| AlexutzaBha a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine. O sa va spun direct sa nu va tin.
Iubitul meu mereu se supara nu stiu din ce cauza din ce motiv. Este foarte sensibil. Si am incercat toate modalitatile posibile sal rasfat sal alint sa ma joc cu el sa ii fac toate pe plac... Nu stiu ce sa mai fac sa nu se mai supere l-am intrebat de ce e suparat de ce e amarat nu imi zice de nici o culoare. ziceti-mi ce sa fac cum sa-l iau sa il fac fericit sa fie bucuros sa nu mai fie amarat si suparat.

Va rog cele mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

În acest caz nu prea ai ce face decât să-i spui că dacă are nevoie de ceva o să fii acolo pentru el.
Poate că are o problemă personală care nu poate discuta cu oricine.

Fii lângă el, are nevoie de tine.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Incearca si nu-l mai rasfata, l-ai invatat asa, ca pe un copil.

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…

| milan9 a răspuns:

E bine de stiut apoi ca pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Intr-o relatie, trebuie sa fi si tu alintata si rasfatata.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi unele articole care te pot ajuta.

| AtateaConditii a răspuns:

Sa te comporti indiferent pana iti spune ce are pe cap. Daca il inveti numai cu alinturi si rasfaturi cand e suparat normal ca o sa se supere mai deslaughing nu e logic?tongue glm. Tipii sensibili sunt mai buni cand tin in ei nu cand isi arata supararea persoanei dragi ca sa ii faca zilele aiurea si ei. Daca chiar te iubeste se abtine si nu emite semnale gen: HEI EU SUNT SUPARAT; NU VEZI? FLOCOSESTE-MA! Deci indiferentawinking, o sa isi iasa din minti si o sa iti zica el ce nu ii convine.

| kandaraki a răspuns:

Iubitul tau e un copil inca, nu un barbat, baietelul mamei. Se supara asa des fiindca observa ca il alinti si ii acorzi multa atentie iar el asta si asteapta. Un barbat adevarat acorda el atentie iubitei, ii face pe plac, pe cand el e un lenos si vrea ca tu sa faci pentru el asta. Daca te multumesti cu asa relatie, asta e.

| elyfel a răspuns:

Depinde.Poate a trait o trauma psihica in copilarie(divort parintilor)si asta I-a afectat comportamentul sau poat ca a avut mereu totul pe tava de la parinti si rasfatat peste masura si na iti e greu sa ii intri in voie. Daca nu vrea sa-ti raspunda incearca sa-l indrui la un consilier psihologic si daca nu vrea si continua asa paraseste-l.Nu e companie prea potrivita. Poate e ceva temporal dar daca vezi ca persisita termin-o cu el.Nu are rost sa stai langa un om care iti transmite energie negativa si care face si pe inabordabilul. Sper ca te am ajutat happy

| marin81 a răspuns:

Poate are pe alta, oricum nu are rost sa umbli atata dupa el/supara-te si tu sa vezi daca o sa te rasfate si el asa cum o faci tu

| MiKutzelu34546 a răspuns:

O fi gelos? Ai facut ceva ce nu i`a placut sau poate i s`a intamplat ceva