebuie sa demonstrezi nimic nimanui, ca toti suntem la fel, suntem egali.gandeste-te ca toti gresim, nu esti singura care face asta.