| sym0nyck a întrebat:

Unde se poate intenta un proces de divort?
deci, in primul rand este pentru o prietena, nu pentru minebatting eyelashes
(relatia lor nu prea merge din´aintea casatoriei... si uite ca intr-un timp atat de scurt s-a ajuns la despartire),
s-au casatorit in Romania.anul trecut... dar locuiesc in Spania. de cativa ani buni, cu acte de rezidenta aici, tot.
intrebare era daca pot divorta aici, prin ambasada.nu stiu? sau se poate numai in Romania?
multumesc anticipatbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Divortul se poate pronunta doar de catre instanta din Romania, daca domiciliul lor este in Romania. Deasemenea, instanta competenta cu judecarea actiunii este judecatoria in circumscripta careia sotii isi au ultimul domiciliu.
Daca a trecut un an de la incheierea casatoriei, nu au copii si sunt de acord amandoi, divortul se poate pronunta prin acordul lor. Pentru aceasta trebuie sa semneze amandoi cererea. La prima infatisare casatoria va fi desfacuta.

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Vorbeste cu un avocat din Romania si acesta o va lamuri in mod cert!

| EUSIATIT a răspuns:

Numai un avocat bine te poate informa ei stiu mai bine legile astea ale guvernului care nu stie nici el ce face bafta

| dy a răspuns:

Procesul de divort se face numai in Romania pentru ca aici s-au casatorit. Se duce unul dintre ei sau amandoi si depun la judecatoria sectorului unde au adresa de domiciliu pe buletin si depun cerere de divort. Pot eventual sa angajeze un avocat care sa se ocupe de asta si ei sa se prezinte doar la un termen unde, daca amandoi sunt de acord, se pronunta divortul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca :
Contact : Tel: 074 / 927. 96. 75; Mail: office@divorturionline.ro (c) Av. Georgescu Ioan. Am gasit asta pe internet. Poate te ajuta.