| anonim_4396 a întrebat:

TPU nu mai stiu ce sa fac.De cand a murit tata eu si mama nu mai avem bani ea lucreaza la o firma de curatenie si ii dau 320 lei pe luna plus pensia mea de urmas 350 lei plus alocatia 40 egal 710 lei pe luna. Si mai avem si un imprumut de 400 lei pe luna.Va dati seama ne mai raman cativa bani din care trebuie sa platim si facturi si intretinere.Si sa revin la subiect am tot inceput sa ne certam. De exemplu zilele trecute mi-a zis sa merg

la magazin sa iau ceva si i-am spus ca nu pot fiindca imi

faceam curat in camera.Si aici a inceput cearta mi-a zis multe si
cat de nesimtit ai fii tot te doare ca sunt proasta ca sunt urata ca sunt o salbateca ca sunt lenesa... si a tinut cearta asta o zi
jumate atunci tot eu am impacato. Acum am fost la magazin sa
luam cateceva si am vazut la reduceri o pusculita pe care mi-a
doream de mult. In sufletul meu de copil o voiam dar creierul
imi zicea ca nu ne permitem.Si atunci vine si mama si imi zice
ca ce fac cu ia la ce imi trebuie. Atunci am zis ca nu o vreau ca
sa nu sr iste alt scand. Am pus-o la loc. Chiar asa scumpa era, 5
lei atat. In fine am lasat-o si am plecat. Dupa aceasta ocazie
normal ca nu mai puteam sa zambesc eram amarata. Nu imi
ardea de nimic. Nu am vrut nimic de acolo si bine inteles mama
imi zice ca ce fac cu ea ca nu ne permitem eu i-am zis ca nu o
vreau dar in sufletul meu o dorea Si acum mama nu vorbeste
cu mine.NU MAI POT! Am ajuns sa ma zgarcesc la tot. Am
ajuns sa ma gandesc la pretul lucrului si sa imi pun pofta in cui.Ce sa fac sa se termine aceaste certuri?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Convietuiesti pana vei munci si tu, poate face scandal la bautura spune-i sa renunte la alcool

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Sofere,soferas! Ea nu a spus nimic de alcool.Nu au posibilitati sa dea banii pe orice.Nu judeca gresit.

| mgtow a răspuns (pentru darrio2007):

Poate bea si fata nu stie la necaz, suparare

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Tot ce-i posibil, sofere!

| 03052003 a răspuns (pentru mgtow):

Nu bea ne intelem foarte bine cand gresesc eu sau intervn banii atunc ea se schimba este o persoana foarte buna si ma iubeste enorm dar problema este stresul si nu stiu ce sa fac?

| 03052003 a răspuns (pentru mgtow):

Nu bea uraste alcoolul nici o data nu a baut!

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce face.Astea sunt posibilitatile.Te cred ca iti vine greu.Dar cred ca ea are dreptate.Si sa nu crezi ca nu o afecteaza chestia asta.Si ea si-ar dori sa iti faca toate poftele.

| 03052003 a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu ca o afecteaza plange mai ales dupa moartea tatei (acum doi ani)plange si pentru ea sipentru mine eu avand pe atunci dosr 9 ani. Stiu ma gandesc si eu dar ma uit la alti copiii care isi fac toate poftele eu ma zgarcesc si la o inghetat. Mai primeste mama de la servici ccateceva. In rest familia nu ne ajuta de nici un fel daca nici de ziua mea nici u la multi ani nu am primit in afara de cel al mamei. Matusa mi-a promis ca drept cadou de aniversare imi da bani pentru o excurdie la scoal si nu mia mai dat si de atunci nu a mai dat nici unsemn de viata. Deci acum stii cum e viata mea

| darrio2007 a răspuns (pentru 03052003):

Mi-am dat seama din intrebarea ta.Nu esti singura si este pacat ca sunt copii ca tine in aceasta situatie.Imi pare rau!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu ne-ai zis doua lucruri esentiale : cati ani ai si ce studii ai.

| 03052003 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

11 ani si restul cred ca iti dai seama.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In alta ordine de idei : 320 lei pe luna? Da cat lucreaza, 4 ore pe zi?

| 03052003 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da dar munca! E slaba schelet ma rog la dumnezeu sa o tina in viata ca nu mai ea ma iubeste pe lumea asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru 03052003):

Esti foarte matura pentru varsta ta si ai ocazia sa-ti schimbi nivelul de trai in viitor. Totul depinde doar de tine. Momentan n-ai ce face, nu depinde totul doar de tine.

| wolder a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu va permiteti
fa ceva : fa curat, ascult-o, intelege-o nu o enerva

| TheAce a răspuns:

Imi pare foarte rau sa aud asta. Te-as itnreba cati ani ani, e oarecum important. Te-as intreba si unde stai, eventual sa incerc sa te ajut cumva. Obisnuiam sa lucrez in event management, aveam din cand in cand evenimente caritabile pentru diverse cauze. Ti-as spune ca iesirea din saracie e lucrul dar a r fi nedrept, poate ca nu esti la varsta la care sa o faci. Tine-te insa de scoala pentru ca, in cativa ani sa stii ca vei putea sa iti asiguri un trai cel putin decent.

| 03052003 a răspuns (pentru TheAce):

Am 11ani si stau in pitesti.

| onetwothree a răspuns:

Mama ta nu s-a gandit sa incerce sa isi gaseasca un alt loc de munca mai bine platit? Macar sa primeasca salarul minim pe economie. Din ce oras esti?

| 03052003 a răspuns (pentru onetwothree):

Nu a gasit nimic, desi are diploma de asistenta la spital te poti angaja numai cu pile sau cu bani.A incercat peste tot dar nimic.Stau in pitesti

| 03052003 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsurile voastre.

| marian5888 a răspuns:

Fii tare si intelege-o! esti foarte matura pentru 11 ani, brovo tie, invata si vei avea un viitor minunat, daca vrei sa vb trimite mesaj

| Tonyyy1 a răspuns:

Sincer sa fiu povestea ta este una foarte trista! regret prin ce ți-a fost dat sa treci, dar am toată certitudinea ca treci prin experiența asta proasta pentru a fi întărită! nu-ți pierde speranța! lasa-te in grija Domnului Dumnezeu! nu te mai preocupa atât, spune-i Lui ce te frământă si roagă-l pe El sa lucreze la încercările prin care treci.
Mărturisește-i Lui slăbiciunile tale si el te va întări! sper din inima sa fi bine iar Domnul nostru sa te aibă in paza lui!