| anonim1 a întrebat:

Va salut! am 26 de ani si am o problema poate banala pentru altii dar pentru mine ii f grava.cand sunt in public,intre oameni,am asa o senzatie ca toata lumea rade de mine,ca toti se uita la mine,si ma schimb asa foarte repede la fata,parca imi vine sa plang,sunt din bihor,ce ar trebui sa fac,va rog frumos ajutati-ma ca in curand eu nu mai pot iesi din casa,vb cu o fata si acum ar fi timpul sa ne casatprim,dar eu stau si ma gandesc ca daca rade cineva de mine at in momentele alea,mi-e frica ca pierd tot, dati-mi un sfat, ce sa fac, va rog nu radeti de mine

12 răspunsuri:
| PussicatDolls a răspuns:

Totul tine de incredere, si nu orice fel de incredere, ci increderea in TINE, in ceea ce esti acum si ceea ce iti doresti sa fii pe viitor. Toate acestea intra intr-o stransa legatura. Gandeste-te,lumea nu are nimic cu tine, tu ai ceva cu tine! Cand ies pe strada si la mine se uita oamenii,unii mai frumos, altii mai subtil, altii parca ar vrea sa ma bata. Dar pana la urma, noi traim cu lumea in casa? Lumea este un decor, unii oameni doar fac umbra pamantului si nimic mai mult. Intotdeauna trebuie sa "defilezi" printre oameni, pe strazi, in colective cu capul sus, cu privirea inainte, zambitor, cu spatele drept, strangand-o de mana pe ceea ce urmeaza sa-ti fie sotie. Aduna-ti toate fortele si incearca sa atragi asupra ta doar lucruri pozitive. Gandind negativ, atragi negativul!

| RAY a răspuns:

Sincer du-te la un pshiolog,, de ce sa rada? nu are sens crezi ca unui om normal la cap i arde de ras, avem probleme cu toti nu ne arde de ras sincer, daca cineva te priveste e normal, eu ma bucur cad ma vede cineva pentru ca exist pentru persoana aia

| T0T a răspuns:

Încearcă să fii mai indiferent în ceea ce privește restul lumii.

| Holiday a răspuns:

Cateva raspunsuri primite aici nu te vor ajuta prea mult. Recapatarea increderii in tine, mai ales cand ai lasat-o sa ajunga atat de jos, nu se rezolva de pe o zi pe alta. Consulta un psiholog.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Nimeni nu rade de tine, doar ti se pare... ai o viata frumoasa (banuiesc), ai o iubita (si vrei sa te casatoresti)nimeni nu rade de tine,ci din contra. Este doar mentalitatea ta,ti se pare, atat. Poate ca se uita la tine intrucat esti frumos,ai anumite calitati ce ii fac sa te priveasca si tu te simti prost intrucat crezi altceva...
Nu mai fii negativist, ai incredere in tine si chiar daca cineva rade de tine atunci nu ii baga in seama, de ce ti-ar pasa opiniile unor straini? Mie nu imi pasa, acum depinde de fiecare.
Iti doresc mult succes si o zi placuta in continuare!
Daca nu scapi de aceasta problema atunci ai putea apela si la un specialist, dar asta doar daca esti sigur ca nu iti poti recapata singur increderea in propriile forte.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Esti paranoic, ai probleme la cap si astea nu se trateaza aici. Pune mana si mergi la psiholog, o sa iti faca bine.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Iti dai seama ca l-ai facut sa se simta si mai prost?happy Mai bine taceai.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tu iti dai seama ca asta e adevarul? Frica de oameni si multime se trateaza prin psihologie, pasi mici. Poate ca am fost cam direct, dar eu nu sunt aici ca sa ocrotesc fiintele lipsite de aparare. Dupa ce o sa citim aceleasi carti iti dau voie sa imi spui sa tac, pana atunci lasa omul sa mearga la psiholog.El sufera de antrofobie (banuiesc) si nu se trateaza cu vorbe pe TPU, se trateaza cu exercitii recomandate in cabinetul de psihologie.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Daca ai fobie sociala sau anxietatenu inseamna ca esti paranoic...la asta m-am referit... daca ai schizofrenie esti cam dus dar nu si ceva usor cum are el.Crede-ma ca stiu multe despre domeniul asta. Poporul sau groata de prosti are obiceiul sa eticheteze oamenii imediat cu cuvantul ''nebun''si cand nu este cazul. Daca suferi de anxietate generalizata esti lucid si mintea iti merge normal.Ai discernamant ca un om normal.Intreaba un psihiatru daca nu ma crezi.Deci hai sa incetam sa mai etichetam oamenii si sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.Tu, ai vorbit, ca sa nu taci mai sus.Scuza-ma dar asta e adevarul.

| Xpressurself a răspuns:

Si daca le place ceva la tine iar tu crezi in mod gresit ca este contrariul? ei se uita la tine si tu reactionezi facand o fata de om crispat care se teme de ceva. schimba-ti atitudinea si renunta la acele ganduri perverse pe care le ai si la care nu vrei sa renunti.
cand se uita cineva la tine relaxeaza-te si zambeste, saluta persoana de parca ai cunoaste-o. daca te intreaba spune ca ai crezut ca te cunoaste ea pe tine dar nu iti aduci aminte de unde. zambeste si fii relaxat.
apoi de unde stii ca nu treci si tu la randul tau pe langa oameni care sunt fericiti si zambesc cand se uita la altii? asa sunt oamenii fericiti, rad si zambesc.

| AlexandruHS a răspuns:

Salut!
Daca as fi in locul tau as trata pe cei care rad de mine cu indiferenta. Nu mi-ar pasa de ce cred ceilalti despre mine si despre ceea ce aleg sa fac.
Este viata ta, nu te lasa controlat de paranoia. Nimeni nu iti vrea raul, nimeni nu rade de tine. Sa nu acorzi atentie celor din jurul tau care te privesc intr-un fel anume si nu mai trage concluzii pripite. Viata e mult prea frumoasa pentru a o irosi cu simple speculatii. Ai incredere in tine si in ceea ce faci. O sa intalnesti de-a lungul vietii oameni rai, barfitori... Nu da importanta unor astfel de oameni.
"Nu lasa personaje negative si toxice sa-si inchirieze spatiu in capul tau. Umfla chiria si da-i afara." happy

| ExTreMo a răspuns:

Salut!
Daca as fi in locul tau as trata pe cei care rad de mine cu indiferenta. Nu mi-ar pasa de ce cred ceilalti despre mine si despre ceea ce aleg sa fac.
Este viata ta, nu te lasa controlat de paranoia. Nimeni nu iti vrea raul, nimeni nu rade de tine. Sa nu acorzi atentie celor din jurul tau care te privesc intr-un fel anume si nu mai trage concluzii pripite. Viata e mult prea frumoasa pentru a o irosi cu simple speculatii. Ai incredere in tine si in ceea ce faci. O sa intalnesti de-a lungul vietii oameni rai, barfitori... Nu da importanta unor astfel de oameni.
"Nu lasa personaje negative si toxice sa-si inchirieze spatiu in capul tau. Umfla chiria si da-i afara." happy