| anonim_4396 a întrebat:

Vrea cineva de pe TPU sa impartaseasca ca noi unul dinre cele mai frumoase momente din viata lui? Dau si fundita pentru cel mai frumusel raspuns!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Cred ca cel mai frumos moment din viata mea s-a petrecut in 2005, vara, cand am dat examen pentru ocuparea postului in invatamentul preuniversitar, in momentul in care mi-a fost afisata nota maxima (10, 00) si am avut astfel sansa de a devein profesoara, inca din primul an de munca, la liceul la care invatasem si eu, ca eleva, colega de cancelarie cu fostii mei profesori, liceul acesta fiind si unul dintre cele mai bune trei licee din oras.
M-am simtit cu adevarat mandra de mine (pentru nota obtinuta) si norocoasa (pentru ca s-a scos la concurs post la liceul meu de suflet), am considerat ca mi s-a implinit visul adolescentei mele, cel de a devevni profesoara, intr-un mod cum nu se putea mai frumos si ca am facut primul pas spre o careira frumoasa, demna si interesanta si inca resimt, in fiecare zi de activitate, efectele acestei realizari.
Dar acesta e, totusi, cel mai frumos moment din viata mea, dar nu singurul. Am mai avut multe momente frumoase, de fericire si de mandrie: admiterea la gimnaziu in cea mai buna clasa din oras, cu cea mai ridicata medie a clasei, pe locul II, admiterea la liceu, tot pe locul II, tot in aceeasi clasa, absolvirea liceului cu media 9, 90, BAC-ul cu media 10, admiterea la facultate cu 10, absolvire facultatii cu media 10, licenta cu 10, dizertatia (master) cu 10, gradele didactice cu 10, doctoratul "Magna cum laude", permisul de conducere, atestatul de limba engleza Cambridge Advanced (clasa a XI_a), atestatul de limba germana "Goethe Zertifikat" (anul II facultate), fiecare zi in care stiu ca mi-am facut bine treaba, ca am fost profesoara interesanta, pregatita, dar si calda si apropiata, in relatie cu elevii mei, fiecare zi in care stiu ca am facut tot ce tine de mine pentru a le transmite cunostintele de literatura necesare culturii lor generale si promovarii examenelor cu note mari, dar si lectii de viata, de frumos, de fericire. Imi iubesc profesia, imi iubesc elevii, imi iubesc scoala si fiecare zi de activitate a mea e un moment frumos, care ma implineste si ma face pe dpelin fericita.
De asemenea, momente extreordinare au fost, pentru mine, realizarile prietenelor mele de suflet (am trei prietene minunate, pe care le ubesc ca pe propriile mele surori, si care imi sunt prietene de 20 de ani, adica din primul an de liceu): primele lor iubiri, admiterea lor la facultati (doua idntre ele au studiat la London School of Economics, cealalta in tara, la Medicina), nuntile lor, nasterea copilasilor lor (am fost la fiecare dintre ele, cand au nascut, la Maternitate, in sala de asteptare, emotionanta la maximum si fericita cand am vazut bebelusul pentru prima data), doctoratele si examenele profesionale importante promovate de dansele, orice le aduce lor satisfcatie si bucurie imi aduce si mie satisfactie si bucurie, pentru ca asta este prietenia adevarata, durabila, autentica si profunda: a suferi pentru durerea prietenului si a te bcuura din suflet pentru reusitele lui.

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Era acolo... pe pat, prima ciocolată din viaţa mea. Mă aştepta pe mine. blushing
A fost unul dintre cele mai frumoase momente, doooar eu şi ciocolata, ahhh.

| Dismally a răspuns (pentru Doub):

Deci ai inselat jeleurile? laughing

| Doub a răspuns (pentru Dismally):

Ups, m-ai prins.laughing))

| R0R0 a răspuns:

Sincer, viata mea e plina de momente frumoase.Dar cele mai minunate sunt cele petrecute la olimpiade. Mai ales cand se tinea in alt judet decat cel in care locuiesc eu.Am numeroase amintiri.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Au fost momente la sfarsitul anului scolar si eram bucuros ca am scapat de scoala pentru ca mie nu-mi place si a venit vacanta de vara si am stat la tara cu varameu si ne-am distrat pe afara la soare si astea.

| Staind a răspuns:

Cand am sarit cu coarda mai lunga decat distanta