| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o lamurire, cand o persoana iti spune"nu te merit"ce sa inteleg prin asta?

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Că persoana respectivă vrea să se despartă de tine şi caută să o spună într-un fel mai estetic. Dar mesajul e acelaş. Baftă!

| Malvina24 a răspuns:

Cand o persoana spune nu te merit se simte oarecum inferior celeilalte persoane! Adica tu esti mult prea buna, prea ingaduitoare, prea atenta eu nu pot fi ca tine si nu o sa ajung niciodata la asteptarile tale! Pentru mine tu esti ceva ce eu nu voi putea fi niciodata, de aici nu te merit! Cand auzi acest cuvant de la cineva da-ti seama ca acel cineva te apreciaza mult prea mult si din experienta iti spun ca daca e baiat-tine la tine! Discuta cu acea persoana si lamureste-o spunandu-i ca nici tu nu vrei sa fii superioara si doresti sa va simtiti amandoi bine! Tot ce conteza e sa fim egali in lume! Indiferent de lucrurile care ne despart! Sa ai o zi frumoasa si sa-ti rezolvi problemele curand! Numai bine!

| Petronela a răspuns:

Pai depinde de context.De exemplu persoana aceea poate a spus de un baiat/fata ca nu te merita(sa fiti impreuna). Fundita?:d

| Contrast a răspuns:

A mai fost postata acesta intrebare, nu de mult!

"Nu te merit", poate insemna orice:

"Esti prea bun/a pentru mine!"

"Imi pare rau, nu te stiu aprecia!"

" Tocmai am facut o greseala capitala, si de afli...sigur imi dai papucii!" laughing

sau poate chiar :
" M-am saturat de tine"(spusa intr-un mod mai diferit...)

| εїз Ir εїз a răspuns:

Pai inseamna ca esti prea buna/bun pentru el/ea.In general aceasta fraza se foloseste intre persoane care se iubesc reciproc.
fundita?batting eyelashes

| DdDdde a răspuns:

Deci o persoana iti spune ca,, nu te merit''ori atunci cand ar vrea sa-ti spuna intr-un mod delicat ca nu te mai place sau ca nu vrea sa va mai intalniti sau ca te place si ca simte ca esti prea bun/a pentru el/ea

| Stranger79 a răspuns:

Se simte vinovata fata de tine. A gresit cu ceva!?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de contextul in care e spusa, e posibil sa se simta inferioara tie, sa fii gresit fata de tine si sa aiba mustrarii de constiinta, sa nu te iubeasca asa cum pretinde sau pur si simplu sa doreste sa-si exprime dragostea fata de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand spune asa se crede inferior tie, te pune pe un piedestral, si crede ca nu va ajunge la inima ta nici intr-o mie de ani.Este foarte periculos acest lucru, deoarece multi tineri tind sa faca asta si sa piarda astfel o dragoste pura...
Ar mai fi si un alt caz, adica el sa fi facut cine stie ce prostie, si sa stie ca nu e de tine...va trebui deci sa il intrebi in mod direct care din variante i se aplica si in functie de raspuns, hotarasti ce e de facut! Succes!

| sinblade27 a răspuns:

Sunt doua varinante aici ori a facut ceva si are mustrari de constinta sau se simte inferior(a) tie

| shakira a răspuns:

Pai daca e vorba de un baiat inseamna ca zice asta pentru ca tine prea mult la tine si stie ca mai tarziu te poate rani si nu vrea asta si de aia zice"nu te merit". daca e vorba de o simpla persoana inseamna ca te konsidera prea de gasca si nu merita sa fie prieten/a ca tine. fundita?winking:*

| Lavinia_5321 a răspuns:

Buna!

Cand cineva iti spune asa, inseamna ca tu esti prea bun/a pentru el/ea. Poate insemna, de asemenea si ca persoana respectiva a comis o greseala, iar daca o afli, va fi si mai rau, asa ca atesta la aceasta metoda.

Pa-pa!