| Pana a întrebat:

Va rog sa ma ajutati daca stiti un remediu ceva pentru tatal meu deoarece ieri in timp ce suda, l-a prins flama la ochiul drept iar acum il ustura foarte tare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Sa incerce sa puna picaturi pentru ochi Visin sau unguent Kanamicina. NU garantez insa ca va da roade pana maine cand trebuie sa se reintoarca la munca. Daca nu il lasa usturimea, sa mearga de urgenta la un un medic de specialitate. Multa sanatate!

16 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cel mai bun sfat, tinand cont ca este vorba de ''ochi''este sa mergi la medic, pentru un tratament adecvat.

| EUSIATIT a răspuns:

Comprese cu apa rece si legat strins la ochi cu un fular ceva de culoare inchisa. sa stea asa citeva ore trebuia de aseara cind s a culcat ii trecea pina azi. dar oricum fa asa leaga l srtins cu ceva negru sa stea cu ochii unchisi 3 4 ore ok pa

| jenny a răspuns:

Laptele matern este foarte bun.

| waXonwaXoff a răspuns:

Aloe vera sau crema cu aloe vera.

| madagascar a răspuns:

Ser fiziologic si mai poate cere altceva de la farmacie, sau daca ai apa care curge cand plange via, daca e taiata de curand trebuie sa curga niste apa o colectezi intr-o sticluta si isi pune in ochi, tata asa face, pentru ca limpezeste ochiul

| scarly86 a răspuns:

Trebuie sa mearga urgent la medic, iti recomand sa l iei, sa va urcati intr un taxi si sa mergenti la urgenta.cu ochii nu i de joaca

| ary a răspuns:

Probabil i-a sarit span de sudura in ochi, va trebui sa mearga la medicul oftalmolog ca sa-i curete ochiul, altfel se va inrosii si va avea senzatia de corp strain in ochi, apoi va urma acasa un tratament cu antibiotic COLBIOCIN, sol. oft. Sigur medicul ii va prescrie.

| madaluhsha a răspuns:

Visine.cred ca e bun...http://www.farmaline.ro/sp.php?pid=4021&. pa

| validana a răspuns:

Da. Leagal cu ceva negru la ochi(o esarfa, un batic, etc). Sa stea o perioda legat la ochi si ii va trece(noaptea atunci cand doarme sau chiar ziua). Sper ca iti este de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotul meu e saldator si s-a dus la medic si i-a dat niste picaturi pe baza de tetrizolina cloridrato in italiana acum vezi tu sa consulte medicu. si o retete babeasca e bun sa-si puie lapte de mama daca stii cineva vecin ca a nascut sa se mulga putin si sa-si puie in ochi.ai trece repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tatal meu si-a pus o carpa inmuiata in apa rece big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tatal meu sia pus o carpa inmuiata in apa rece big grin

| N.Priceputu' a răspuns:

Raspund tarziu, dar(eventual pentru.viitor sau altii)urgent la medic.De regula se intampla seara(noaptea)asa ca pana dimineata spalat pe fata (de 2-3 ori)cu apa si sapun si pusa o felie de cartof crud pe ochi sustinuta de o esarfa.Chiar daca ai senzatia ca o sa arate a pirat, ii face bine. Dupa o ora, doua, alta felie. Dimineata, urgent medic.Nu este foarte grav, dar nu este de joaca.Mai ales cu retina.

| bobim a răspuns:

Am sudat citeva fiare acum doua zile iar pe la 02, 30 noaptea m-am trezit cu "nisip in ochi "! Nu va povestesc ce cosmar! Groaznic! am incercat cu cartofi si Visine dar degeaba si in ultima instanta am sunat un SUDOR PROFESIONIST din Gorneni Teleorman si m-a indrumat sa cumpar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA! Zis si facut, in miezul noptii am purces cu ochii in suferinta spre aceeasi farmacie de unde am cumparat prima solutie nefolositoare dealtfel. Increzator in noua achizitie am ajuns cu greu acasa iar dupa ce am picurat cite 2 picaturi in ochi la doar 10 minute S-A PRODUS MINUNEA! NISIPUL din ochi a disparut!

Nu-mi plac medicamentele si nu vreau sa fac reclama dar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA este chiar miraculoasa!

| Mecnic a răspuns:

Ciprofloxacin soluție oftalmic este cea mai bună soluție pentru flama sudurii.garantez eu că o să îi treacă

| Ruset_Alexandru_1998 a răspuns:

Pune-i o moneda de 50 de bani pe ochiul care il ustura, poti sa pui me amandoi si leagal strans sau feli de cartofi sau sa lasi sapunul sa iti intre in ochi.crying(