| anonim_4396 a întrebat:

Un moment de sinceritate.
Te afli in drum spre serviciu/scoala/interviu/intalnire si esti in intarziere. Pe scarile de la metrou/autobuz/trecere de pietoni intalnesti un batran care merge agale si cu bagaje grele. Te opresti din drumul tau sa iti oferi ajutorul?
Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Da,de ce nu. O sa ajungem toti acolo intr-o zi si nu o sa va placa prea mult situatia asta. Poate se mai civilizeaza lumea. Nu a murit nimeni 3 minute cat traversezi o trecere, oricum o faceai.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sincer daca is la servici NICI o SANSA. Pentru ca sefi nu vor intelege, si eu's mereu punctual.In rest, da as ajuta.Pentru ca se mai vede om cu om.Se intalnesc ei muntihappy Daca as veni de la munca, si as vedea. Sincer da.Cand o sa te angajezi, o sa vezi cum e.Intarzii o data, de 2 ori, a 3 oara poc - 10% din salariu.Si te invata minte laughing

| William a răspuns:

Depinde daca sunt suparat sau nu.

| lpavel a răspuns:

NU! De obicei ajut dar când am timp... n-as vrea sa iau o cearta buna + penalizare doar ca sa pot ajuta un batran happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, probabil pentru ca nu as avea mai mult succes carand bagajele decat el (nu sunt asa fortoasa din fire) si nu as vrea sa intarzii si mai mult. Pe seful meu chiar nu l-ar interesa daca m-am oprit sau nu sa ajut un batran, pe el il intereseaza sa imi fac treaba. Nu as vrea sa am probleme la serviciu pentru o perioada indelungata din cauza unui moment de empatie.

| untu a răspuns:

Desigur ca da! Pentru ca daca ajuti batranul sa cari bagajele grele si-l duci acasa cu masina,nu-i nici o problema! Este important pentru sufletul omului sa faci o asemenea fapta buna! La intarierea intalnirii/serviciu/scoala/ interviu,sa spui un motiv important,dar intemeiat!(problema in familie,trafic aglomerat, blocaj, pana la masina, etc) Dar trebuie anuntat inainte la telefon ca veti mai intarzia, cateva minute pana la un sfert de ora!

| AtateaConditii a răspuns:

Un batran care merge agale niciodata nu isi ia cu el bagaje grele, doar nu e așa debil.laughing Dar mai bine il ajut pentru ca imi stă in calea scarilorhappy. Daca e pe trecere, e treaba lui, sunt si alti oameni nu doar eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Pentru ca asa obisnuiesc, mai ales batranii, daac nu pot cu bani atunci macar sa-i car bagajele cat imi sta in putinta si cat drum am in comun cu el.Asa e bine si asa am invatat de la parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu!