| mihaelaerica89 a întrebat:

Va rog sfatuiti-ma. Sa fac cum imi cere mama, doar ca sa nu fie cearta si scandal in familia lor, pe cand in a mea e scandal si neintelegere? In scurt tata fiind catolic si pe mine m-au botezat catolica, si si nunta am fost obligata sa-mi fac la catolici, altfel se supara lumea (sotul fiin ortodox). Plus ai mei (desi ar fi avut posibilitatea sa ma deie is sectie romana) m-au dat in sectie maghiara sa invat, unde cei 12 ani au fost un adevarat calvar pentru mine, toti isi bateau joc de mine, ca nu stiam asa de bine maghiara. Acum ca mi s-a nascut copilul nici nu vreau sa aud s-o botez catolica. Deja am si vorbit cu preotii, si e gata stabilit, ca fetita va fi ortodoxa. Dar mama, parca nici n-a auzit acest lucru, deoarece spune la toata lumea, ca fetita va fi catolica. Dupa parerea ei treduie sa fac asa, plus sa dau fetita in sectie maghiara sa invete, ca daca nu fac asa fetita va avea de suferit Voi cum ati proceda in locul meu?

Răspuns Câştigător
| vyyyk a răspuns:

Parinti tai o sa fie mereu importanti pentru tine si e normal sa fie asa, dar acum ai propria ta familie si prioritatile se schimba, nu e decizia lor de luat daca vor sa accepte decizia ta bine daca nu e problema lor. Pt tine acum cel mai important lucru e ca fetita ta sa creasca sanatoasa si fericita intr-o familie care o iubeste si o ocroteste, daca tu considderi ca e mai bine pentru ea sa fie ortodoxa atunci boteaz-o ortodoxa si in privinta scolii mai e mult pana atunci iar parinti tai nu ar trebui sa-si ia atributi care nu tin de ei, e copilul tau tu o sa decizi ce fel de educatie o sa primeasca si la ce scoala sa mearga. Tine-ti sotu aproape si fetita pentru ca ei st familia ta acum, fi-ti voi fericiti si decide-ti impreuna ce e mai bine pentru copilul vostru si pentru fericirea voastra.winking

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa faci ce vreti voi, tu si sotul tau. In definitiv copilul este al vostru nu al mamei sau tatalui tau.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai propria-ti familie, asa ca, doar tu si sotul hotarati binele copilului vostru!
Poate vor fi suparati la inceput, dar trebuie sa inteleaga ca sunteti stapani pe familia si hotararile voastre!
Avem acelasi Dumnezeu indiferent de rasa/religie etc
O zi buna sa aihappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

E copilul tau nu al maica tii asa ca il botezi cum vrei tu... mare prostie, de parca e vreo diferenta pentru copilul ala ca il spala cu apa pe cap un popa ortodox sau catolic...

sincer sa fiu eu daca as avea posibilitatea l as boteza catolic sa nu il bag in rahatul asta numit BOR

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru suntserios):

Problema e alta, catolic sau bor, tot aia.Papa ii comanda si diferentele sunt mai mult de ordin estetic, dar sumele si mizeria nu difera.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Faci ce vrei si ce simti.Atata timp cat e copilul tau trebuie sa ii oferi educatia pe care o consideri corecta,si nimeni in afara de sotul tau nu are dreptul sa se bage.Tu, la varsta ta, inca te mai temi de mama? Sotul si familia ta conteaza mai presus de orice religie cretina si cui nu ii convine poate sa ramana cu biserica! Nu vad cum poate cineva sa puna o credinta mai presus de propriul copil! Sotul tau e acolo pentru decor? El ce are de spus? Orice parere ar avea, sa o spuna si in fata mamei tale ca de aia te-a luat si aveti un copil, nu de tablou! Oricum, faci ca tine sau suporti consecintele.