| Tudu12 a întrebat:

Vreau uj Caine si parintii mei nu ma lasa.Ce sa FAC?

Răspuns Câştigător
| Iyulia3712 a răspuns:

Esti sigur ca esti in stare sa ai grija de un câine? Eu am fost in aceeasi situatie ca a ta si mi-am asumat responsabilitatea pentru el dar stiu ce a fost nevoie sa fac, iti zic eu: Trebuie mai întâi sa-l inveti sa facă afara. Pana ce invata poate trece si un an, asa ca asta presupune sa fii dispus sa freci covoare si sa strângi rahați in fiecare zi. Trebuie sa-i dai de mâncare de 4 ori pe zi când e mic, când mai creste de 3 ori, iar in final de 2 ori. Trebuie sa-l scoti afara de minim 3 ori pe zi si sa-l speli tot de atâtea ori( mai ales daca e bichon sau vreo rasa mica care se murdărește repede), trebuie sa stai cu ochii pe el cat mai mult ( eu m-am trezit cu cabluri roase, mobilier ronțăit si puf de la jucăriile de pluș in toata casa). Daca tu crezi ca esti in stare sa faci toate aceste lucruri, roaga un vecin sa-ti lase tie câinele atunci când pleacă in vacanta si vezi daca te descurci. Tine cont si de faptul ca trebuie sa-ti rămână timp si de învățat(mie mi-a luat vreo ora din timpul asta).

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un câine cere responsabilitate, nu îl iei doar să te joci!
Pa, pa.

| Tudu12 explică (pentru Legiuitoarea):

Sanatate si la revedere!

| William a răspuns:

Da-mi funda si-ti iau eu un caine.

| mihai69 a răspuns:

Voluntariat la un adăpost pentru animale, aia să faci.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa ai grija de el ca de un copil.
Nu este bine atunci sa ne lasam condusi de sentimente. Trebuie sa fim si rationali, sa avem o judecata sanatoasa. Noi vrem multe lucruri; dar daca nu le putem face fata, atunci sa nu ne luam singuri raspunderea aceasta. Dumnezeu va cere socoteala din mainile tuturor oamenilor carora li s-au incredintat raspunderi -fie ca s-au facut singuri raspunzatori, fie ca i-au facut altii.
Cainele nu este jucarie; si nici piatra. Nu poti sa-l pui intr-un loc si sa-l gasesti tot acolo. In minutul urmator mi-e teama ca il vei gasi unde nu vei dori sa fie, facand lucruri care nu ti-ai fi dorit sa le faca. El are nevoie de miscare; multa miscare; chiar foarte multa. Si are nevoie sa si comunice verbal; iar cainii nu au invatat sa vorbeasca mai incet. Ei au nevoie si de afectiune; aceasta inseamna timp petrecut cu ei; si nu putin. Si am vazut oameni care se purtau aspru cu patrupezii lor. Recunosc ca nu imi plac cainii; dar nici nu imi place sa vad cum cineva se poarta aspru cu acestia.
Sa nu ne legam inimile de fiinte carora nu le putem indeplini cerintele.

| alialinu75 a răspuns:

Daca chiar vrei un caine roaga-i sa te lase. spunandule ca asa poti invata sa fi mai responsabil