| bleakk a întrebat:

Vreau sa va spun o poveste mai succint ca sa o puteti intelege si sa ma puteti ajuta daca este cu putinta. Eu am un prieten bun cu care ma cunosc de cand eram mici si pot spune ca am legat o frumoasa relatie de prietenie. El este dintr-o alta comuna si venea deseori in comuna de unde sunt eu la bunici. Statea mai tot timpul pe aici pentru ca aici isi crease cercul de prieteni. Noi eram 3-4 baieti,prieteni buni,care ne strangeam deseori,aveam interese comune si multe alte similaritati. Problema este ca de ceva vreme acesta s-a cam departat de noi ceilalti. Cunosc cateva lucruri care sa-l fi determinat, insa probabil motivul principal ar fi anumite schimbari pe care timpul le.ar fi provocat. El mai are un grup de prieteni distinct de al nostru si anume 2-3 fosti colegi de liceu cu care de la 1 an de la terminarea liceului inca mai tine legatura si parca relatia lor in mod paradoxalbe mai stransa decat in liceu. Cu acestia iese prin cafenele,baruri,mai si prin cluburi ca ei doar subt tipii de la oras care parca acest prieten al meu s-a "adaptat acestora si s-a departat intereselor noastre comuna,apreciindu-le parca mai mult pe acelea. Il cunosc foarte bine pe baiat,este un om incredibil si special pot spune dar care totusi s-a schimbat sau poate pur si simplu m-am schimbat eu in tot acest timp si am ajuns sa il percep altfel. Inca discut cu el,inca ne mai strangem,ne mai vorbil,chiar facem sala impreuna, dar parca s-a racit rau si se simte cumva. De la ce sa fie oara? Avand in vedere ca are 19 ani iar interesele sale coincid mai mult cu ale prietenilor sai decat cu ale noastre (celalalt grup de prieteni in care el s-a format)?

Răspuns Câştigător
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

O prietenie adevarata nu se termina daca el are alti prieteni. Relaxeaza-te si lasa-l sa-si urmeze drumul pe care il vrea. Omul se schimba, la fel si interesele, telurile, principiile. Daca este un prieten adevarat, chiar si daca nu va mai vedeti 5 ani, tot prietenul tau va ramane.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns (pentru Maria_Elena_Chirca_1991):

Merci de fundita, sper sa te ajute sfatul!

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu ai habar in ce mod ne poate schimba timpul si unele aspecte ale vietii. Uneori unele schimbari transforma ceva frumos din trecut in ceva nostalgic. Viata este plina de nostalgie. Timpurile frumoase se ofilesc, mai bine zis sunt deja ofilite. Totul e ofilit...Totul provine dintr-o fantana arteziana a carei apa are deja un gust amar, o apa care curge mereu si ajunge iar si iar sa tasneasca si sa se duca la fel cum a venit la loc in pamant. Acea apa e e aceiasi, una veche, dar care tasneste la infinit intr-un mod care pare diferit, care uneori are si alta forma, alta culoare, dar apa in sine este mereu aceaiasi apa veche, murdara si cu un gust amar...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Wow

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Timpul este crud. Ce am fi noi in acest spatiu...Ce ar reprezenta tot ceea ce simtim, tot ceea ce avem... Din acea apa ies si vapori care sa inalta catre cer. Care in final vor fi risipiti prin ploaie undeva. Nu stiu unde. Dar sper ca intr-un loc frumos. Cel putin asa sper. Intr-un final acea apa se va rispi de tot. Acea fantana arteziana va seca. Ciudat, nu?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Daca vreodata vei termina cartea aia pe care o scrii, sa stii ca ar fi cartea mea preferata. As mai avea multe sa iti spun dar hai sa nu facem chat din intrebarea asta

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Ok. happy

| anonimg a răspuns:

Noi oamenii suntem ca magnetii -ne ducem unde ne simtim atrasi.
Partea buna a lucrurilor este ca exista posibilitatea ca sa ne simtim atrasi si de lucrurile bune, nu numai de cele rele.
Partea rea a lucrurilor este ca exista posibilitatea ca si 'grupul bun' sa devina mai putin bun.

| Mayar a răspuns:

Este un copil care inca nu stie ce si cum sa traiasca. Probabil ca inca nu si-a stabilit niste principii, reguli dupa care sa traiasca si sa filtreze toata realitatea din jurul lui. De aceea e confuz si face lucruri de neinteles. Deci, de la asta s-a intamplat ce ai descris tu acolo. Ma abtin sa spun cuvinte ofensatoare... dar pur si simplu e...cum am spus mai sus.
Ai putea vorbi serios cu el pe tema asta si cu privire la lipsa acelor perspective si principii vitale pentru a trai.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Oamenii nu sunt o materie statica astfel ca si relatiile dintre ei sunt intr-o continua schimbare.

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Sunt si eu cam in aceeasi situatie am avut o prietena foarte buna cu citiva ani in urma eram numai impreuna insa acum si-a facut un nou cerc de prieteni si eu am ramas in urma.Cu toate ca traim la doi pasi ne vedem foarte, foarte rar si conversatiile noastre nu mai sunt asa de calde ca inainte.S-a schimbat mult si cred ca timpul a adus la aceste schimbari.Ea este mai mica decit mine si iubeste mai mult distractia insa eu sunt mai cuminte. Consider ca timpul si interesele pot aduce la racirea relatiilor.

| az123 a răspuns:

Salut
E greu de spus ce se petrece cu el. poate varsta adolescentei, adica doreste sa fie acceptat de alti tinei, alt anturaj. incearca da descuti deschis cu el si sa-l intrebi despre cee ce simti.
Dar urmatoarele informatii te pot ajuta:
http://www.jw.org/......-adevarat/
cele bune

| iasmi2002 a răspuns:

Poate are alt anturaj si voi ( grupul in care s-a format) ii separeti

| iasmi2002 a răspuns:

Ii pareti neinteresanti... O zi faina