| adriana543768654567895334 a întrebat:

Voi aveti prieteni adevarati? Dar care este definitia prietenilor adevarati? Cum va dati seama care sunt prieteni adevarati si cum ii alegeti dintr-un numar mare de cunostinte? Sunt intrebari la care fiecare raspunde in felul lui.

Multumesc. Papa

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Da am un prieten adevarat care e de treaba si nu am avut probleme cu el. Ne povestim orice si radem cand iesim la o plimbare deci exista dar putini.

| Miha a răspuns:

Uite Adriana stiu ca pare penibil,si poate ai mai auzito dar nu exista prieteni adevarati, decat mama si tata. E greu sa-ti gasesti un prieten adevarat! Si niciodata sa nu fi sigura ca, cunosti un om indeajuns.Am prieteni care-i cunosc de secole, si uneori nu se dovedesc a fi chiar prietenii la care ma asteptam.
Nu judeca omul dupa coperta, dar nu il judeca nici prea repede.Ai grija la oameni pe care ii cunosti si ce "destainui" despre tine!
Ai grija de tine!:*

| pwp a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati

| Marina1000 a răspuns:

Prietenul cel mai bun este acela ce te ajuta cu problemele,te sustine, te sfatuieste (bine).te iubeste, te respecta.si mai ales nu este invidios si gelos pe tinetongue.prietenul care l-am descris mai sus este unul la 1000.si esti enorm de norocos daca dai peste eltongue.

| kiss99 a răspuns:

Da am prieteni adevarati dar din pacate foarte putini iti poti da seama cand un prieten este adevarat atunci cand la greu te ajuta si nu te lasa balta. sau daca esti bogata e mai dificil ca n mare parte "pritenii" se tin dupa cea ce ai nu cea ce esti asa ca sfatul meu este sa te pui intr-o situatie grea si vei vedea atunci prietenii adevarati si cei falsi sau dca esti vreo bogata prefate ca nu mai ai bani multi si cei care iti sunt prieteni falsi nu pre te vor mai baga in seama si etc sper ca ti-am fost de ajutor papa

| DeeaClaudia a răspuns:

Unii spun ca nu exista pentru ca inca nu l-au gasit. la un moment dat in viata o sa apara in calea ta o persoana speciala acea persoana pe care o poti numi cu mandrie PRIETEN.O persoana careia ii poti spune tot avand absoluta incredere ca nu va spune nimanui, o persoana care te ajuta cand iti e greu, acea care iti arata defectele nu te lauda in fata si pe la spate nu stiu cum sa te barfeasca. Eu cred si sper ca mi-am gasit adevaratii prieteni [2] pe care ii iubesc din tot sufletul si sper sa fim mereu impreuna

| Rubi91 a răspuns:

Da,eu consider ca am, dar intr-un numar foarte mic.Un prieten adevarat se gaseste foarte rar in ziua de astazi.Pt mine, un prieten adevarat este cel care iti este aproape in cele mai grele momente, atunci cand e foarte important sa primesti intelegere si sfaturi din partea cuiva si in acelasi timp o persoana care nu se satura sa te asculte.Cineva care iti este alaturi din suflet, care este dispus sa iti dea o mana de ajutor oricand ai nevoie.Si ar fi mai multe de zis dar in mare parte cam asta ar fi.Era si un citat ceva de genul:"Daca in viata ai avut 3 prieteni adevarati sau peste 3 prieteni nu stiu cum era, inseamna ca ai avut o viata fericita.

| D3eaa a răspuns:

Prieteni adevarati e greu de gasit.si mai greu de parasit si imposibil de uitat. daca o prietena adevarata e trista trebuie sa o incurajezi sa i zici ''cand e nevoie ''lasa treci peste. uita '' prieteni falsi cand ai o tristete vin doar si te aproba 'zic''aa.da ai dreptate se mai intampla''e greu sa gasesti prietenie adevarata mai bine ai facetu primul pas intr'o prietenie care ti se pare stabila si o sa vezi ca prietena ta i va face pe cei 99 pentru tine.numai daca e o prietena buna sper ca te'am ajutat :*

| midiots a răspuns:

Io cred ca am un prieten adevarat! Dar oricat as cauta nu am mai mult de unu.Si ca sa raspund la intrebarea ta intra si citeste asta

http://afacereaprieteniei.blogspot.com/......ieten.html

| Nicu_9539 a răspuns:

Prieten adevarat nu exista niciodata. va veni timpul cand te tradeaza pentru diferite lucruri sau diferite persoane. si nu exista sa fie un prieten (prieten adevarat).

| Fexy a răspuns:

Dupa pãrerea mea NU EXISTÃ PRIETENI ADEVÃRATI! Sau existã dar mai greu. La un momentdat tot te trãdeaza mai bine zis te dezamãgeste. Prietenii adevãrati se gãsesc foartr rar. Poi dupã câtva ani poti sa îti dai seama, poate nici atunci; la întrebarea asta nuprea stiu sã raspund... Dar sã ai încredere totalã în prietenul "adevãrat" si sã sti foarte multe despre acea persoanã.

Eu acum îti zic dupa propria experientã.
Am crezut cã am o prietenã adevãrata. Dar acum mã dezamãgeste, am observat cã îi cam mincinoasã (nu tare dar totusi minte si pe mine mã deranjeazã si cam are si fite în ultima vreme) si nu mai pot spune cã mai am nu stiu câtã încredere în ea. Îi o prietenã foarte bunã. Stie când sã taca si când sã vorbeasca. M-a dezamãgit de multe ori si sa mai scãpat din ce i-am zis dar mai rar.

Pãrerea mea este cã prietenii adevãrati nu exista big grin.

| diana_5918 a răspuns:

Păi prieteni adevarati te sustin in tot ceea ce faci.
Iar daca faci ceva gresit iti spun ca nu e bine sa faci acel lucru.
Prietenii rai te indeamna la tot felul de prostii care te aduc tot in situatii destul de grele si nu te mai ajuta sa scapi.
Ii poti alege testandui zicandule ca ai nevoi urgent sa ti se rezolve o problema.
Numai cei te ajuta iti sunt prieteni adevarati.
Sper ca te-am ajutat.:d
Pa wave